Fakty - oglądaj online

Żyją dzięki sprzętowi od WOŚP. "To, co on robi, jest zdecydowanie cywilizacją życia"

- Całe szczęście można wspierać fundacje, które nie promują wartości aborcyjnych - mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Pieniądze z 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku zostaną przeznaczone na wyrównywanie szans leczenia noworodków. Komu zatem pomogły już inkubatory z "serduszkiem"?

- Nie wiedziałam, czy będzie mi dane zobaczyć ją żywą - mówi Emilia Pawlak, mama Klary. Kobieta bała się o córkę, ale nie musiała się martwić o jedno - o sprzęt.

- Kiedy ją zobaczyłam, to były takie uczucia bezradności i wdzięczności zarazem: że ona żyje, że jest jakieś pudło, które utrzymuje moje dziecko przy życiu - dodaje i wskazuje na "serduszko WOŚP" - Jakby przy mnie był ktoś bliski i mówił: Ok, będzie dobrze - przyznaje.

To samo Emilia Pawlak czuła przed laty, gdy będąc ciężko chorą na serce 10-latką, lekarze ratowali ją jednym z pierwszych sprzętów zakupionych przez WOŚP. Potem była wolontariuszką.

- Teraz to dobro wróciło, bo wiem, że moja córka ma szanse przeżyć - dodaje mama Klary.

Sprzęt do ratowania najmłodszych i najsłabszych

Ile jest takich dzieci, którym udało się przeżyć dzięki sprzętowi WOŚP? To niepoliczalne.

- Te najmniejsze dzieci: 500, 600, 700 gramów bez tego sprzętu po prostu nie dadzą sobie rady. Nawet, jeżeli będziemy umieli wszystko i wszystko będziemy o tych dzieciach wiedzieć - komentuje dr Beata Rzepecka-Węglarz ze szpitala w Krakowie.

- Respirator dla wcześniaka to jest życie. Tak samo inkubator. Ratuje wzrok i słuch - wtóruje jej Dorota Dobrowolska, neonatolog z uniwersyteckiego szpitala klinicznego.

- To jest sprzęt do ratowania życia i zdrowia najmłodszych i najsłabszych - stwierdza prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg.

Jagience pomógł sprzęt od WOŚP. Teraz sama rusza pomagać

Sama wygrała życie, teraz walczy dla innych. Jagna ma dopiero siedem lat i to są lata spędzone głównie na szpitalnych korytarzach. To właśnie tam będzie zbierała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bo gdyby nie akcja stworzona przez Jurka...

"Cywilizacja życia"

- To, co Jerzy Owsiak robi, jest zdecydowanie cywilizacją życia. Wszystkie jego zbiórki na rzecz ludzi starych i chorych, bo tym mało kto się w Polsce interesuje - ocenia siostra Małgorzata Chmielewska z Katolickiej Wspólnoty "Chleb Życia".

- Dziękujemy za te słowa, potrzebne, gdy ktoś nierozsądnie mówi, że to "cywilizacja śmierci". To zaprzeczenie myślenia o nas. - odpowiedział w poniedziałek Jurek Owsiak.

WOŚP w poprzednich latach wspierała seniorów.

- Dzięki tej Orkiestrze nowy budynek wybudowali, cały sprzęt jest nowy, są nowe urządzenia, a jak pięknie rehabilitacja wyposażona - mówi pani Irena, pacjentka szpitala geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

- Aż się chce się żyć, a nawet bardziej,  o ile to możliwe - komentuje Małgorzata Galus, pacjentka z katowickiego szpitala.

Orkiestra prowadzi także kursy pierwszej pomocy.

- Bez względu na to co ludzie mówią i jak bardzo chcą zgnieść tę fundację, niech przyjdą tutaj i niech powiedzą nam rodzicom, którzy walczą o życie dzieci, że to nie ma sensu i że to nie jest szczytny cel - mówi mama Klary.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Igaks

Cala Polska wspiera WOSP , a PiS KNUJE...Jaki i Szydlo..ZENADA

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 22 listopada

    Fakty z 22 listopada

    Gorące i nerwowe głosowania w Sejmie. Wybrano nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W programie powiemy również o tajemniczej śmierci rowerzystki, sprawie agenta Tomka i europośle PiS, który utknął na balkonie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • "Trzeba anulować, bo my przegramy". Wydarzenia w Sejmie etap po etapie

    "Trzeba anulować, bo my przegramy". Wydarzenia w Sejmie etap po etapie

    W prokuraturze jest już zawiadomienie Lewicy o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Anulowała nocne głosowanie w sprawie wyboru posłów członków KRS-u, gdy jej partyjna koleżanka podpowiedziała jej, że PiS może głosowanie przegrać. Wyników anulowanego głosowania nie ujawniła. Według Ryszarda Terleckiego to głosowanie "wypadło, rzeczywiście, trochę niezręcznie".

    czytaj więcej »
   • Zagadkowa śmierć 61-letniej rowerzystki

    Zagadkowa śmierć 61-letniej rowerzystki

    Śląska policja szuka dwóch kobiet, które mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki śmierci 61-letniej rowerzystki. Na zdjęciach z monitoringu widać jak kobieta jedzie chodnikiem. Gdy minęła ją jadąca z naprzeciwka ciężarówka, kobieta leżała już martwa. Miała widoczne obrażenia.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na sobotę 23 listopada

    Prognoza pogody na sobotę 23 listopada

    Na wschodzie wystąpią opady deszczu, a na Suwalszczyźnie i Podlasiu deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Poza tym będzie dość pogodnie. Temperatura wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 21 listopada

    Fakty z 21 listopada

    Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

    "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

    Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

    czytaj więcej »
   • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

    "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

    Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

    czytaj więcej »
   tvnpix