Zmiany w nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak działa sieć szpitali?

01.10.2017 | Zmiany w nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak działa sieć szpitali?
01.10.2017 | Zmiany w nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak działa sieć szpitali?
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
01.10.2017 | Zmiany w nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak działa sieć szpitali?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Nowe przepisy o sieci szpitali dotyczą także pomocy medycznej udzielanej w weekendy, święta i w nocy. Zaczęło się w niedzielę o 8 rano. Byli tacy, którzy odbili się od drzwi szpitali czy przychodni i długo szukali pomocy.

Nie wszyscy jeszcze o reformie wiedzą. Jeden z pacjentów, widząc zamknięte od 1 października laboratorium, stwierdził, że "go to przeraziło". Wiele osób przychodziło od rana do swoich starych tak zwanych "wieczorynek" tylko po to, by sprawdzić gdzie mogą się zgłosić w razie nagłej potrzeby. - Takie punkty się sprawdzały po prostu na osiedlach, a teraz w szpitalach nie wiadomo co będzie, właśnie jadę tam zobaczyć - mówi kobieta, spotkana pod jedną z przychodni.

Więcej punktów

Punktów nocnej i świątecznej pomocy w sieci szpitali jest więcej, niż do tej pory było w ramach przychodni. Pacjent może dowolnie wybrać ten szpital, w którym chce o pomoc prosić. Punkty pomocy są oddzielone od Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, które teraz będą przyjmować tylko pacjentów najpoważniej chorych. Ci, którzy nie wymagają błyskawicznej pomocy, muszą kierować się teraz do specjalnych punktów. Taka zmiana ma zmniejszyć kolejki w SOR-ach i uporządkować system opieki nad pacjentem. - SOR-y były zakorkowane. Chorzy lżej i ciężej byli wymieszani ze sobą, był wielki bałagan, tłumy ludzi, no trzeba próbować - mówi pacjent jednego ze szpitali.

W porównaniu z porankiem, po południu w wielu oddziałach nazywanych już "świątecznymi" pacjentów przybyło. SOR-y jeszcze nie odczuły większej różnicy. Z nową sytuacją wszyscy się muszą oswoić. Informacje, gdzie szukać pomocy, można znaleźć w każdej dotychczasowej placówce lub na stronach internetowych NFZ.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - mówił w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS