Fakty - oglądaj online

Prokurator: okoliczności wskazują, że ojciec Dawida działał w sposób zaplanowany

Nie przerywamy tej akcji. Wciąż szukamy 5-letniego Dawida - ogłasza policja. Funkcjonariusze zbierają i składają w całość strzępy informacji. Także te o ojcu chłopca i jego ostatniej drodze z synem.

Policja zachęca do zgłaszania informacji w sprawie zaginięcia Dawida

Policja dementuje nieprawdziwe informacje i nadal czeka na wyniki ekspertyz. To już szósta doba...

Po dniu przerwy ponownie w teren ruszyły zwarte oddziały policji. Tym razem 5-letniego chłopca, albo jakichkolwiek śladów z nim związanych, policjanci szukają wzdłuż autostrady A2 w pobliżu Brwinowa.

Cały czas nie ma jednak najważniejszej informacji - o odnalezieniu Dawida Żukowskiego.

W mediach pojawiły się informacje, że w samochodzie i na ubraniach ojca Dawida znaleziono ślady krwi dziecka, a to mogło sugerować, że chłopiec nie żyje.

Policja i prokuratura zgodnie jednak zaprzeczają, że mają takie informacje.

- Zabezpieczono szereg śladów kryminalistycznych. W tym zakresie zlecono szereg opinii biegłych. Do tej pory takie opinie nie wpłynęły, a wiec nie możemy tutaj przekazać bliższych informacji, jakiego rodzaju substancje zabezpieczono w aucie - mówi Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Według kryminalistyków - nawet jeśli w samochodzie znaleziono ślady krwi - to nie jest to dowód, że dziecko nie żyje.

- Są w historii polskiej kryminalistyki takie sprawy, kiedy doszło do skazania na podstawie odnalezionych śladów krwawych, pomimo braku odnalezienia ciała. Natomiast historia zna również takie przypadki, gdzie były ślady krwi, ale one nie pochodziły z przestępstwa przeciwko życiu - podkreśla Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk z Uniwersytetu SWPS.

Wszystko było zaplanowane?

Krew w samochodzie ojca Dawida? "Nie ma finałowych wyników ekspertyz"

- Cały czas poszukiwania Dawida trwają - zapewnił rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester...

Poszukiwania więc nie zwalniają. Zmieniają się za to założenia śledztwa. Początkowo policja zakładała, że ojciec Dawida działał pod wpływem emocji i w sposób nieplanowany. Dlatego śledczy byli przekonani, że szybko odnajdą dziecko.

- Okoliczności wskazują, że mężczyzna, ojciec dziecka, działał w sposób przez siebie zaplanowany - mówi jednak Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jeśli tak było, to mężczyzna mógł mieć wiele czasu - nawet tygodnie - na przygotowania. Policja nie wyklucza więc dokładniejszego przeszukania terenu przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

- Im dłużej nie mamy ani żywego chłopca, ani ciała, tym większe prawdopodobieństwo, że chłopiec nie żyje - ocenia doktor habilitowany Violetta Kwiatkowska-Wójcikiewicz, kryminalistyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z analizy sprawy, którą prowadzi policja, wynika, że tuż przed 18.00, a więc niemal godzinę po wyjechaniu z Grodziska Mazowieckiego, Dawidowi jeszcze nic się nie stało.

O tej godzinie, prawdopodobnie wjeżdżając do Warszawy, ojciec pozwolił synowi przez kilka minut porozmawiać z matką.

Kilkanaście minut po rozmowie wysłał matce SMS-a, że syna już nigdy nie zobaczy.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Night King

dawno jest w Rosji ktos go odebral od ojca

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ypsi
   ypsi

   "Im dłużej nie mamy (...) ciała, tym większe prawdopodobieństwo, że chłopiec nie żyje" - hmmm, jednak słowa pani doktor mogą kryć w sobie jakiś głębszy sens...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 12 listopada

      Fakty z 12 listopada

      Marszałkiem Sejmu została wybrana posłanka PiS Elżbieta Witek, a marszałkiem Senatu - senator KO Tomasz Grodzki. Opozycja triumfuje w izbie wyższej. W programie powiemy także o rozwoju sytuacji wokół Teatru Bagatela, gdzie aktorki miały być molestowane przez dyrektora. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

      Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

      Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu głosami nie tylko posłów PiS, ale także PSL. Innych kandydatów nie było. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpoczęło się od przemówienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza i orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił pojednawczo. Były minister obrony z kolei - o wszechobecnych agentach, groźnym gender i Polsce dla wybranych.

      czytaj więcej »
     • Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

      Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

      Australia płonie. Ogień szalejący w południowo-wschodniej części kraju wymyka się spod kontroli, dotarł już do przedmieść Sydney. Straż pożarna mówi, że zbliża się kolejny front gorącego powietrza. W kłębach dymu znika jeden z najbardziej niezwykłych lasów na świecie.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na środę 13 listopada

      Prognoza pogody na środę 13 listopada

      W środę pochmurno i opady deszczu do 5-15 mm, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5-15 cm. Na Pomorzu Zachodnim pochmurno, ale na ogół bez opadów. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, tylko na wschodzie kraju południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Na południu kraju wiatr okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, w górach silny wiatr (80-110 km/h).

      czytaj więcej »
     • Fakty z 11 listopada

      Fakty z 11 listopada

      W niedzielę Polacy świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W wielu miastach z tej okazji odbyły się uroczystości. W programie także o przygotowaniach do uroczystego rozpoczęcia posiedzenia nowo wybranego parlamentu, o wynikach wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, o zatrzymaniu rosyjskiego historyka, a także zmniejszającej się liczbie wykonywanych przeszczepów. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     tvnpix