70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzucha

18.11.2018 | 70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzucha
18.11.2018 | 70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzucha
Marek Nowicki | Fakty TVN
18.11.2018 | 70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzuchaMarek Nowicki | Fakty TVN

Chirurgiczne leczenie otyłości za pomocą operacji bariatrycznych jest coraz bardziej popularne i potrzebne, bo coraz więcej ludzi cierpi na tzw. otyłość olbrzymią. Nowe metody zmniejszania żołądka nie wymagają już rozcinania brzucha.

Pani Katarzyna Knap-Dam z Warszawy w zeszłym roku poddała się zabiegowi zmniejszenia żołądka. Teraz cała mieści się w jednej nogawce spodni, które w przeszłości nosiła.

- To są moje spodnie. Jedna nogawka. W tych spodniach szłam do szpitala na operację w zeszłym roku. Zdecydowanie dobre, pasują - śmieje się. Ważyła wtedy "tylko" 120 kilogramów, a jej osobisty rekord to 146 kilogramów. Ma 1,63 metra wzrostu.

Taka waga przy takim wzroście oznacza otyłość olbrzymią, a lekarze dodają: śmiertelną. Po operacji zmniejszenia żołądka pani Katarzyna schudła siedemdziesiąt kilogramów. - Jest to wynik, o którym nie myślałam - przyznaje.

Wyniki są doskonałe, bo chirurgia bariatryczna robi ogromne postępy. Pani Katarzynie lekarze z Warszawy zmniejszyli żołądek laparoskopowo - bez rozcinania brzucha. Są jednak jeszcze nowsze metody.

Pani Katarzyna Juja z Poznania również ma zmniejszony żołądek. Lekarze zwęzili go przez gardło. Schudła od tego czasu trzydzieści siedem kilogramów i planuje schudnąć jeszcze dwadzieścia. - Skończyły się moje problemy z nadciśnieniem. W tej chwili moje ciśnienie jest książkowe - mówi.

Przyszłość walki z otyłością

Epidemia otyłości podbija świat. Zła dieta i brak ruchu zbierają coraz bardziej tragiczne żniwo. Nic więc dziwnego, że lekarze, starając się ograniczać skutki otyłości u swoich pacjentów, szukają skuteczniejszych metod.

- Próby się takie robi, że wszczepia się rozrusznik, taki jak do serca, do żołądka. Może to będzie przyszłość, że będzie stymulacja elektryczna: będzie wysyłało się bodźce do mózgu zmniejszające łaknienie, a może dodana do tego będzie farmakologia i hormony - tłumaczy dr n. med. Aleksander Sowier, chirurg ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Dodatkowo pacjentom mają pomagać psycholog i dietetyk, bo pacjent po takim zabiegu musi radykalnie zmienić styl życia, i musi tego chcieć. Obie panie Katarzyny musiały zmienić dietę - na starannie dobrane porcje składające się z takich smakołyków jak ryż i serek.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS