Obietnice były duże, plany ambitne. Związkowcy: sytuacja w stoczni jest gorsza niż wcześniej

10.12.2018 | Obietnice były duże, plany ambitne. Związkowcy: sytuacja w stoczni jest grosza niż wcześniej
10.12.2018 | Obietnice były duże, plany ambitne. Związkowcy: sytuacja w stoczni jest grosza niż wcześniej
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.12.2018 | Obietnice były duże, plany ambitne. Związkowcy: sytuacja w stoczni jest grosza niż wcześniejPaweł Płuska | Fakty TVN

Związkowcy ze Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" piszą list otwarty do premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego. To spis niespełnionych obietnic. Jak piszą związkowcy - sytuacja w stoczni się nie poprawia i jest gorsza niż była.

Wprawdzie wtedy padało, ale patrząc na polityków, którzy licznie przyjechali na uroczystość położenia stępki pod budowę promu, można było odnieść wrażenie, że nad stocznią "Gryfia" wreszcie zaświeciło słońce.

- Minęło półtora roku od tego momentu i nie dzieje się tam kompletnie nic. Hula wiatr, stępka stoi jak stała, a ten kawałek blachy, w który pukał premier Morawiecki, po prostu zardzewiał - twierdzi Arkadiusz Marchewka z PO.

Ten - jak to ujął Arkadiusz Marchewka - "kawałek blachy" już parę miesięcy temu zniknął. Tak jak nadzieje i dobry nastrój, które towarzyszyły uroczystościom z udziałem Mateusza Morawieckiego.

To miał być początek czegoś wielkiego. - Nie byłoby tego projektu, nie byłoby tej uroczystości kładzenia stępki tutaj, gdyby nie zmiany polityczne - mówił w czerwcu 2017 roku Mateusz Morawiecki.

Po 18 miesiącach nie tylko opozycja, ale i związkowcy krytycznie patrzą na to, co się w stoczni dzieje. A raczej nie dzieje.

Obietnice bez pokrycia?

W liście otwartym, między innymi do premiera i prezesa PiS, wytykając działania poprzednich gabinetów, najbardziej uderzyli w obecny pisząc, że sytuacja stoczni nie tylko się nie poprawiła, ale jest gorsza niż wcześniej, że nie odbudowano majątku produkcyjnego stoczni, który jest w stanie gorszym niż kiedykolwiek, że stocznia nie ma płynności finansowej, a jej zadłużenie doszło do punktu krytycznego.

- Minister ocenił ten list jako zasadny. Stoczniowcy poruszają tam wiele istotnych kwestii, które dotykają ich bezpośrednio codziennie w pracy - odpowiada Michał Kania z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Praca miała być dopiero przy budowie promu. Tyle tylko, że najpierw okazało się, że rzeczona stępka wcale stępką nie jest, bo trudno nazwać osią konstrukcyjną promu coś, co nie pasuje do projektu, którego zresztą nie było.

Ale ponad pół roku temu minister Gróbarczyk przekonywał, że wszystko idzie zgodnie z planem.

- Mamy już ostateczną listę materiałową, która pozwoli na budowę promu - zapewniał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Chińczycy budują dwa razy taniej

Teraz znowu można zadać pytanie - jakie materiały i na budowę jakiego promu przygotowywano, gdy z ust rzecznika ministerstwa słyszymy takie słowa:

- Jesteśmy w stanie uspokoić związkowców, ponieważ w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie konsorcjum projektowego, dotyczące promu budowanego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Podjęto tam decyzje o ostatecznym kształcie projektu promu - mówił Michał Kania.

Prom ma być pierwszym z całej serii i zapewnić stoczni pracę na lata. Choć padają pytania: Jak te promy budować bez podstawowego sprzętu i ludzi? Kto je kupi, gdy Chińczycy budują dwa razy taniej? Czy nie lepiej zacząć od czegoś mniejszego?

- Jak będziemy budowali średniej wielkości statki, to możemy się przymierzyć do dużych statków, ale jeszcze nikt nie zaczynał lotu od skakania ze skały - uważa Rafał Zahorski, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego do spraw Gospodarki Morskiej.

Według ministerstwa - pierwszy prom ma być gotowy w 2020 roku.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS