Fakty - oglądaj online

Dział kard

Ziobro powołał prezesa, brak chętnych na stanowisko wiceprezesa

W sądach lecą głowy i to hurtowo. Minister Zbigniew Ziobro odwołuje prezesów w Łodzi i Toruniu znanych z krytycznego stanowiska wobec nowych ustaw sądowych. Ale błogosławieństwo ministra też nie gwarantuje spokojnej pracy. Wyznaczony przez ministra prezes sądu w Słupsku szuka wiceprezesa. Do pracy nikt się nie pali.

W środę resort sprawiedliwości zadecydował o odwołaniu kolejnych prezesów sądów. Decyzje o odwołaniach wciąż są przekazywane faksem, albo - jak w Łodzi - przez kuriera.

- To na pewno nie jest pod kątem tego, czy ja jestem dobry, czy jestem niedobry - mówi Krzysztof Kacprzak, odwołany prezes sądu okręgowego w Łodzi. - Nie pasuję do tego nowego układu, który się aktualnie kształtuje - dodaje.

Zmiany zarówno w łódzkim sądzie okręgowym - jak i w sądach rejonowych - uzasadnione są tradycyjnie.

- Wykazano, że w sądzie okręgowym w Łodzi jest bardzo niska jest efektywność właśnie przede wszystkim jeśli chodzi o sądy karne - komentuje Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minister Jaki: przykre, że sędziowie proponują wprowadzanie w Polsce chaosu

Nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa wchodzi w życie, ale sędziowie nie palą się do kandydowania. Opozycja mówi otwarcie, że nie ma zamiaru wskazać żadnego kandydata. Kto zatem zasiądzie w KRS?

Problemy w Słupsku

Po zmianach w sądach miało być lepiej, ale jak widać na przykładzie sądu w Słupsku, nie jest. Nowy, mianowany przez Zbigniewa Ziobrę prezes nie może znaleźć nowego wiceprezesa. Wszyscy mu odmawiają. Dodatkowo samorozwiązało się kolegium sędziów.

- Takie kolegium opiniuje decyzje prezesa i bez takiej opinii pewnych decyzji, na przykład personalnych, nie można podjąć - tłumaczy Andrzej Michałowicz, prezes sądu okręgowego w Słupsku.

W Krakowie takiego problemu nie było. Powołana w miejsce odwołanej faksem nowa prezes podjęła decyzję o odwołaniu sędziego Żurka z funkcji rzecznika sądu. Teoretycznie ministerstwo nie miało z tym nic wspólnego. - Nie była w stanie zapewne współpracować z osobą, która ma takie, a nie inne, niezależne, poglądy - komentuje Waldemar Żurek z KRS, odwołany rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie.

- On swoimi wypowiedziami wielokrotnie wpisywał się w jedną stronę sporu, wpisywał się w taką wojnę wytoczoną ministrowi Ziobrze. Wydaje się, że słusznie pani prezes podjęła taką decyzję - ocenia Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zmiany w sądach

Według stowarzyszeń sędziowskich minister wymienił już około stu prezesów i wiceprezesów sądów. Ministerstwo uważa, że nie miało znaczenia to, że decyzje o odwołaniu łódzkiego prezesa Zbigniew Ziobro podjął tego samego dnia, gdy tamtejsi sędziowie przyjmowali uchwały z apelem do sędziów okręgu.

- Wpływ władzy politycznej, stricte politycznej, na sądy, na to kto w tych sądach pełni różne funkcje, może się przełożyć na konkretne spory i konkretne rozpatrzenia - zwraca uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
MarianJK
MarianJK

protest sędziów wygląda jak powstanie Spartakusa, nie mają żadnych szans i tak pozostaną niewolnikami!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix