Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?

23.05.2021 | Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?
23.05.2021 | Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.05.2021 | Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?Maciej Knapik | Fakty TVN

Polska, na mocy decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, została zobowiązana do natychmiastowego wstrzymania wydobywania węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Rząd zapowiada, że nie wykona decyzji TSUE i podejmie rozmowy z Czechami, którzy wnieśli skargę do Trybunału. Politycy opozycji zwracają uwagę, że o problemach z kopalnią w Turowie i obawach Czechów było wiadomo od dawna.

Rzeczniczka Polskiej Grupy Energetycznej Sandra Apanasionek powiedziała, że kopalnia w Turowie nie wstrzyma wydobycia. Wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego oznaczałoby wyłączenie całej elektrowni, brak prądu dla milionów ludzi i utratę pracy dla tysięcy - argumentują władze PGE i przedstawiciele obozu rządzącego.

Opozycja twierdzi, że kolejny konflikt z Unią jest PiS-owi na rękę. Dzięki temu może podbijać antyunijne nastroje wśród Polaków, dowodząc rzekomej krzywdy i niesprawiedliwości.

- Rządzący w Polsce myślą, że będą naciągać strunę do granic niemożliwości. No i ta struna pękła w relacjach polsko-czeskich - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premier Mateusz Morawiecki siedział 7 maja obok premiera Czech, na unijnym szczycie w Porto. Mieli okazję, by porozmawiać. Polska dyplomacja interweniowała w Pradze w marcu, ale w kwestii aborcji, których Polki dokonują w Czechach, a nie w sprawie zastrzeżeń Czechów do kopalni Turów.

- Powinniśmy podjąć natychmiast działania, żeby Czesi nam zdjęli ten pistolet, który nam przyłożyli do głowy - skomentował wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, członek Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska.

Ponad półtora roku bez rezultatów

Jesienią 2019 roku czeskie władze sformułowały pierwsze zastrzeżenia wobec kopalni w Turowie.

26 lutego 2021 Czechy wniosły skargę na Polskę do TSUE, chociaż 17 lutego przedstawiciele Czech brali udział w Krakowie w obchodach 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.

30 marca na wspólnym posiedzeniu trzech komisji sejmowych został poruszony temat konfliktu z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. Przwodniczący Marek Suski nie zgodził się na obecność aktywistów Greenpeace.

Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, przekonywał na tym samym posiedzeniu, że "rząd polski dąży, żeby ta kwestia została w sposób polubowny zakończona". Eurodeputowana PiS Anna Zalewska poinformowała zaś, że "ślemy do Trybunału Sprawiedliwości uchwały, listy i wsparcie dla Turowa".

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio z kolei przekonywał, że Czesi nie mówią prawdy o ubytku wody. Urzędnik MSZ Henryk Litwin informował, że "nie otrzymywaliśmy odpowiedzi i na tym stoimy".

Kilka tygodni wcześniej minister Zbigniew Rau spotkał się z czeskim szefem dyplomacji, bez rezultatów. Potem tłumaczył na antenie Polskiego Radia, że strona czeska podtrzymywała wolę rozmów, ale "do negocjacji nie dochodziło".

14 maja w elektrowni w Turowie oddany został do użytku nowy blok energetyczny. 21 maja TSUE postanowiło zastosować środek tymczasowy w postaci nakazu zaprzestania wydobycia węgla w Turowie.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ciekawe odkrycie w Ministerstwie Edukacji Narodowej. To znaleziska z czasów urzędowania ministra Przemysława Czarnka, a mianowicie szafa pełna wniosków o dotacje, którymi nikt się nie zajął, i lista fundacji i stowarzyszeń, które dostały miliony, chociaż miały negatywną opinię ministerialnej komisji.

W MEN jest szafa wniosków, których nikt nie rozpatrzył. Inni dostawali pieniądze pomimo negatywnej opinii

W MEN jest szafa wniosków, których nikt nie rozpatrzył. Inni dostawali pieniądze pomimo negatywnej opinii

Źródło:
Fakty TVN

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Inauguracje roku szkolnego są już zaplanowane, ale w szkołach trwa kompletowanie kadry. W ostatni weekend przed rozpoczęciem semestru dyrektorzy poszukują tysięcy nauczycieli. 

Już niebawem szkolne ławki i korytarze ponownie zapełnią się uczniami. "W całej Polsce borykamy się z brakiem kadry"

Już niebawem szkolne ławki i korytarze ponownie zapełnią się uczniami. "W całej Polsce borykamy się z brakiem kadry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Gdyby Państwowa Komisja Wyborcza miała jeszcze dwa albo trzy miesiące na decyzję, to moim zdaniem PiS nie dostałby nawet złotówki - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef MON Cezary Tomczyk, odnosząc się do odrzucenia wyborczego sprawozdania finansowego komitetu PiS. - Od 48 godzin analizujemy dwa kolejne przypadki, między innymi dotację, która została przekazana słynnej już firmie Red is Bad przez Ministerstwo Obrony Narodowej - przekazał.

Wiceminister: PiS powinien się cieszyć z decyzji PKW

Wiceminister: PiS powinien się cieszyć z decyzji PKW

Źródło:
TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

W ostatni sierpniowy weekend w dwóch wschodnich niemieckich landach odbędą się wybory. Duże szanse na zwycięstwo ma w nich Alternatywa dla Niemiec (AfD). To wynik, który nie tylko pokaże, jak bardzo Niemcy są podatni na populistyczne obietnice. Zależeć od niego może także polityka władz federalnych, które głowią się, jak zatrzymać spadające poparcie i gotowe są na radykalne kompromisy. Pierwszą ofiarą może stać się pomoc dla Ukrainy, której i skrajna prawica, i skrajna lewica, są przeciwne.

Wygrana skrajnych ugrupowań w wyborach regionalnych może zmienić politykę całych Niemiec

Wygrana skrajnych ugrupowań w wyborach regionalnych może zmienić politykę całych Niemiec

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Region świata, gdzie prawa kobiet są zapisane w kodeksach, ale w domach wciąż obowiązuje nieludzka tradycja. W Nepalu kobiety w czasie menstruacji wykluczane są ze społeczności. W tej młodej i niestabilnej demokracji obyczaje i normy religijne wciąż odgrywają dużą rolę.

W Nepalu na wsiach wciąż rządzi tradycja i religia. Są kobiety, które walczą o zmianę

W Nepalu na wsiach wciąż rządzi tradycja i religia. Są kobiety, które walczą o zmianę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS