Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • Odszedł z rządu po wybuchu afery hejterskiej, teraz chce wejść w skład Krajowej Rady Sądownictwa
  • Co rok setki czworonogów kończą służbę. "Te zwierzęta potrzebują już teraz pomocy"
Dramatyczny apel

"Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"

Umiera coraz więcej Polaków. Nie tylko przez COVID-19. Także przez to, że nie leczą innych chorób, które mogą ich zabić. - Ludzie, na Boga. Jeżeli macie ból w klatce piersiowej, dzwońcie po pogotowie - apelują lekarze.

- Ludzie, na Boga. Jeżeli macie ból w klatce piersiowej, dzwońcie po pogotowie, przyjeżdżajcie - apeluje profesor Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dlatego, że pacjenci nie dają szans sobie i lekarzom. Przyjeżdżają po dobie lub później od zawału.

- Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca, ile widziałem od marca. Pęknięcia serca, przedziurawienie przegrody międzykomorowej. Choroby serca to jest przyczyna numer jeden zgonów również w czasie szalejącej epidemii - mówi profesor Krzysztof Reczuch.

Nie ma też wątpliwości, że to epidemia właśnie odpowiada za te przerażające liczby, które podsumowuje Główny Urząd Statystyczny. W 2020 roku zmarło 67 tysięcy Polaków więcej niż w 2019 roku.

- Najbardziej zwracającym uwagę miesiącem był listopad. Ten wzrost był ponad stuprocentowy - wskazuje Karolina Banaszek z GUS.

Za każdą z liczb, które się na to składają, stał dramat czyjejś rodziny. Wielu tarnowian wciąż opłakuje bliskich.

- Październik to było 90 pogrzebów na cmentarzach komunalnych. W listopadzie 150 pogrzebów. A w ubiegłym roku miesięcznie po 60-65 pogrzebów - wylicza Dominika Zyguła z Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.

Ignorowanie objawów

Styczeń znów nie napawa optymizmem. Z rządowych danych wynika, że w styczniu zgonów znów było więcej niż na początku 2020 roku, przed pandemią.

- Moim zdaniem 2/3 stanowią pacjenci z COVID-em. Mamy pacjenta, 42 lata, który po covidzie wyszedł do domu i w drugim miesiącu pobytu w domu doznał udaru niedkorwiennego mózgu - opowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Sam COVID-19 i powikłania to jedna z przyczyn. Wielu lekarzy wskazuje jeszcze na inną - zaniedbania w leczeniu niecovidowych schorzeń.

- Pacjent czekał na biopsję guza szyi kilka tygodni, doszło do powiększenia się guza z rozmiarów małego winogrona do wielkości dużego jabłka - mówi profesor Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Inny pacjent przyszedł w jeszcze gorszym stanie. Dlaczego tak się dzieje? Planowane zabiegi zostały przesunięte, a podczas zastępującej klasyczną wizytę teleporady nie widać wszystkiego.

Bywa też, że w niektórych szpitalach jest trudniej o diagnostykę, bo lekarze zajmują się chorymi na COVID-19, ale jest też inny powód.

- (Pacjenci - przyp. red.) bali się zarażenia. Myśleli że to przejdzie, myśleli że kręgosłup, myśleli że to żołądek, myśleli że to zgaga, myśleli że pan Bóg dał, no to trzeba poczekać - wylicza profesor Krzysztof Reczuch.

Obietnice ministerstwa

Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia przyznają, że są zaniepokojeni liczbą zgonów. Zapewniają, że w budżecie zabezpieczyli pieniądze na program odbudowy zdrowia Polaków.

- Odkolejkowanie wizyt u specjalistów, czyli zapłacimy za każdą wizytę u każdego specjalisty. Dalej program onkologiczny poszerzony na cały kraj i program kardiologiczny - mówi Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Żaden program nie ruszy póki nie skończy się pandemia. Jak przyznaje Wojciech Andrusiewicz - nie da się kompleksowo odbudowywać zdrowia jakiejkolwiek społeczności, kiedy szpitale i medycy ukierunkowani są na walkę z COVID-em.

- To trzeba działać już i teraz. Apelować, dokładać dodatkowe środki na leczenie kardiologiczne, onkologiczne - apeluje profesor Jarosław Kazimierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Drugiego lutego - tylko z powodu wirusa i chorób współistniejących z COVID - poinformowano o śmierci kolejnych 253 osób.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix