Australijski scenariusz
"20 do 30 lat i naprawdę będziemy mieszkać w piekarniku"
Klimat się zmienia i mamy niewiele czasu, by próbować to powstrzymać. Australię pustoszą ogromne pożary. Zmiany klimatyczne już dotknęły też Polskę. Z powodu ciepłej zimy szkodniki niszczą zboża ozime. Według ekspertów czekają nas bardzo gorące lata i wysychanie rzek.
Australia płonie od wielu tygodni. Ze względu na wysoką temperaturę i inne niesprzyjające warunki..."Teraz susze będą coraz częstszym zjawiskiem". Zmiany klimatu a pożary
W nierównej walce z ogniem Australijczycy budują zapory tam, gdzie jeszcze żywioł nie dotarł. Pozostają im zrzuty niepalnych substancji, kontrolowane wypalanie pasów ziemi i nadzieja, że przestanie wiać.
Wygląda na to, że Australia płaci ogromną cenę za globalne zmiany klimatyczne.
Tuż po tym, jak w Meksyku studenci zorganizowali symboliczny pogrzeb ponad miliarda zwierząt, które zginęły na antypodach, na ulicach Sydney rozpoczęły się demonstracje antyrządowe.
- To jest przestępstwo. Mam na myśli ludzi, którzy ucierpieli, i biznesy ludzi, które ucierpią. To po prostu przerażające, co zrobił rząd - twierdzi kobieta uczestnicząca w proteście w Sydney.
Pod australijskimi ambasadami protestowali też mieszkańcy Argentyny, Peru i Chile. - W Australii nadal 70 procent energii produkuje się z węgla. Australia jest głównym eksporterem węgla. To jest jeden z tych krajów, które najbardziej przyczyniły się do efektu cieplarnianego - twierdzi mieszkaniec Buenos Aires, Alejandro Bodart.
Co z Polską?
Naczynia powiązane, efekt domina, czas apokalipsy - to już dotyczy również stawiającej na węgiel Polski. - 20 do 30 lat i naprawdę będziemy mieszkać w piekarniku - przekonuje prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Koalicja Klimatyczna to porozumienie 24 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Według tej organizacji już za 30 lat w Warszawie maksymalne temperatury mogą sięgnąć około 43 stopni Celsjusza, a częstość 5-dniowych fal upałów wzrośnie aż o 600 punktów procentowych.
- My dzisiaj mamy takie temperatury i taki przebieg pogody w Warszawie, jaki prognozowany był kilka lat temu na koniec tego stulecia - informuje prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Wiele wskazuje na to, że noc z piątku na sobotę była ostatnią tak trudną dla australijskich...Nadzieja na opanowanie pożarów w Australii. "To będzie najlepsze siedem dni do tej pory"
Pierwszą próbką tego, co nas czeka, była fala upałów w czerwcu 2019 roku. - Jeden bardzo kryzysowy dzień to był 26 czerwca 2019 roku - przypomina klimatolog prof. Bogdan Chojnicki. W wielu miejscowościach wyschły studnie. Dnem Wisły można było spacerować, zaczęły znikać jeziora.
Teraz wystarczy spojrzeć za okno. Śniegu jest jak na lekarstwo. Kolejne upalne i suche lato przed nami.
- Dużo rzek w Polsce jest zależnych od pokrywy śnieżnej. Bo śnieg topnieje wolniej, duża część tej wody ze śniegu wsiąka w glebę i glebą, wodami gruntowymi, właśnie zasila rzeki - tłumaczy ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.
Problemy dla rolnictwa
Szkodniki już pustoszą zboża ozime, a im będzie cieplej, tym szybciej do łokasia garbatka dołączą skośnik buraczak, skoczek kukurydziany i szarek komośnik, które migrują do nas z powodu ciepła, a następnie atakują kukurydzę i buraka.
Pożarów lasów już trzeba zacząć się bać. W banku genów roślin brakuje niektórych nasion. - Ileś lat po kolei, tak zwanych głuchych, nie nasiennych, powoduje, że mamy kłopoty z odtwarzaniem lasu - wyjaśnia Czesław Kozioł, dyrektor Leśnego Banku Genów Kostrzyca.
Jeszcze jest czas na ratunek. - Nic oprócz głośnego wołania ze strony całego społeczeństwa, albo przynajmniej jego większości, nie zmieni polityki rządu - mówi Urszula Stefanowicz, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Australijczycy już głośno wołają, ale, niestety, po szkodzie.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (2)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
klimat zawszee sie zmieniał,i zawsze bedzie
- 1Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
w 2020 mialo nie byc juz wody...podobny pozar w Australi juz byl itd.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 1 lipca
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa w Polsce od 25 lat. W programie powiemy również o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy i o skutkach burz w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa od 25 lat.
czytaj więcej »Polska kupi 32 helikoptery wojskowe AW149. Dekadę temu przegrały z caracalami
32 wielozadaniowe, silnie uzbrojone śmigłowce typu AW149 ma dostać polska armia, jeśli podpisany przez ministra obrony kontrakt zostanie zrealizowany. Gdyby rząd PiS tuż po objęciu władzy ponad 6 lat temu nie zerwał kontraktu na caracale, to już byśmy je mieli.
czytaj więcej »Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.
czytaj więcej »Ursula von der Leyen obiecała pomoc UE w odbudowie Ukrainy
Ukraina jest kandydatem na członka Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się niewyobrażalne - powiedziała w swoim przemówieniu do Rady Najwyższej Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen obiecała pomoc przy odbudowie Ukrainy. Na salę plenarną Rady Najwyższej została wniesiona flaga Unii Europejskiej, by już tam pozostać na stałe.
czytaj więcej »Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
Dwie osoby zostały ranne. 1300 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy, likwidując skutki gwałtownych burz. Usuwali połamane drzewa, wypompowywali wodę z zalanych ulic i domów.
czytaj więcej »Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Od 1 lipca można jeździć na całe Podlasie i całą Lubelszczyznę. Po wielu miesiącach zniknęły strefy ograniczonego dostępu, które były zamknięte dla turystów. Dla przedsiębiorców nadszedł czas odrabiania strat.
czytaj więcej »Tak garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr. Oglądaj reportaż z cyklu "Rozmowy o Końcu Świata" W TVN24 GO
Ponad 9 na 10 polskich rzek jest w złym stanie. Trafiają do nich nawozy, pestycydy i ścieki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Należąca do niemieckiej firmy garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr - wynika z dziennikarskiego śledztwa TVN24.
czytaj więcej »Portret poszukiwanego stworzony w oparciu o DNA. Nowinka w polskiej policji
Tak stworzony wizerunek może się nieco różnić od prawdziwej twarzy sprawcy. Wystarczy kod DNA ze śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. Pierwszy raz polska policja korzysta z pomocy amerykańskiego laboratorium. Chodzi o sprawę zabójstwa kobiety w parku w Łodzi w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN
"Fakty" TVN były najlepiej oglądanym programem informacyjnym w Polsce w czerwcu 2022 roku. Ponadto mieliśmy więcej widzów niż w czerwcu 2021 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 2 lipca
W sobotę we wschodniej części kraju przelotny deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Zachodnia część kraju na ogół słoneczna. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 30 czerwca
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. W programie powiemy również o oświadczeniu majątkowym Juli Przyłębskiej, o wymianie jeńców wojennych w Ukrainie, a także o skutkach suszy w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wzmocnienie wschodniej flanki i wsparcie dla Ukrainy. Koniec szczytu NATO
W czwartek zakończył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO pokazało, że potrafi działać stanowczo. Na szczycie podjęto kilka ważnych decyzji, między innymi o zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy.
czytaj więcej »Prezydent Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Podczas szczytu NATO zapadły decyzje w sprawie Ukrainy. Sojusz stawia sobie teraz za zadanie pomóc Ukrainie w przejściu ze starego sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny sprzęt zachodni. Prezydent Joe Biden zapowiedział też nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski cały czas podkreśla, że sprzętu jest za mało i nie dociera na czas.
czytaj więcej »Donald Tusk o polskim rządzie: nie należy asystować, lecz wpływać na decyzje w NATO
Prezydent Andrzej Duda mówi o sukcesie szczytu NATO w Madrycie i ma na myśli między innymi stałą obecność dowództwa V korpusu armii amerykańskiej w Polsce. Szwecja i Finlandia po wejściu do NATO też wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Bardziej krytyczny wobec polskiego rządu jest lider PO Donald Tusk.
czytaj więcej »