Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
 • "Ta sieć Obajtka wydaje się już być dzisiaj wszędzie"
 • "Będą wyciągnięte konsekwencje", "nie ma u nas świętych krów". Co PiS zrobił w sprawie Mariana Banasia?

Dramatyczny wzrost liczby zgonów w Polsce. "System ochrony zdrowia załamał się"

Dwanaście tysięcy więcej zmarłych w tym roku, w porównaniu do roku poprzedniego. To dane zaledwie z sześciu początkowych tygodni 2021 roku i jasny obraz sytuacji w Polsce. Czy winna jest temu tylko pandemia COVID-19?

Blisko 11 tysięcy nowych zakażeń. Rząd nie wyklucza obostrzeń w całym kraju

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10896 nowych potwierdzonych przypadkach...

Początek tego roku wyraźnie pokazuje, że w starciu z pandemią wciąż nawet nie zbliżamy się do momentu, by mówić o jej pokonaniu.

Wystarczy porównać oficjalne dane dotyczące liczby zgonów z pierwszych sześciu tygodni zeszłego roku, gdy w Polsce jeszcze nie było pandemii, z danymi z 2021 roku. Liczby wyraźnie potwierdzają - 12 tysięcy zgonów więcej.

- System ochrony zdrowia załamał się pod wpływem błędnych decyzji podejmowanych przez ministra zdrowia i dzisiaj umierają ludzie z powodu COVID-19, i z powodu innych chorób nieleczonych przez COVID-19 - uważa były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Innego zdania jest szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. - Wszystkie nadwyżkowe zgony są generowane covidem - podkreśla Niedzielski.

Zsumowaliśmy dane Ministerstwa Zdrowia - dzień po dniu, do połowy lutego, dotyczące zgonów z powodu COVID-19. To rzeczywiście prawie ta sama liczba, o którą wzrosła ogólna liczba zgonów w pierwszych tygodniach tego roku. Przyczyny? Według ekspertów to nie tylko nowe mutacje wirusa, ale także zmiana naszego podejścia do samej choroby.

- Być może ludzie zgłaszają się za późno, dlatego że my możemy pomóc, ale przecież nie możemy uratować wszystkich, zwłaszcza osób, które są już w stanie agonalnym, tu już jest na pomoc za późno - zwraca uwagę dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert LuxMed.

Część ekspertów mówi o błędzie jakim miało być przejście na teleporady, co zaowocowało również spadkiem o dwie trzecie badań laboratoryjnych. Został też ograniczony dostęp do leczenia osób z chorobami przewlekłymi.

Zdaniem profesora Andrzeja Fala ograniczenie dostępu do ochrony zdrowia wywołane przez pandemię wpłynie na zdrowie pacjentów. - Niewątpliwie odbija się już i będzie się odbijać przez najbliższe lata zwiększoną umieralnością i gorszym stanem zdrowia, gorszą jakością życia tych osób - twierdzi kierownik Klinki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie.

Czyli dużo lepiej szybko nie będzie, choć nie raz politycy obozu władzy ogłaszali, że "wirus jest w odwrocie".

Liczba zgonów najwyższa od czasu II wojny światowej

Na koniec minionego roku podsumowywano czas pandemii w Polsce. Pojawiły się informacje, że był to najgorszy rok pod względem liczby zgonów od czasu II wojny światowej.

W 2020 roku zmarło o ponad 82 tysiące osób więcej niż rok wcześniej. Jednak - jak twierdzi minister zdrowia - tę liczbę należy skorygować. - Ta nadwyżka wynosi mniej więcej 67 tysięcy. Jeżeli chodzi o tę wielkość, to ona jeszcze powinna być skorygowana o pewien efekt starzenia się społeczeństwa - przekazał w poniedziałek Adam Niedzielski.

Z danych Eurostatu - przedstawionych w poniedziałek przez posła Michała Szczerbę - wynika, że w zeszłym roku odsetek tak zwanych nadmiarowych zgonów był w Polsce najwyższy w całej Unii Europejskiej.

- Przyczyną jest zaniedbanie i błędy, które popełniono przede wszystkim nie przygotowując Polski do drugiej fali pandemii, a później wstrzymując otwarcie szpitali tymczasowych - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

Odmiennego zdania jest wiceminister infrastruktury. - Pierwszą falę przeszliśmy wręcz fenomenalnie, znacznie lepiej niż większość państw Europy Zachodniej. Kolejne fale przechodzimy już mniej więcej na podobnym poziomie. Walka trwa - mówi Marcin Horała.

Opozycja przypomina, że w zeszłym tygodniu w liczbie zgonów związanych z koronawirusem byliśmy na piątym miejscu w świecie - za Brazylią, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Meksykiem.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 kwietnia

  Fakty z 19 kwietnia

  W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 kwietnia

  Fakty z 18 kwietnia

  Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.

  czytaj więcej »
 • "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".

  czytaj więcej »
tvnpix