Fakty - oglądaj online

Spór o uchodźców

Kwestia migracji na szczycie UE. Zbieżne stanowisko polskiego rządu i Donalda Tuska ws. migracji

Wymiana uszczypliwości w sprawie uchodźców miedzy polskim rządem a szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. W kuluarach unijnego szczytu w Brukseli trwał spór, kto wreszcie dojrzewa, a kto nie nadąża. Zdaniem Donalda Tuska, część polityków PiS-u nie nadąża za tempem zmian na starym kontynencie.

To był jeden z ważniejszych szczytów unijnych. Europejscy przywódcy dali zielone światło kolejnemu etapowi negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W Brukseli sporo dyskutowano też na temat imigrantów. To wciąż palący problem, który musi rozwiązać UE.

- Rząd polski od początku podkreśla, że niezwykle istotne jest wzmocnienie granic zewnętrznych UE - mówiła premier Szydło.

Wzmocnienie granic to jedno. Druga sprawa to przyjmowanie imigrantów przez kraje Unii. Odgórnie narzucone liczby osób, które poszczególne unijne państwa miałyby przyjąć. To właśnie ten pomysł od początku budzi wiele emocji.

Tusk i Szydło zgodni

- Nie widzę realnej możliwości znalezienia kompromisu pomiędzy państwami członkowskimi w sprawie tak zwanej przymusowej relokacji - stwierdził Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej wprost przyznał, że rozbieżne interesy poszczególnych krajów Unii powodują, że wprowadzenie przymusowego przyjmowania imigrantów jest praktycznie niemożliwe. To stanowisko w pełni pokrywa się z oczekiwaniami polskiego rządu, który nie chce przyjmować uchodźców.

- Przewodniczący Donald Tusk zmienił zdanie. Miejmy nadzieję, że przy tym zdaniu pozostanie. Dalsze prace, które będą toczyły się w Radzie, zapewne zweryfikują to stanowisko - oświadczyła premier Szydło.

Szef MSZ stwierdził, że Donald Tusk „dostrzegł, że trzeba w końcu zacząć działać na rzecz własnego kraju, jak robią to inni europejscy urzędnicy".

- Gdyby nie wygrana wyborów przez PiS, to dziś mielibyśmy tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu - stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. - Wnoszę to z komentarzy niektórych polityków PiS, w tym ministrów, że nie zawsze nadążają za tempem wydarzeń w Europie - skomentował Donald Tusk.

Tusk przekonuje, że od początku był przeciwnikiem przymusowego, odgórnego podziału uchodźców. Owszem, krytykował rząd za nieprzyjmowanie imigrantów, bo Polska nie wywiązała się ze swojego zobowiązania, że przyjmie kilka tysięcy uchodźców z włoskich i greckich obozów.

- To była suwerenna decyzja rządu polskiego, jednorazowa. To nie była zgoda na żadne mechanizmy automatyczne - przypomniał były szef MSZ Dariusz Rosati.

Doraźne rozwiązania

Jakie rozwiązania prawne będą obowiązywały w Unii Europejskiej? Przywódcy mają to rozstrzygnąć do maja przyszłego roku. Na razie Unia stara się pomóc doraźnie w rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego. Szefowie państw skupili się na tych rozwiązaniach, co do których są zgodni, czyli wzmocnieniu granic zewnętrznych, współpracy z Turcją i pomocy dla krajów Afryki Północnej.

Szefowie instytucji unijnych ponaglali kraje członkowskie, by przekazały krajom Afryki Północnej więcej funduszy na pomoc. Chodzi o 175 milionów euro, Polska ma dać ponad osiem milionów.

Większe wsparcie mają otrzymać też Włochy, bo według szefa Rady Europejskiej, istnieje realna szansa na zamknięcie szlaku przemytu ludzi przez Morze Śródziemne. Dzięki współpracy z lokalnymi władzami Libii, napływ imigrantów spadł w ciągu roku o dwie trzecie. Te działania Unii polska delegacja poparła.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
MN01
MN01

Rudy zaczyna zmieniać front.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 18 października

    Fakty z 18 października

    Na finiszu kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów w Warszawie Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki rywalizują w tym, ile godzin będą na nogach. To już ostatni moment przed ciszą wyborczą, w którym mogą wpłynąć na wynik wyborów. W programie powiemy także o wezwaniach, które wobec sędziów wystosował rzecznik dyscyplinarny. Chodzi o spotkanie z Igorem Tuleyą. A w Łodzi - Hanna Zdanowska "może objąć urząd prezydenta" - twierdzi szef Państwowej komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Dla kogo sejmiki wojewódzkie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

    Dla kogo sejmiki wojewódzkie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

    33 procent badanych w najbliższą niedzielę zamierza głosować na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmików wojewódzkich - wynika z sondażu KANTAR Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Na kandydatów Koalicji Obywatelskiej zamierza głosować 24 procent ankietowanych, a na kandydatów PSL - 7 procent.

    czytaj więcej »
   • Strażak z Sejn prowadzi portal w internecie. Dostał "propozycję" od przełożonego

    Strażak z Sejn prowadzi portal w internecie. Dostał "propozycję" od przełożonego

    Czemu strażak w Sejnach znalazł się na politycznym celowniku? Bo prowadził niezależny portal i nie wszystko chwalił. Nie chwalił na przykład Jarosława Zielińskiego, posła PiS i sekretarza stanu w MSWiA. Sejny to okręg wyborczy, z którego został wybrany. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przedstawił strażakowi "propozycję" - albo będzie dobrze pisał o Zielińskim, albo będzie miał gorsze warunki emerytalne.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 19 października

    Prognoza pogody na piątek 19 października

    Przeważnie pochmurno. Miejscami mgły utrzymają się do południa. Od Podlasia przez Mazowsze po Śląsk lokalnie słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. Ciśnienie rośnie, w południe 1009 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 17 października

    Fakty z 17 października

    Prokurator generalny Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny, czy Sąd Najwyższy mógł zadać pytania prejudycjalne w sprawie ustroju sądów. W programie także o wojewodzie łódzkim, który wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji ze startu w wyborach, a także o księdzu skazanym za seks z nastolatką, który znów odprawia msze. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

    Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

    Czy minister Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Jako prokurator generalny oficjalnie pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przepis traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny powie, że nie, to możemy zmienić traktat, ale do tego potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Możemy zmienić konstytucję - ale żadna partia nie ma konstytucyjnej większości. Trzecie wyjście - to wyjście z Unii Europejskiej.

    czytaj więcej »
   • Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

    Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

    Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, nie wygasił mandatu Hannie Zdanowskiej. Wezwał ją za to do rezygnacji z wyborów. Niech pani zrezygnuje dla dobra Łodzi - mówi wojewoda, ale większość łodzian chce, by Hanna Zdanowska kandydowała i wygrała. Prezydent Łodzi niedawno usłyszała prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy, otrzymała karę grzywny. Zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może kandydować. Co będzie dalej?

    czytaj więcej »
   tvnpix