"Sędziowie nie są od przyklepywania wniosków ministra sprawiedliwości o tymczasowe aresztowanie"

13.04.2021 | "Sędziowie nie są od przyklepywania wniosków ministra sprawiedliwości o tymczasowe aresztowanie"
13.04.2021 | "Sędziowie nie są od przyklepywania wniosków ministra sprawiedliwości o tymczasowe aresztowanie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
13.04.2021 | "Sędziowie nie są od przyklepywania wniosków ministra sprawiedliwości o tymczasowe aresztowanie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Zbigniew Ziobro znalazł się w ogniu krytyki po tym, co w poniedziałek powiedział o Sławomirze Nowaku. Nazwał go przestępcą, choć Sławomir Nowak nie został skazany. Obrończyni Nowaka twierdzi, że w cywilizowanym kraju minister po takiej wypowiedzi podałby się do dymisji. Za to przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że środowisko sędziowskie należy "oczyścić z ludzi, którzy się do pełnienia funkcji sędziego po prostu nie nadają".

- Mamy do czynienia nie tyle ze zwykłym przestępcą... Przestępstwem – powiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami Zbigniew Ziobro, komentując decyzję sądu o zwolnieniu Sławomira Nowaka z aresztu.

Zdaniem niektórych prawników minister sprawiedliwości na tym samym spotkaniu próbował użyć prawnego szantażu, żeby były minister transportu do aresztu wrócił. - Jeśli tak by się nie stało, chciałbym powiedzieć, że skorzystam z mojego uprawnienia prokuratora generalnego i ujawnię wtedy materiał dowodowy – oświadczył.

- Przyjmuję wyzwanie pana prokuratora generalnego, karty na stół, proszę ujawnić materiały – skomentowała mecenas Joanna Broniszewska, obrończyni Sławomira Nowaka.

Mecenas przypomina, że po dziewięciu miesiącach aresztu i - jak mówi - trzech latach prowadzenia postępowania, prokuratura nie była w stanie wnieść aktu oskarżenia. Za to w poniedziałek prokurator generalny pokazywał zdjęcia, a nawet odczytywał fragmenty, jak twierdził, zeznań innego podejrzanego w tej sprawie. Nie przed sądem, a podczas spotkania z dziennikarzami, gdzie nie przewidziano zadawania pytań z sali, a Sławomir Nowak nie miał szans na obronę.

- Wykorzystywanie mediów do tego, żeby udowadniać czyjąś winę, jest dowodem niedojrzałości instytucjonalnej, bo to sąd jest miejscem, w którym się przedstawia dowody – ocenia prawnik, prof. Marcin Matczak.

"To już nie tylko zapach dyktatury"

To, co zrobił w poniedziałek Zbigniew Ziobro, to według Marcina Matczaka tak zwany "populizm prawny". Próba wywarcia wrażenia, że dana osoba - choć w świetle prawa wciąż niewinna - już jest skazana.

- W każdym cywilizowanym państwie minister sprawiedliwości, który wypowiadałby się o podejrzanym per przestępca, naruszając zasadę domniemania niewinności oraz odmawiając prawa do sprawiedliwego procesu, podałby się do dymisji – stwierdziła mec. Joanna Broniszewska.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" uznało zachowanie Zbigniewa Ziobry za całkowicie niedopuszczalne. Jak czytamy w ich oświadczeniu, "od Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego oczekujemy większego profesjonalizmu, a przynajmniej powstrzymania się od zachowań bezprawnych oraz nielicujących ze sprawowanymi przez nich urzędami".

- Zwracam uprzejmie, ale stanowczo uwagę na to, że póki co sędziowie w tym kraju, mieniącym się demokratycznym państwem prawa, nie są od przyklepywania wniosków ministra sprawiedliwości o tymczasowe aresztowanie – skomentował Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędzia Krystian Markiewicz podkreślił, że politycy nie mogą mieć politycznych oczekiwań wobec sędziów. Z drugiej strony padają słowa, że to politycy zbyt pobłażliwie podchodzą właśnie do "działalności politycznej sędziów", jak to ujął wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - I to powinno zostać ukrócone bardzo stanowczo, tak by to środowisko rzeczywiście oczyścić z ludzi, którzy się do pełnienia funkcji sędziego po prostu nie nadają – stwierdził Terlecki w wypowiedzi dla Radia ZET.

- To już nie tylko zapach dyktatury, to jest dyktatura w ścisłym tego słowa znaczeniu, bo właśnie w dyktaturach chodzi o to, by sędziowie wydawali wyroki takie, jakie chce władza – skomentował lider PO Borys Budka.

W państwach demokratycznych obowiązuje zasada domniemania niewinności. Prokuratura ma udowodnić winę, a nie podejrzany – niewinność, każdy ma prawo do obrony i sprawiedliwego sądu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS