Fakty - oglądaj online

Żyją dzięki sprzętowi od WOŚP. "To, co on robi, jest zdecydowanie cywilizacją życia"

- Całe szczęście można wspierać fundacje, które nie promują wartości aborcyjnych - mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Pieniądze z 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku zostaną przeznaczone na wyrównywanie szans leczenia noworodków. Komu zatem pomogły już inkubatory z "serduszkiem"?

- Nie wiedziałam, czy będzie mi dane zobaczyć ją żywą - mówi Emilia Pawlak, mama Klary. Kobieta bała się o córkę, ale nie musiała się martwić o jedno - o sprzęt.

- Kiedy ją zobaczyłam, to były takie uczucia bezradności i wdzięczności zarazem: że ona żyje, że jest jakieś pudło, które utrzymuje moje dziecko przy życiu - dodaje i wskazuje na "serduszko WOŚP" - Jakby przy mnie był ktoś bliski i mówił: Ok, będzie dobrze - przyznaje.

To samo Emilia Pawlak czuła przed laty, gdy będąc ciężko chorą na serce 10-latką, lekarze ratowali ją jednym z pierwszych sprzętów zakupionych przez WOŚP. Potem była wolontariuszką.

- Teraz to dobro wróciło, bo wiem, że moja córka ma szanse przeżyć - dodaje mama Klary.

Sprzęt do ratowania najmłodszych i najsłabszych

Ile jest takich dzieci, którym udało się przeżyć dzięki sprzętowi WOŚP? To niepoliczalne.

- Te najmniejsze dzieci: 500, 600, 700 gramów bez tego sprzętu po prostu nie dadzą sobie rady. Nawet, jeżeli będziemy umieli wszystko i wszystko będziemy o tych dzieciach wiedzieć - komentuje dr Beata Rzepecka-Węglarz ze szpitala w Krakowie.

- Respirator dla wcześniaka to jest życie. Tak samo inkubator. Ratuje wzrok i słuch - wtóruje jej Dorota Dobrowolska, neonatolog z uniwersyteckiego szpitala klinicznego.

- To jest sprzęt do ratowania życia i zdrowia najmłodszych i najsłabszych - stwierdza prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg.

Jagience pomógł sprzęt od WOŚP. Teraz sama rusza pomagać

Sama wygrała życie, teraz walczy dla innych. Jagna ma dopiero siedem lat i to są lata spędzone głównie na szpitalnych korytarzach. To właśnie tam będzie zbierała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bo gdyby nie akcja stworzona przez Jurka...

"Cywilizacja życia"

- To, co Jerzy Owsiak robi, jest zdecydowanie cywilizacją życia. Wszystkie jego zbiórki na rzecz ludzi starych i chorych, bo tym mało kto się w Polsce interesuje - ocenia siostra Małgorzata Chmielewska z Katolickiej Wspólnoty "Chleb Życia".

- Dziękujemy za te słowa, potrzebne, gdy ktoś nierozsądnie mówi, że to "cywilizacja śmierci". To zaprzeczenie myślenia o nas. - odpowiedział w poniedziałek Jurek Owsiak.

WOŚP w poprzednich latach wspierała seniorów.

- Dzięki tej Orkiestrze nowy budynek wybudowali, cały sprzęt jest nowy, są nowe urządzenia, a jak pięknie rehabilitacja wyposażona - mówi pani Irena, pacjentka szpitala geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

- Aż się chce się żyć, a nawet bardziej,  o ile to możliwe - komentuje Małgorzata Galus, pacjentka z katowickiego szpitala.

Orkiestra prowadzi także kursy pierwszej pomocy.

- Bez względu na to co ludzie mówią i jak bardzo chcą zgnieść tę fundację, niech przyjdą tutaj i niech powiedzą nam rodzicom, którzy walczą o życie dzieci, że to nie ma sensu i że to nie jest szczytny cel - mówi mama Klary.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Igaks
Igaks

Cala Polska wspiera WOSP , a PiS KNUJE...Jaki i Szydlo..ZENADA

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 12 grudnia

    Fakty z 12 grudnia

    Andrzej Duda grzmi "o starym układzie" w polskim sądownictwie, a na to reaguje opozycja. Sędziowie z Katowic wysyłają zapytanie do Sądu Najwyższego i w ten sposób narażają się rzecznikowi dyscyplinarnemu. W programie powiemy także o skutkach awarii instalacji ciepłowniczej w Warszawie, a także o reakcjach na fakt odebrania Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

    Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

    Dwóch sędziów z trzyosobowego składu orzekającego wysłało zapytanie do Sądu Najwyższego, czy mogą rozpatrywać sprawę rozwodową, skoro ten trzeci był opiniowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. To kolejny przykład tego, jak wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa ma wpływ na codzienne sprawy w sądach. Sędziami, którzy wysłali zapytanie, zainteresował się rzecznik dyscyplinarny sędziów.

    czytaj więcej »
   • "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

    "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

    Rozpędzony pojazd jechał w środę rano trasą S7 tak, że stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To nie była ani karetka pogotowia, ani policyjny radiowóz. To była limuzyna SOP z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który jechał na konferencję naukową. Limuzyna zderzyła się z ciężarówką. Nikomu nic się nie stało, ale wydarzenie wywołało lawinę komentarzy.

    czytaj więcej »
   • Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

    Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

    W Warszawie pytanie o ciepłą wodę w kranie nie jest pytaniem politycznym. W środę doszło do poważnej i spektakularnej awarii instalacji ciepłowniczej. Ciepła woda parowała nad ulicami, zamiast trafiać do domów i mieszkań. W nocy przywrócono dostawy ciepła do większości osiedli, które dotknęła awaria, ale jednak nie wszystkich. Całkowita likwidacja skutków awarii magistrali ciepłowniczej może potrwać jeszcze wiele dni.

    czytaj więcej »
   • "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

    "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

    Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Poseł Arkadiusz Mularczyk napisał, że żałuje, iż członek Akademii Szwedzkiej, który wygłosił laudację na cześć noblistki, nie przeprosił przy tym za potop szwedzki. Z kolei Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika "Do Rzeczy", stwierdził, że nie przeczyta książek Olgi Tokarczuk, bo woli innych polskich noblistów: "Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa". Ten drugi akurat Nobla nie dostał.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

    Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

    W piątek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na zachodzie Polski na ogół bez opadów, na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-3 mm, w górach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północy i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, w górach do 80-110 km/h.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 11 grudnia

    Fakty z 11 grudnia

    Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie przychyla się do apelu Małgorzaty Gersdorf. Tomasz Przesławski mówi otwarcie, że Izba będzie dalej orzekać. W programie też o odwiedzinach Olgi Tokarczuk w szkole w dzielnicy imigrantów, o awarii sieci ciepłowniczej w Warszawie oraz o kolizji rządowej limuzyny. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   tvnpix