Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"

14.10.2019 | Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"
14.10.2019 | Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
14.10.2019 | Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W tę niedzielę w sztabie Prawa i Sprawiedliwości była euforia, ale i refleksja. Politycy PiS cieszą się ze zwycięstwa, ale Jarosław Kaczyński studził nastroje. Czy Mateusz Morawiecki będzie kandydatem na premiera? Czy wicepremierem zostanie Zbigniew Ziobro? Czy Jadwiga Wiśniewska zostanie szefową dyplomacji?

- Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej - stwierdził po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W tę niedzielę w sztabie PiS było widać, że nawet duże zwycięstwo nie przeszkadza w tym, żeby już w czasie wieczoru wyborczego rozpoczęły się pierwsze rozliczenia kampanii.

- Ci najbardziej przedsiębiorczy ludzie, ludzie, którzy są źródłem spektakularnego sukcesu gospodarczego Polski ostatnich lat, wolą głosować na inne ugrupowanie niż Zjednoczona Prawica - stwierdził Jarosław Gowin po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. - Trzeba wyciągać wnioski z faktów - dodał.

Kondycja przystawek i głównego obozu

W zwycięskim sztabie nikt nie ukrywał, że oprócz wyniku całego komitetu wyborczego równie ważne są wyniki wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy - ile szabel i jakie poparcie ma Porozumienie Jarosława Gowina, a ile Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

- Mam nadzieję, że to będzie nie mniej niż osiem (mandatów - przyp. red.), bo ostatnio ośmiu parlamentarzystów Solidarnej Polski dostało się do Sejmu - powiedział Zbigniew Ziobro.

Wygląda na to, że w nowym Sejmie będzie nawet kilkunastu polityków nazywanych "ziobrystami". To może mieć wpływ na rząd, bo prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może mieć także chęć i szansę na tekę wicepremiera.

Pierwszy był ostatnim

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów jako pierwszy przemówił Jarosław Kaczyński. Potem udzielił głosu Mateuszowi Morawieckiemu, a po nim wystąpił jeszcze raz.

- Wiatr wiał nam w oczy przez cztery lata. Droga, z plecakiem kamieni, pod górę - tak cztery lata rządów PiS podsumował szef rządu. - Otóż ta droga była pod górę, kręta, i jeszcze nas obrzucano kamieniami - dodał po nim prezes PiS. Na końcu Jarosław Kaczyński wspomniał o stojącej w korku i nieobecnej na sali byłej premier Beacie Szydło.

Prezes PiS miał pierwsze i ostatnie słowo. Nie tylko ten fakt daje pewność, że to Jarosław Kaczyński zdecyduje o ewentualnych zmianach w rządzie.

Jakie zmiany w rządzie?

Mateusz Morawiecki raczej nie musi się obawiać o stanowisko, ale jedna zmiana wydaje się dzisiaj bardzo prawdopodobna - na stanowisku szefa MSZ. Na nowego ministra spraw zagranicznych typowana jest eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska. Ona sama nie potwierdza i nie zaprzecza.

- Mateusz Morawiecki, z tym zastrzeżeniem, że będziemy mieli samodzielną większość, będzie naszym premierem - potwierdził w poniedziałek Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, kiedy pytano go o kandydata na szefa rządu.

- Zwycięskiego składu się nie zmienia - skomentował Krzysztof Sobolewski, kandydat PiS na posła. - Ja się stawię do pracy wszędzie tam, gdzie będę potrzebny. Ta praca, którą wykonuję, daje mi dużą satysfakcję - zapewnił ze swojej strony wicepremier Jacek Sasin.

Nie ma Piotrowicza, ale zmiany w sądach mają być

Jeśli chodzi o poselskie kadry PiS-u, to do Sejmu dostał się były marszałek Marek Kuchciński. Z poparciem większym niż cztery lata temu.

Za to niemal na pewno zabraknie Stanisława Piotrowicza i Bernadety Krynickiej. Oboje budzili kontrowersje. Stanisław Piotrowicz był twarzą zmian w wymiarze sprawiedliwości. Jeśli chodzi o zmiany w sądownictwie, to PiS ma do nich wrócić już na początku nowej kadencji.

- Aby sądy przestały być kulą u nogi polskiej gospodarki - tłumaczył w niedzielę Zbigniew Ziobro.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów rzeczniczka PiS Beata Mazurek opublikowała w internecie zdjęcie, na którym widać grupę polityków PiS wokół prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W tym gronie znalazł się także prezes telewizji publicznej Jacek Kurski. On wie już, że mało mu przychylny Krzysztof Czabański - szef Rady Mediów Narodowych - nie będzie posłem, chociaż Krzysztofa Czabańskiego w wyborach mocno wsparł sam Jarosław Kaczyński.

Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez Beatę Mazurekhttps://twitter.com/beatamk/

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS