Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • W kilka chwil stracili wszystko. Ośmioosobowa rodzina cudem uratowała się z płonącego domu
 • Miały wylecieć, zimę spędzą w Polsce. Potrzebujące bociany pomoc znajdą w specjalnym ośrodku

Od lekarza usłyszeli: "zróbcie sobie drugie dziecko". Lenka chodzi dzięki zespołowi wyszkolonemu przez doktora Paleya

6-letnia Lenka staje i zaczyna chodzić, mimo że nie dawano jej szans. 2-letnia Kornelia czeka na operację i podobny cud. Takie cuda robił dotąd jeden lekarz w USA, ale przeszkolił polskich lekarzy i przynajmniej część dzieci, żeby stanąć na nóżkach, nie będzie musiała już latać do USA.

Lenka ma 6 lat, a dopiero 12 listopada 2018 roku zaczęła chodzić. Dziewczynka urodziła się z dysplazją kręgosłupowo-nasadową, która jest bardzo rzadkim schorzeniem. Rodzice Lenki całymi latami szukali ratunku w polskich klinikach, ale bez rezultatu.

- Byliśmy na prywatnej wizycie i nie usłyszeliśmy miłych słów od profesora. Według niego Lena nigdy nie powinna zostać zoperowana, nie powinniśmy nic z nią robić. Usłyszeliśmy też niemiłe rzeczy, że "tu się już nie da nic zrobić, zróbcie sobie drugie dziecko" - opowiada pani Edyta Burzyńska-Lasota, mama Lenki.

Lenkę zgodził się zoperować amerykański lekarz. Pochodzący z Florydy doktor Dror Paley. W tej sytuacji polscy lekarze też nie pomogli i nie wyrazili zgody na refundację zabiegu w Stanach Zjednoczonych.

- Niestety pan profesor powiedział, że Polski nie stać, żeby zoperować Lenkę, że nie ma pieniędzy na takie operacje na Florydzie - tłumaczy pani Edyta.

"Zaufał nam jako zespołowi"

Dziewczynka jednak chodzi bez bólu i z prostym kręgosłupem, bo w sierpniu w końcu została zoperowana w Warszawie przez zespół doktora Paleya. Wszystko dlatego, że światowej sławy ortopeda - który na co dzień operuje na Florydzie dzieci z całego świata - postanowił stworzyć filię swojej kliniki właśnie w Polsce. Wyszkolił już nawet w tym celu zespół lekarzy, do którego należy między innymi doktor Michał Deszczyński.

- Pan doktor Paley jednak zaufał nam jako zespołowi, że możemy tutaj godnie go reprezentować, gdyż - jak to doktor Paley mówi - "twoja reputacja jest tak dobra, jak twoja ostatnia operacja". Więc my też jesteśmy tutaj bardzo mocno nadzorowani i wszystko, co robimy, konsultujemy na odprawach z naszymi kolegami w Stanach - opisuje specyfikę pracy doktor Michał Deszczyński, ortopeda.

Polski zespół doktora Paleya będzie w Polsce operował dzieci z bardzo rzadkimi wadami kończyn: z za krótkimi nogami, bez kości czy stawów. Zabiegi wykonywane w Polsce będą w niektórych przypadkach nawet pięciokrotnie tańsze niż za oceanem. Dzięki niższej cenie z zabiegu będzie mogła skorzystać mała Kornelia z Rybnika, która na razie nie może poruszać się w naturalny sposób.

- Straszne nerwy. Na wariackich papierach pakujemy się, załatwiamy i w środę wyjeżdżamy [na operację - przyp. red.] do Warszawy - mówi pani Natalia, mama Kornelii.

Do Warszawy na zoperowanie przez polskich lekarzy na amerykańskim poziomie przyjadą też dzieci z Palestyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji.

Jedna nosiła, druga urodziła. Cudowne dziecko dwóch matek

Stetson jest synem dwóch matek - po zapłodnieniu zarodek znajdował się w ciele jednej kobiety, by po pięciu dniach zostać przetransportowany do drugiej. Dziecko jest zdrowie, choć zastosowana metoda jest niezwykle rzadko stosowana.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Izarbfu
Izarbfu

Nam doktor powiedział, że pierwsza z trzech części operacji owszem może być wykonana w Polsce, ale pozostałe dwie części tylko i wyłącznie w USA! Więc żeby mój syn mógł chodzić, musi wyjechać do Stanów. Doktorzy z Ameryki ( ani ich zespół) nie są w stanie w Polsce wykonać wszystkich części operacji.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   forfanpl
   forfanpl

   a państwo zamiast tu płaci czarnym

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     bazar
     bazar

     Nasi Konowałowie to najlepiej biorą kasę praktycznie za nic i z tego powodu wielu ludzi. którzy chorują cierpi przez nich. Oni maja to w czterech literach i zbijają majątki i jęczą , że mało zarabiają.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       oceanindyjski

       nazwisko profesora - koniecznie!!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix