"Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN

23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN
23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPNKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ich nazwiska rzadko trafiają na pierwsze strony gazet, a książki i prace nie są wydawane w tysiącach egzemplarzy. To historycy badający czasy Holokaustu odkrywają prawdę. Nawet jeśli bywa trudna i niewygodna. Ich determinację i zaangażowanie trzeba docenić.

Za mury muzeów, instytutów i uniwersytetów polityka zagląda rzadko. Tym razem - przy okazji nowelizacji ustawy o IPN - weszła z rozmachem.

- W tej dyskusji nie dopuszcza się do głosu historyków. Głos zabierają przeważnie politycy, którzy nie zawsze mają dobre wykształcenie historyczne. Albo różne osoby, które mają bardzo emocjonalne opinie na ten temat i ich ignorancja idzie w parze z chęcią do głośnych wypowiedzi - mówi o całej dyskusji, która ostatnio rozgorzała, prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

Podczas prac nad nowelizacją politycy nie pytali historyków o zdanie. A to ludzie, którzy od lat zajmują się badaniem dokumentów oraz wysłuchiwaniem i opisywaniem świadectw ocalonych z Holokaustu. Ludzie, którzy - gdy chcieli opowiedzieć prawdę - nie zastanawiali się, czy coś mogą napisać lub powiedzieć. Bez kalkulacji o tym, która prawda jest ważniejsza, a którą lepiej przemilczeć.

Cała prawda

Historyk dr Mariusz Jastrząb zapewnia, że muzeum Polin nie ma problemu z opowiadaniem o szmalcownikach i denuncjatorach z jednej strony, i o polskich bohaterach z drugiej. - Obok siebie mamy zestawione trzy cytaty, które mówią o różnych postawach Polaków wobec Żydów w czasie okupacji - dodaje.

Taka była rzeczywistość: od milczącej obojętności na los Żydów, często ze strachu, by samemu nie stać się ofiarą. Przez heroizm, czyli pomaganie, ukrywanie i ratowanie z narażeniem własnego życia. Po antysemityzm w najczystszej postaci. Każda z tych postaw występowała w polskim społeczeństwie. I dopiero mówienie o nich razem tworzy prawdziwy obraz rzeczywistości.

- Historia nie jest czarno-biała. Składa się ze wszystkich odcieni szarości. Więc zanim zaczniemy się chwalić liczbą "naszych" drzewek Yad Washem, to spójrzmy prawdzie w oczy. Ilu ludzi cierpiało przez Polaków? - podkreśla prof. Jan Grabowski, historyk z Uniwersytetu Ottawy.

Reporter programu "Czarno na Białym" TVN24 pokazał to, co odrywają historycy, badając wojenny koszmar. Na przykład stosy donosów pisane przez Polaków do Gestapo. Czasem ze strachu, czasem z czystej nienawiści, by donieść na sąsiada, a czasem dlatego, że żydowska rodzina nie miała już pieniędzy, by płacić za ukrywanie jej pod podłogą lub w piwnicy.

"Naszemu krajowi prawda służy"

- Dojrzałe, pewne siebie nacje nie ograniczają wolności badań naukowych. O ich dojrzałości świadczy to, że umieją przepracować trudną przeszłość - ocenia prof. Rafał Wnuk, historyk z KUL.

Opisując i mówiąc także o wielkim bohaterstwie. O Polakach, którzy nigdy nie wydali ukrywających się Żydów, choć groziło to karą śmierci. - Każda uratowana istota ludzka jest ważna. I ten, kto ratował i narażał swoje życie, jest ważny - podkreśla prof. Leociak.

- Wiem, ile jest tych pięknych kart polskiej historii. Zawsze mnie zaskakuje że osoby, które może szczerze chcą bronić dobrego imienia Polski, są przekonane, że dobrego imienia Polski trzeba bronić na podstawie przemilczeń albo kłamstw. Naszemu krajowi prawda służy - mówi prof. Stola.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: nieznany | Wikipedia (domena publiczna)

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS