Życie po ISIS
Pomoc maleje, frustracja rośnie. "Chcielibyśmy znowu poczuć się ludźmi"
Uchodźcy w północnym Iraku boją się wracać do zrujnowanych domów, bo nie mają tam za co żyć i nadal jest niebezpiecznie. Choć władze ogłosiły, że wygrały wojnę, to dżihadyści wciąż zabijają. Po ogłoszeniu zwycięstwa nad tak zwanym Państwem Islamskim pomoc Zachodu zaczęła maleć, a frustracja uchodźców zaczęła rosnąć.
Ci, którym starczyło czasu, by zabrać ze sobą walizkę, są prawdziwymi szczęściarzami. Spośród ponad dwóch milionów osób, które uciekły na północ Iraku przed wojną z tak zwanym Państwem Islamskim, część chciałaby wrócić do swoich domów, ale większość tych domów jest kompletnie zniszczona. Dlatego o szczęściu mogą mówić wszyscy, którym udało się przeżyć.
- Dzieci bardzo płakały. Non stop tylko wybuchy i rakiety - dzieli się swoimi wspomnieniami z wojny Mohamood Shahin, syryjski uchodźca.
- Huk, krzyki, na ulicach wszędzie gruz, kawałki ciał. To było nie do zniesienia. Nie wytrzymaliśmy i jakimś cudem udało się uciec - dodaje Nayat Abdulhamid.
Dla kilku milionów irackich i syryjskich rodzin świat, jaki znali, na zawsze skończył się ponad 4 lata temu, kiedy wiosną 2014 roku znaczną cześć terytorium Iraku i Syrii opanowało tak zwane Państwo Islamskie.
- Gdy zdobyli Mosul, terroryści z ISIS chowali się w naszych domach. Wewnątrz naszej społeczności, pomiędzy nami - opowiada Sanie, uchodźca z irackiego miasta Al-Hawidża.
Islamscy bojownicy wysadzali ściany mieszkań i poruszali się wewnątrz budynków, by pozostawać niewidocznymi dla wojskowych dronów. Po zdobyciu Mosulu okrzyknęli go swoją iracką stolicą.
Na obszarach Iraku, kontrolowanych w przeszłości przez tak zwane Państwo Islamskie (IS), natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów - poinformowano w opublikowanym we wtorek raporcie ONZ.
Kobiety, dzieci, starcy, żołnierze. 200 masowych grobów znalezionych w Iraku
"Mogą odzyskać dawne życie"
- Widziałem, jak żołnierze z ISIS wieszali ciała zabitych na swoich posterunkach jako ostrzeżenie. Najgorsze moje wspomnienie to publiczne egzekucje. Festiwal śmierci, który wszyscy musieliśmy na żywo obserwować razem z naszymi dziećmi - relacjonuje Ammer, który również uciekł z Al-Hawidży.
Bracia Sanie i Ammer od 3 lat lat mieszkają w baraku, który znajduje się w obozie dla uchodźców w północnym Iraku. Razem z nimi mieszka 13 dzieci. Polska Akcja Humanitarna wspiera ich finansowo.
- Z naszym wsparciem mogą odzyskać dawne życie - uważa Ahmed Mustafa z PAH.
Na każdego członka rodziny miesięcznie trafia 18 dolarów. Pieniądze wpływają do elektronicznych portfeli, które znajdują się w telefonach komórkowych. Wypłaty można dokonać w każdej chwili.
- Oni sami tak naprawdę podejmują decyzje na co chcą przeznaczyć uzyskane środki - tłumaczy Marcin Podleśny z PAH.
W ostatnich dniach kampanii temat przewodni był tylko jeden: bezpieczeństwo południowej granicy. Republikanie ostrzegają przed karawaną migrantów, która przemierza Meksyk. Prezydent Trump mówi o rosłych i niebezpiecznych mężczyznach. Demokraci...Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"
Kolejne fale migracji?
Warunki życia w obozie są trudne lub bardzo trudne.
- Rodzice i mąż zginęli z rąk ISIS. Jestem tu sama z dziećmi. Najbardziej brakuje nam jedzenia i środków higieny - tłumaczy jedna z kobiet.
Zimą temperatura spada poniżej zera. Większość rodzin skupia się na budowie osobnej kuchni, by podczas gotowania ich namioty nie zajęły się od ognia.
- Po zakończeniu wojny z ISIS wsparcie dla projektów pomocowych zostało ograniczone o połowę. Pamiętajmy, że kryzysy humanitarne nie maja granic. Dotkną was bezpośrednio. Będą kolejne fale migracji - twierdzi Hoshang Mohamed, dyrektor generalny Joint Crisis Coordination Center.
Każdy z obozów to tykająca bomba zegarowa. "Domiz" to zaledwie jedno z trzydziestu takich miejsc. Tylko w tym jednym obozie mieszka i pracuje ponad 30 tysięcy osób. Większość mieszkańców deklaruje, że w przyszłości chcieliby dotrzeć do Europy.
Kilka tysięcy migrantów, w większości obywateli Hondurasu, zatrzymało się na granicy Gwatemali i Meksyku, i czeka na pozwolenie na dalszą wędrówkę. Uciekając przed biedą i szerzącą się przestępczością, uchodźcy chcą dotrzeć do Stanów..."Jeśli wrócimy, będziemy się męczyć do śmierci".
Wielka ludzka karawana próbuje dotrzeć do USA
"Zobaczcie, w jakiej my jesteśmy sytuacji"
Praca w obozie trwa do późnych godzin nocnych. Syryjscy kowale własnego losu przez kilkanaście godzin na dobę dokręcają i wykuwają bramy, by zarobić na lepszą przyszłość na zachodzie Europy.
- Dla przemytnika potrzebuję (w przeliczeniu - przyp. red.) od 18 do 20 tysięcy złotych na osobę. Na razie uzbierałem tylko 2. Wiem dobrze jak to wygląda. Za każdy etap płaci się im (przemytnikom - przyp. red.) osobno. Z Iraku do Turcji, z Turcji do Grecji i tak dalej - opowiada Abbas, uchodźca z Syrii.
Za jedną gotową bramę można dostać 200 dolarów, więc uzbieranie na wyprawę do Europy dla każdego członka rodziny wymaga wykucia co najmniej 100 bram.
- Gdybym miał te pieniądze, uciekłbym stąd natychmiast. W tej chwili - dodaje Abbas.
Od kiedy uciekli ze swoich domów, to ciągle są w drodze i ciągle gdzieś idą.
- Chcielibyśmy tylko, żebyście zaakceptowali, że my żyjemy. Chcielibyśmy znowu poczuć się ludźmi. Znowu być dla kogoś ważni i potrzebni - apeluje Kamo Alias, uchodźca z irackiego Sindżaru.
Jeśli im nie pomożemy, to zrobią wszystko co w w ich mocy, żeby zebrać w końcu pieniądze dla przemytników ludzi i przyjdą do Europy.
- Prosimy was tylko o jedno. Zobaczcie, w jakiej my jesteśmy sytuacji - tłumaczy Mohamood Shahin.
A ta sytuacja sama się nie zmieni.
Siły tak zwanego Państwa Islamskiego w intensywnych walkach prowadzonych na wschodzie Syrii, które trwały od piątku do soboty rano, zabiły co najmniej 41 kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Według Syryjskiego...Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Intensywne walki na wschodzie Syrii
Działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Iraku można wesprzeć wpłacając pieniądze:
- przelewem: Alior Bank SA 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "Irak";
- na stronie internetowej: www.pah.org.pl/wplac
- dołączając do klubu PAH SOS:www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną
- organizując zbiórkę pieniędzy: www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-kazdego/
- przekazując PAH 1 proc. podatku: www.pah.org.pl/1-procent/ (KRS 0000136833)
Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Wymienią "żywność za gaz". Irak chce wyłączenia z sankcji
- Reuters: Izrael dokonywał ataków na Syrię po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu
- "Stawka jest wysoka". Apel o utrzymanie pomocy dla Syrii
- Życie po wojnie. Zespól stresu pourazowego to „choroba rodzinna”, bo cierpią też bliscy. Opowieść weterana.
- Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Intensywne walki na wschodzie Syrii
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 19 kwietnia
W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ruszyły kolejne punkty szczepień, premier zapowiedział zmiany w programie
Duże zmiany w programie szczepień. Do 10 maja wszyscy dorośli mają dostać skierowanie, a wtedy będą mogli od razu się na nie zarejestrować. W tempie szczepień wyprzedza nas teraz większość państw Unii. Premier zapowiada luzowanie gospodarki na przełomie maja i czerwca, ale kluczem do tego są właśnie szczepienia.
czytaj więcej »Maciej Nawacki nie dopuścił sędziego Juszczyszyna do orzekania
Sąd uznał, że sędzia Paweł Juszczyszyn powinien wrócić do pracy. Sędzia Juszczyszyn w poniedziałek się do niej udał, ale jego przełożony pracować mu nie pozwolił. Wyrok sądu powinien być wykonany natychmiast. Wydany jest w imieniu Rzeczypospolitej.
czytaj więcej »78. rocznica powstania w getcie warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.
czytaj więcej »Przedszkola i żłobki ponownie otwarte. Kiedy do szkół wrócą uczniowie?
Zazwyczaj pierwszy dzień szkoły oznaczał koniec wakacji i nie kojarzył się z euforią. Teraz młodzi ludzie mają już tak dość izolacji i nauki online, że chyba nawet zazdrościli przedszkolakom, że ci mogą już wrócić do normalnych zajęć. Kiedy wszystkie dzieci wrócą do szkół?
czytaj więcej »Ukraina apeluje o nałożenie kolejnych sankcji na Rosję
Walki na wschodzie Ukrainy trwają już siedem lat. Podpisywano zawieszenia broni, jednak tam wciąż giną ludzie. Teraz Rosja gromadzi ogromne siły tuż przy granicy. NATO i Waszyngton zapewniają Kijów o wsparciu, ale Unia ostrzej mówi o sprawie Nawalnego niż o tym konflikcie.
czytaj więcej »Pierwszy lot drona na Marsie. "Historyczne wydarzenie"
Dron Ingenuity na chwilę opuścił powierzchnię Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemią przebiegła pomyślnie. NASA przekładała lot kilka razy z powodu problemów technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.
czytaj więcej »Wielkie kluby planują powołanie Superligi. UEFA grozi konsekwencjami
12 wielkich klubów piłkarskich Europy poinformowała o stworzeniu Superligi. UEFA i FIFA są tak oburzone, że grożą piłkarzom, którzy zagrają w nowych rozgrywkach, że nie będą mieli prawa do gry w kadrach narodowych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia
W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.
czytaj więcej »Fakty z 18 kwietnia
Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych
W tę niedzielę rząd odnotował o ponad 9 tysięcy mniej nowych zakażeń koronawirusem niż tydzień temu - dokładnie 12153. Akcja szczepień przeciw COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek otwartych zostanie kilkanaście pilotażowych punktów szczepień powszechnych.
czytaj więcej »Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu
Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.
czytaj więcej »"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.
czytaj więcej »"Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"
W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".
czytaj więcej »Zmarł Stefan Bratkowski. "Wielka postać polskiego życia publicznego"
Zmarł Stefan Bratkowski, prawnik, dziennikarz i publicysta, który przez wiele lat był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Miał 86 lat.
czytaj więcej »