Zgłaszają się kolejne ofiary, arcybiskup mówi o "pomówieniach". Co dalej ze sprawą prałata Jankowskiego?

27.12 | Zgłaszają się kolejne ofiary, arcybiskup mówi o "pomówieniach". Co dalej ze sprawą prałata Jankowskiego?Fakty TVN

Potrzeba czasu, dobrej woli i współpracy Kościoła, by wyjaśnić sprawę oskarżeń wobec księdza Henryka Jankowskiego. Komisji nie ma, jest za to kontrowersyjna wypowiedź arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Tylko w ostatnich tygodniach grudnia do fundacji "Nie lękajcie się" zgłosiło się trzech dorosłych mężczyzn, którzy oskarżyli prałata Jankowskiego o wykorzystywanie seksualne. Jeden to były ministrant, a kolejnych dwóch ksiądz uczył religii.

- Fundacji nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś fałszywie oskarżył osobę duchowną, bo to jest bardzo trudne i traumatyczne przeżycie - podkreśla Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się", która niesie pomoc ofiarom nadużyć seksualnych, w tym molestowanym przez osoby duchowne. - Ja tym osobom wierzę, ale to nie mnie osądzać. Dlatego apelowaliśmy i apelujemy do Kościoła, żeby ujawnił akta księdza Jankowskiego - dodaje.

Tyle że najważniejszy duchowny w Gdańsku najpierw wydawał się lekceważyć bolesne i często bardzo drastyczne relacje osób oskarżających księdza Jankowskiego. A potem podczas pasterki arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wyraźnie stanął w obronie nieżyjącego już kapelana Solidarności.

- Często, kiedy godność kapłańska - zarówno żyjących jak i zmarłych - przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień, często na wyrost, na oślep - przemawiał do zgromadzonych w kościele metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź podczas pasterki.

"Sprawę trzeba wyjaśnić"

Zarzut o pomówienia pada bez wcześniejszej ich weryfikacji. Pada z ust metropolity gdańskiego, a to on powinien sprawę oskarżeń o pedofilię wobec podległych mu księży wyjaśnić. Arcybiskup Głódź nie widzi też powodu, by powołać w Gdańsku specjalną komisję.

W przypadku księdza Jankowskiego wytyczne pod hasłem "zero tolerancji dla pedofilii w Kościele" wydają się obowiązywać wyłącznie na papierze.

- Kluczowe jest to, że trzeba byłoby tę sprawę wyjaśnić. Kompetentną do tego jednostką wydaje się archidiecezja, której ten ksiądz podlegał - uważa ksiądz Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka.

Właśnie w tym kontekście, wobec bierności gdańskich duchownych, najważniejsi polscy biskupi, przynajmniej na razie, wydają się albo bezradni, albo bierni.

Sprawa kapelana Solidarności i zasłużonego dla miasta księdza podzieliła też radnych w Gdańsku. Za jak najszybszym demontażem pomnika od początku byli radni Koalicji Obywatelskiej. Radni PiS-u i klubu prezydenta Adamowicza z konsekwencjami chcieli czekać do czasu wyjaśnienia sprawy.

- Nie spodziewam się, żeby czynnik kościelny zajął się sprawą. Natomiast my jako Rada Miasta do tematu wrócimy w styczniu - zapewnia Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska z klubu Wszystko dla Gdańska.

- Sprawę trzeba wyjaśnić, jeśli pojawiają się wątpliwości. Ale żeby ją wyjaśnić, to te osoby muszą się zwrócić do odpowiednich organów - dodaje Jan Kanthak, radny z klubu PiS.

Bez zgody arcybiskupa Głódzia i powołania kościelno-świeckiej komisji wyjaśnienie sprawy będzie praktycznie niemożliwe.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS