Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"

18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"
18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Trzydzieści organizacji ekologicznych łączy siły w walce o ułaskawienie dla dzikich ptaków. Sezon na polowania właśnie się rozpoczął. Na ministerialnej liście do legalnego odstrzału - 13 gatunków. Na celowniku myśliwych - o wiele więcej. Także te chronione.

30 organizacji zbiera solidarnie podpisy pod petycją do ministra środowiska o "ułaskawienie" 13 gatunków dzikich ptaków i ogłoszenie na ich odstrzał moratorium, bo zobaczyć te żywe rzutki: gęś białoczelną, gołębia grzywacza, czy jarząbka - popularnie zwanego kurakiem leśnym - a nawet kuropatwę, czy bażanta - coraz trudniej. "Dzika trzynastka" nie wyrządza szkód w rolnictwie. Nie przynosi ekonomicznych pożytków. Po prostu żyje.

Pechową trzynastkę z myśliwskiej listy w największych stadach najłatwiej wypatrzeć na błotach i mokradłach jak np. u ujścia Warty. Migrują po świecie, ale nie wiedzą, że są granice, gdzie kończy się park narodowy, a zaczyna teren łowiecki.

- Należy wstrzymać te polowania i ewentualnie uruchomić specjalny program badawczy po to, żeby się lepiej tym populacjom dzikich ptaków przyjrzeć i zdecydować, co robimy z tym dalej - mówi Tomasz Zdrojewski, twórca kampanii "Niech żyją!". - Tych ptaków już praktycznie jest bardzo mało, a jarząbek, chociażby, taki gatunek, który jest kompletnie niekonfliktowy, żyje na obszarach leśnych... Dlaczego zabijać takie ptaki? - dodaje Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Mimo wszystko na łów na dzikie ptaki - jak co roku - ruszają dziesiątki tysięcy myśliwych.

Wcale nie eko

- Zarzuty osób, które nie chcą jeść ekologicznej żywności, kontestują ekologiczne pozyskanie, są bliskie jakiemuś dewianctwu - twierdzi Łukasz Urbański z Polskiego Związku Łowieckiego. Może jednak trzeba źródeł szukać gdzie indziej, bo dzika żywność - jeśli to rzeczywiście powód polowań - wcale nie musi być eko. - Wszelkie badania pokazują, że to mięso jest silnie zanieczyszczone metalami ciężkimi. W niektórych przypadkach normy są znacznie przekroczone, więc to jest ruletka - tłumaczy Adam Zbyryt, ornitolog. Ruletką jest też samo polowanie. Ani ornitolog, ani tym bardziej myśliwy - w sekundę, czy dwie do strzału - nie odróżni cyraneczki od cyranki, czy też krzyżówki od krakwy.

Czy minister zareaguje?

Z szacunków ekologów wynika, że podczas odstrzałów ginie rocznie co trzecia gęś podlegająca ochronie. - Myśliwi tak zachowują się nie tylko w stosunku do ptaków. Zajęcy prawie nie ma w Polsce, gdzieś jeszcze w południowych regionach są - mówi Zenon Kruczyński, były myśliwy. Od czasów ministra Szyszki w lasach, na łąkach, czy polach - żaden gatunek już nie ma pewnego prawa do życia. Nie wiadomo, czy nowy minister ulituje się nad ptakami, bo na razie w tej sprawie milczy. Podczas poprzedniego sezonu życie straciło ok. 180 tysięcy dzikich ptaków.

Najprawdopodobniej drugie tyle padło gdzieś w cierpieniu, bo przypadkowo postrzelonych nie uda się znaleźć. Wraz z nimi gdzieś w lesie, na łące, czy w rzece, do środowiska trafią setki kilogramów ołowiu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS