Z odległości, ale z tradycyjnym uśmiechem. Anna Zalewska podsumowuje reformę

19.06.2019 | Z odległości, ale z tradycyjnym uśmiechem. Anna Zalewska podsumowuje reformę
19.06.2019 | Z odległości, ale z tradycyjnym uśmiechem. Anna Zalewska podsumowuje reformę
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.06.2019 | Z odległości, ale z tradycyjnym uśmiechem. Anna Zalewska podsumowuje reformęArleta Zalewska | Fakty TVN

Zostawiłam polską edukację w dobrym stanie - mówi Anna Zalewska. Z nieodłącznym uśmiechem na twarzy, ale teraz już z Brukseli. Dla polityków opozycji te słowa brzmią jak ponury żart. Ich zdaniem - odbywa się zrzucanie winy na samorządowców. I to oni mają rozwiązać wszystkie problemy.

Anna Zalewska dziś z dystansu, jaki daje korytarz w Parlamencie Europejskim, podsumowała swoją reformę w polskiej szkole.

- Ja przede wszystkim żałuje, że dzisiaj nie mogę być na zakończeniu roku szkolnego, dlatego że chciałam pożyczyć uczniom i rodzicom dobrych wakacji - zapewnia Anna Zalewska, była minister edukacji narodowej, a obecnie eurodeputowana z ramienia PiS.

To aktywność w Brukseli uniemożliwiła byłej minister edukacji obecność na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Anna Zalewska, do niedawna odpowiedzialna za reformę szkolnictwa, która wciąż trwa i z którą na jesieni będą mierzyć się szkoły, nie znalazła czasu, by wraz z uczniami i nauczycielami wziąć udział w uroczystościach podsumowania roku szkolnego. Jednak była minister jest zadowolona z tego, jak wyglądały 4 lata jej rządów i tego, jak obecnie wygląda polska szkoła.

- Wynik wyborczy pokazuje, że wyborcy zaakceptowali te zmiany, choć pewnie też w różnych momentach mieli wątpliwości - uważa Anna Zalewska.

Ze strony polityków opozycji, nauczycieli, byłych ministrów edukacji i części samorządowców pod adresem Anny Zalewskiej padały wyłącznie bardzo surowe oceny.

- Krajobraz, który pozostawia, to jest jak krajobraz po bitwie, to są zgliszcza edukacji, to są zgliszcza prestiżu nauczyciela - mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

- Ta reforma się nie udała. Minister się wstydzi za to, co zrobiła, więc postanowiła uciec - uważa Joanna Kluzik-Rostowska, była minister edukacji z ramienia PO.

"Mamy generalnie chaos"

Następca minister Zalewskiej, który ze skutkami reformy edukacji zderzy się w czasie jesiennej kampanii wyborczej, zmian wprowadzonych przez PiS broni. A problemy, o których się mówi, nazywa kolejnymi "strachami na Lachy".

Minister, wzorem swojej poprzedniczki, do uczniów i nauczycieli wysyła wyłącznie uspokajające sygnały. Na pytanie o brak miejsc i tłok w szkołach ponadpodstawowych odpowiada, że problemu nie ma i nie będzie, ale już po szczegóły odsyła do prezydentów miast.

- Pani minister mówiła "nie ma żadnego problemu". Myśmy przygotowali 43 000 (miejsc w szkołach - przyp. red.). Mówiliśmy "ministerstwo, halo, uwaga, niektórzy nie wybiorą techników". Natomiast my się przygotujemy. Będzie 47 000 miejsc - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Pan prezydent Trzaskowski niestety na zakładników wziął rodziców i dzieci. Dlatego, że pozwolił na absolutny bałagan - uważa Anna Zalewska.

Spór o sytuacje w warszawskich szkołach pokazuje, jak w praktyce PiS próbuje ciężarem i obowiązkiem przeprowadzenia rządowej reformy obarczyć samorządowców.

- Myśmy zwracali uwagę na wszystkie te problemy, które dzisiaj wybuchły nam w twarz, przewidywaliśmy to wszystko, tylko że rząd po prostu się kompletnie do tego nie przygotowywał - tłumaczy Trzaskowski.

- Mamy generalnie chaos. Ja trochę z drżeniem serca będę czekał na pierwszy dzwonek - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Pierwszego września, gdy podwójny rocznik uczniów przekroczy próg każdej średniej szkoły, Anna Zalewska będzie to już obserwować z perspektywy fotela w europarlamencie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS