Opinie

Dariusz Prosiecki

Walka o Wschód

Nie ma dnia, nie ma godziny, by prorosyjscy separatyści nie zajęli lub nie próbowali zająć kolejnego rządowego budynku. Wschód Ukrainy to niekończące się pole walki. Z jednej strony zwolennicy przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, z drugiej separatyści chcący federacji, większej autonomii i w końcu przyłączenia wschodnich regionów do Rosji.

Donieck

Przez kilka ostatnich dni mieszkałem w Doniecku. Nastroje w mieście napięte do granic możliwości. Co chwilę dochodzi do przepychanek, co chwilę ktoś chce na budynku rządowym, na komisariacie wywiesić rosyjską flagę. Musiałem się nasłuchać. Że jestem psem z Polski, że Merkel i Unia to największe zło. Trudno było w mieście ustawić kamerę, bo od razu mieliśmy obserwatorów. Większość z bronią. Patrzą na ręce. Słuchają relacji. Po każdym słowie krzyczą i próbują przerwać nagrywanie.

Brak reakcji

To, co rzuca się w oczy na Wschodzie, to brak reakcji milicji. Jeśli stoją, to gdzieś z boku. Większość mundurowych popiera separatystów i bojówkarzy. Miałem wrażenie, że dla niektórych ludzi okupujących rządowe budynki to nie walka o inny kraj, ale zwykła zadyma w mieście. Można się pokazać i być „gierojem”. Społeczeństwo tam na miejscu w Doniecku ich kocha.Władze od kilku dni próbują przeprowadzić akcje antyterrorystyczną, ale na razie nic z planów siłowego odbicia budynków nie wychodzi. Bo większość mundurowych przechodzi na stronę bojówkarzy.

Argumenty za i przeciw

Nie da się ukryć, że na wschodzie widać „kasę”. Donieck to duże miasto. Ponad milion mieszkańców. W centrum luksusowe sklepy, zupełnie jak na 5th Avenue w Nowym Jorku, czy na Rodeo Drive w Los Angeles. Ludzie wyraźnie bogatsi, choć widać, że ciężko pracują na chleb. W końcu to tam, na wschodzie jest przemysł ciężki. Kopalnie, huty, stal. Za każdym razem powtarzają – nie będziemy płacić na Zachodnią Ukrainę. Już dość utrzymywania innych.

Ich protest to walka – jak twierdzą – o ich pieniądze. Choć ewidentne czułem, że to nie one są tu najważniejsze. Oni po prostu nie czują się Ukraińcami. Ale do Zachodu – czy to w granicach państwa, czy też do UE – czują absolutną nienawiść.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty Online, Donieck

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
slawomir_wawrzyniak

Na przełomie wieków XIX i XX Turcja dokonała aktu ludobójstwa na Ormianach, zabijając ok. 1,5 miliona ludzi czyli 75% populacji Ormian (na Wołyniu banderowcy zamordowali 60 % Polaków i 100% Żydów). Turcy nie zdążyli zamordować wszystkich Ormian, ponieważ Rosja zajęła część terenów zamieszkałych przez ten lud ratując im tym samym rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   slawomir_wawrzyniak

   LUDZIE JAKIE SANKCJE!!!!PRZECIEZ PUTIN MA TO GDZIES ON ZROBI WSZYSTKO BY NIE DOPUSCIC DO WYBOROW NA UKRAINIE!!!!!!!!!!!!!!!1ROBI CO CHCE A SWIAT NA TO PATRZY GDZIE NATO!!JAK MOZNA SOBIE ZABRAC CZESC SASIEDNIEGO PANSTWA!!!!LUDZIE TO JEST CHORE A BEDZIE JESZCZE GORZEJ JESLI NIKT WKONCU NIE ZAREAGUJE TAK JAK POWINIEN.DLACZEGO NA UKRAINE WOJSK NATO NIE rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     adam_nowak
     adam_nowak

     sami gawędziarze jak słyszę ich wypociny dostaje niestrawności

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       kerimax

       no wlasnie i kto klamie? wy czy kreml?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         kerimax

         bo ludzi w koncu otwieraja oczy kto dal kase na to co teraz tam sie dzieje, USA graja swoi rozgrywki, a kto straci? oczewiscie UE, mam pytanie czemu w polskej tv nie pokaza co tam wyprawiaja banderowcy przepraszem (majdanowcy)a pokazujecie tylko bandytow (antymajdanu),,Powiemjedno drugi raz polska wydala unijna kase na majdan na darmo. jak berkut w rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Swietłana
           Swietłana

           To, że na wschodzie Ukrainy "do Zachodu – czy to w granicach państwa, czy też do UE – czują absolutną nienawiść", to skutek Majdanu, przedtem tak nie było. No może do Angeli Merkel mieli niejako pretensji za nawoływanie do bojkotu ukraińskiego Euro 2012, ale w ogóle do Niemców (i do innych Europejczyków) to już nie.
           "Musiałem rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             • Podobno na świecie zawsze jest tyle samo łez. Ale to nieprawda

              Podobno na świecie zawsze jest tyle samo łez. Ale to nieprawda

              4 stycznia w Koszalinie doszło do tragicznego pożaru w escape roomie. Zginęło pięć 15-letnich dziewcząt, uczennic klasy 3D Gimnazjum nr 9, obecnie Szkoły Podstawowej nr 18. Zatruły się tlenkiem węgla. W Koszalinie odbyła się msza, po niej kondukt pogrzebowy ruszył na cmentarz. Zmarłe zostały pochowane obok siebie.

              czytaj więcej »
             • "Prawo i Sprawiedliwość nie ma w Warszawie naturalnego kandydata"

              "Prawo i Sprawiedliwość nie ma w Warszawie naturalnego kandydata"

              Warszawa jest bardzo specyficzna. To jest bastion Platformy Obywatelskiej, która wygrywa tam każde kolejne wybory. Dlatego tak długo w PiS trwa poszukiwanie kandydata, który byłby w ogóle stanie stawić czoła Rafałowi Trzaskowskiemu - ocenia reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Więcej o planach PiS na Warszawę dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

              czytaj więcej »
             • Sobieniowski: Morawiecki może być uważnie słuchany przez Kaczyńskiego

              Sobieniowski: Morawiecki może być uważnie słuchany przez Kaczyńskiego

              Mateusz Morawiecki będzie pewnie niesamodzielny tak samo jak Beata Szydło. Ale mam wrażenie, że będzie uważniej słuchany przez Jarosława Kaczyńskiego - ocenił reporter "Faktów" TVN Jakub Sobieniowski we "Wstajesz i wiesz" TVN24. Sobieniowski podkreślił, że zmiana premiera może być niezrozumiała dla elektoratu partii rządzącej. - Trzeba będzie im wytłumaczyć, dlaczego świetna Beata Szydło została zastąpiona przez kogoś, kogo łatwo PiS nazwało by "banksterem" - dodał. Więcej o Mateuszu Morawieckim dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

              czytaj więcej »
             • Sobieniowski: KRS kończy dyskusję na temat propagandy i polityki

              Sobieniowski: KRS kończy dyskusję na temat propagandy i polityki

              - Liczę na to, że w tym boju politycznym nie zginą wartościowi ludzie, którzy rzeczywiście przydaliby się wymiarowi sprawiedliwości - powiedział Jakub Sobieniowski we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Zdaniem reportera "Faktów" TVN to dobrze, że asesorzy będą odwoływać się indywidualnie. - Teraz nie będzie łatwego postawienia pod propagandową ścianą i powiedzenia, że KRS jest częścią sporu politycznego - stwierdził i dodał, że "KRS kończy dyskusję na temat propagandy i polityki". - Rada będzie badała konkretne przypadki konkretnych ludzi - podkreślił Sobieniowski.

              czytaj więcej »
             • Skórzyński: Szef MSZ ma szanse zachować stanowisko

              Skórzyński: Szef MSZ ma szanse zachować stanowisko

              - Nikt, kto był premierem, kto jest rasowym politykiem, nie chce oddawać stanowiska - ocenił Krzysztof Skórzyński, reporter "Faktów" TVN. W ten sposób odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, którzy mówił o utrzymaniu obecnej premier na stanowisku. - Nie wiem, co by musiała dostać w zamian, żeby było dla niej osłodą za poniżenie i zastąpienie jej Jarosławem Kaczyńskim - dodał. Wśród ministrów wśród kandydatów wskazanych do dymisji najczęściej wymieniana jest szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska. Spekuluje się o likwidacji tego ministerstwa. - To byłoby z resztą z zgodne z programem PiS przyjętym w 2012 roku - przypomniał reporter "Faktów" TVN. Jego zdaniem drugim ministerstwem do likwidacji może być resort infrastruktury i budownictwa. Skórzyński odniósł się także do spekulacji dotyczących przyszłości szefa MSZ. Według reportera "Faktów" to, czy Waszczykowski pozostanie na stanowisku, zależy od tego czy Jarosław Kaczyński dogada się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustaw reformujących sądy. - Jeżeli tego paktu nie będzie, jest duża szansa, że Witold Waszczykowski ocaleje - powiedział. Więcej o rekonstrukcji rządu dziś w "Faktach" TVN o 19:00.

              czytaj więcej »
             • Nowicki: nie mamy długofalowej polityki zdrowotnej

              Nowicki: nie mamy długofalowej polityki zdrowotnej

              - Składka zdrowotna była ostatni raz podniesiona 10 lat temu - przypomniał w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Nowicki, reporter "Faktów" TVN. Podkreślił także, iż w Europie średnie wydatki na ochronę zdrowia to ok. 7 proc. PKB. - Nasze 4,7 proc. to bardzo nędzny wynik - ocenił. Jak dodał, państwo musi zainwestować w protestujących młodych lekarzy. - Jeśli tego nie zrobi, to odbije się to na nas wszystkich - zaznaczył Nowicki. Przypomniał też, że system ochrony zdrowia staje w obliczu strajku generalnego. - W poniedziałek spotykają się przedstawiciele Forum Zawodów Medycznych i będą o tym decydować - podkreślił reporter "Faktów".

              czytaj więcej »
             • "Nie powinno się na siłę upychać pacjentów w szpitalach"

              "Nie powinno się na siłę upychać pacjentów w szpitalach"

              To zły kierunek reformy - ocenił we "Wstajesz i Wiesz" reporter "Faktów" TVN Marek Nowicki. Zdaniem dziennikarza "nie powinno się na siłę upychać pacjentów w szpitalach". - Rząd wysyła pacjentom taki sygnał: jeżeli coś ci się dzieje, źle się czujesz, masz grypę - idź do szpitala. I to jest niedobry sygnał. Pacjent powinien wiedzieć, że ma otrzymać pomoc u swojego lekarza rodzinnego - ocenia Nowicki i dodaje "to będzie chaos". Reporter Faktów mówił również o reformie tworzącej sieć szpitali. - Być może to nie jest najgorszy pomysł - stwierdził. Nowicki przypomina, że od 15 lat trwał konsekwentny proces wyprowadzania pacjentów ze szpitali, a "w tej chwili ministerstwo zdrowia próbuje odciążyć Szpitalne Oddziały Ratunkowe przez to, że się dokłada nocną pomoc lekarską i będzie można tych pacjentów przeflancowywać".

              czytaj więcej »
             • Konto prezydent Warszawy zajęte. Sobieniowski: kary finansowe nie będą skuteczne

              Konto prezydent Warszawy zajęte. Sobieniowski: kary finansowe nie będą skuteczne

              Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tysięcy zł na poczet kar za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną ds. stołecznej reprywatyzacji. - Nie jestem zaskoczony, biorąc pod uwagę te zapowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz, że ona się nie stawi przed komisją, bo uważa je za ciało niekonstytucyjne - skomentował to reporter "Faktów" TVN Jakub Sobieniowski. - Mam wrażenie, że te kary nic nie zmienią. Będziemy mieli ten spektakl z przywoływaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz długo, bo sądzę, że te kary finansowe nie będą skuteczne - dodał. Więcej na ten temat dziś w materiale Jakuba Sobieniowskiego w "Faktach" TVN o 19:00.

              czytaj więcej »
             • Sobieniowski: po konsultacjach będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, co się stało po dwóch prezydenckich wetach

              Sobieniowski: po konsultacjach będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, co się stało po dwóch prezydenckich wetach

              - Ja mam nadzieję, że dzisiaj, już po tych spotkaniach z przedstawicielami parlamentarnych klubów, będziemy mogli wreszcie odpowiedzieć na to fundamentalne pytanie, o to, co się stało po tych dwóch wetach prezydenckich - powiedział reporter "Faktów" TVN Jakub Sobieniowski w programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24, mówiąc o środowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z liderami klubów parlamentarnych na temat nowych projektów ustaw reformujących sądownictwo. - Odpowiemy sobie na pytanie, czy prezydent zechce, czego obawia się opozycja, wpisać tylko i wyłącznie siebie w miejsce ministra sprawiedliwości jako kontrolującego sędziów, czy odpowie sobie na to pytanie inaczej, uzna, że to byłoby źle dla demokracji, jeśli politycy mieliby duży wpływ na sędziów. Tego jeszcze nie wiemy, ale mam nadzieję, że dzisiaj się już dowiemy - dodał Sobieniowski.

              czytaj więcej »
             • Błaszkowski: małżeństwo P. traktowało Amber Gold jak "porcelanową skarbonkę"

              Błaszkowski: małżeństwo P. traktowało Amber Gold jak "porcelanową skarbonkę"

              - Przed Amber Gold Marcin P. zajmował się pośrednictwem finansowym - powiedział na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Jan Błaszkowski. - Przesłuchiwana dzisiaj przed komisją śledczą Katarzyna P. nadal jest prezeską spółki matki Amber Gold - dodał reporter. - Oboje są osobami z awansu społecznego. Marcin P. przyjął nazwisko żony, próbując w ten sposób odciąć się od swojej niechlubnej przeszłości, tych 9 skazujących wyroków za różnego rodzaju malwersacje finansowe - przypomniał reporter i dodał, że małżeństwo P. traktowało spółkę Amber Gold jak "porcelanową skarbonkę". - Codziennie rozbijali tę skarbonkę, brali pieniądze do kieszeni i robili z nimi, co chcieli - ocenił Błaszkowski.

              czytaj więcej »
             • KOD z nowym przewodniczącym. "To zwijanie się Komitetu"

              KOD z nowym przewodniczącym. "To zwijanie się Komitetu"

              To nie są zmiany w Komitecie (Obrony Demokracji - przyp. red.), tylko tak naprawdę to jest zwijanie się Komitetu - ocenił wybór nowego przewodniczącego KOD reporter "Faktów" TVN Paweł Płuska. - To zwijanie obserwujemy od czasu, gdy wyszły te wszystkie afery związane z Mateuszem Kijowskim - dodał. Jego zdaniem wybór Łozińskiego, który "nie ma charyzmy, ani lotności" nie przyciągnie do KOD nowy osób, a cała organizacja mierzy się z kryzysem zaufania. - Te struktury, które zaczęły się tworzyć w KOD-zie, zawiodły - ocenił Płuska.

              czytaj więcej »
             • Skórzyński: pozycja Macierewicza w PiS słabnie

              Skórzyński: pozycja Macierewicza w PiS słabnie

              - Aktyw partyjny oczekuje sygnału od Antoniego Macierewicza, że on uznaje przywództwo Jarosława Kaczyńskiego - ocenił na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Jego zdaniem zarówno Kaczyński jest uzależniony od Macierewicza, jak i Macierewicz od Kaczyńskiego. Ale z drugiej strony - zdaniem reportera "Faktów" pozycja Antoniego Macierewicza w PiS słabnie. To - w ocenie Skórzyńskiego - konsekwencje tego, że Macierewicz "przegiął", kiedy w Polskiej Grupie Zbrojeniowej został zatrudniony Bartłomiej Misiewicz. - Dla wyborcy PiS nawet kilkanaście tysięcy złotych dla Misiewicza jest nie do zniesienia - stwierdził.

              czytaj więcej »
             • Zalewska: Waszczykowski nie czyta dobrze intencji PiS

              Zalewska: Waszczykowski nie czyta dobrze intencji PiS

              Wracanie po kilku tygodniach do tej porażki jest błędem dyplomatycznym i politycznym Waszczykowskiego - oceniła w TVN24 reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, komentując słowa polskiego szefa dyplomacji, że legalność reelekcji Donalda Tuska na urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej można kwestionować. Zdaniem Zalewskiej szef MSZ nie rozumie, że PiS nie chce wracać do tej sprawy. - Nawet Jarosław Kaczyński, powiedział, że legalność (wyboru - przyp. red.) jest oczywista - przypomniała. - Witold Waszczykowski nie czyta intencji PiS dobrze w ostatnim czasie - stwierdziła.

              czytaj więcej »
             • Sobieniowski: czekamy na głos prezydenta w sprawie generałów

              Sobieniowski: czekamy na głos prezydenta w sprawie generałów

              - Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę decyduje o bezpieczeństwie Polaków: czy to, gdzie w jakim attachacie jest, czy to, że za rządów Antoniego Macierewicza odeszło 30 generałów - mówił na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Jakub Sobieniowski. Komentował w ten sposób list prezydenta do szefa obrony, w którym Andrzej Duda spytał o obsadę stanowisk attaché obrony w ważnych dla Polski krajach. - Teraz mamy list w sprawie attachatów - dobrze, ale czekamy na głos w sprawie generałów - stwierdził Sobieniowski. Więcej na temat stosunków między prezydentem a szefem MON dziś w "Faktach" TVN o godz. 19:00.

              czytaj więcej »
             • Trybunał Konstytucyjny "jest dyspozycyjny wobec obecnej władzy"

              Trybunał Konstytucyjny "jest dyspozycyjny wobec obecnej władzy"

              - W tej rzeczywistości, w której dzisiaj funkcjonujemy, mamy wyłączony Trybunał Konstytucyjny - ocenił na antenie TVN24 reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. - W jakimś sensie jest on dyspozycyjny wobec obecnej władzy i ta władza zrobiła wszystko, by on wobec niej był dyspozycyjny - dodał. Krzysztof Skórzyński komentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał najnowszą nowelizację ustawy o zgromadzeniach za zgodną z konstytucją. Zdaniem Skórzyńskiego ustawa PiS o zgromadzeniach jest "w oczywisty sposób niekonstytucyjna". Więcej na ten temat dziś w "Faktach" TVN o godz. 19:00.

              czytaj więcej »
             tvnpix