Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jacek Tacik / Fakty TVN
  • Wielka niewiadoma na półmetku wakacji. "Chaos goni chaos"
  • Pijany kierowca na kieleckim deptaku. "Ludzie byli zszokowani, że do czegoś takiego doszło"
Bon polityczny

Zapowiedź Emilewicz i ostra reakcja Szydło. Wicepremier zapewnia teraz, że program 500 plus "nie zostanie zmieniony"

Wicepremier Jadwiga Emilewicz rozpoczęła dyskusję o tym, czy programy społeczne, a w tym świadczenie 500 plus, powinny być w formie gotówki, czy może bonu. - Nie idźmy tą drogą - ostrzega była premier Beata Szydło.

Zmiany w programie 500 plus? Rzecznik rządu dementuje

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz sugeruje, że świadczenie z programu 500 plus...

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłaty z programu Rodzina 500 plus. Powodem takiego pomysłu ma być sukces funkcjonowania bonu turystycznego.

W przeciwieństwie do gotówki bon trafia bezpośrednio do rąk przedsiębiorców, na przykład do właściciela hotelu.

- Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - stwierdziła wicepremier Emilewicz w rozmowie z Wirtualną Polską. - Będziemy chcieli przechodzić w realizację innych świadczeń w taki sposób - dodała.

Jednak ta zapowiedź od razu spotkała się z ostrą reakcją byłej premier Beaty Szydło, której rząd odpowiadał za wprowadzenie programu Rodzina 500 plus.

"Program #Rodzina500plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała na Twitterze była premier.

Foto: Twitter.com Wpis Beaty Szydło

Ta odezwa wystarczyła, żeby narastający konflikt nazwać nieporozumieniem i w ten sposób ratować porozumienie w Zjednoczonej Prawicy.

- Myślę, że ktoś pani premier Beacie Szydło źle zrelacjonował słowa pani premier Emilewicz - stwierdził poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk.

"Element dyskusji"

Bon turystyczny wchodzi w życie. "To plaster na złamanie otwarte"

Od 1 sierpnia po raz pierwszy można skorzystać z wakacyjnego bonu turystycznego. Bon działa...

Zarówno do słów premier Beaty Szydło i wypowiedzi wicepremier Jadwigi Emilewicz odniósł się rzecznik rządu Piotr Mueller. Ten polityczny zgrzyt określił jako "element dyskusji w obozie Zjednoczonej Prawicy".

- Nie każda różnica zdań musi oznaczać konflikt - dodał.

Opozycja przygląda się tej wymianie politycznych ciosów i widzi w niej próbę rozpychania się koalicjantów przed zapowiadaną rekonstrukcją rządu.

- Beata Szydło próbuje wbić szpilę w swoich koalicjantów, w Porozumienie, de facto krytykując tę sprawę w sposób publiczny - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

- (Jadwiga Emilewicz - przyp. red.) nie doceniła siły byłej premier, która swoje dziecko hołubi, pielęgnuje i nie pozwoli 500 plus modyfikować, zmieniać. To jest jej pomnik - stwierdziła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

Zapewnienie ze strony minister Emilewicz

Żeby zakończyć ten konflikt minister Jadwiga Emilewicz wyciągnęła rękę na zgodę do byłej premier.

"Program 500+ to jeden z najważniejszych programów społecznych zrealizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. To też efekt osobistej determinacji Beaty Szydło. Wszyscy widzimy jego pozytywny wpływ dla polskich rodzin i naszej gospodarki. Dlatego nie zamierzamy nic w nim zmieniać" - napisała na Twitterze Emilewicz.

- Chciałabym uspokoić panią premier, że ten flagowy program, jej autorski program na pewno nie zostanie zmieniony - dodała wicepremier.

Foto: Twitter.com Wpis wicepremier Jadwigi Emilewicz

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix