Prezydent radzi
"Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta
Kilkunastu prokuratorów zostało przeniesionych do prokuratur oddalonych często o kilkaset kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN24 nie potępił tej decyzji, za to powiedział, że zawód prawniczy można zmienić. Prezydent ponadto ocenił, że działania policji podczas protestów Strajku Kobiet były profesjonalne, bo "nikt nie zginął". - Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą - powiedział Andrzej Duda.
- Zostaliśmy prokuratorami nie z braku wyboru, ale dlatego, że chcieliśmy nimi być - tak prokurator Ewa Wrzosek skomentowała słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla TVN24 powiedział, że niezadowoleni prokuratorzy zawsze mogą zmienić zawód.
- Będąc prokuratorem, można przejść do innego zawodu prawniczego. Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, bo rozumiem, że narzekają, jest im bardzo źle, to ja tutaj problemu nie widzę - powiedział Andrzej Duda w piątek w programie Krzysztofa Skórzyńskiego "Sprawdzam" w TVN24.
W piątek prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej,...Pierwsze weto w drugiej kadencji. "To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka"
Prokuratorzy uważają, że zostali przeniesieni "karnie" - tylko za to, że mieli krytyczne podejście do poczynań Prawa i Sprawiedliwości. Jako adwokaci pewnie zarabialiby lepiej, ale nie chcą.
- Ta propozycja bardzo cenna, być może pan prezydent sam powinien rozważyć przekwalifikowanie się w przyszłości. Natomiast ani ja osobiście, ani, jak sądzę, nikt z moich kolegów i koleżanek, nie zamierza porzucać prokuratury - mówi Ewa Wrzosek.
Ta prokurator z Warszawy już wkrótce zacznie pracę w dalekim Śremie. Jej kolegów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia", krytycznego wobec ministra Zbigniewa Ziobry, także przeniesiono w miejsca oddalone nawet o kilkaset kilometrów od domu. Twierdzą, że posiadanie własnego zdania, innego niż przełożony, kosztuje. Opozycja dodaje, że prezydent własnego zdania nie ma.
- Ja nie mam żadnych nadziei, ani złudzeń w stosunku do pana Dudy. Brak kręgosłupa pokazał już dawno - oceniła posłanka Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.
"Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą"
Barbara Nowacka w trakcie jednego z zeszłorocznych protestów Strajku Kobiet została potraktowana gazem pieprzowym przez policjanta, podobnie jak posłanka Magdalena Biejat z Lewicy.
- Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą, i jeżeli ktoś dostaje się w taki tak zwany młyn, (...) to niestety bywa tak, że zdarzy się i taka sytuacja. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, to też pokazuje profesjonalizm naszej policji - skomentował tamte wydarzenia Andrzej Duda.
W zeszłorocznych protestach policja użyła palek teleskopowych, gazu, zatrzymywała dziennikarzy. Policjant złamał rękę dziewiętnastolatce. - Policja u nas zachowuje się naprawdę w niezwykle profesjonalny sposób, proszę zauważyć, że u nas nie ma przypadków, że ktoś zginął - powiedział prezydent w wywiadzie dla TVN24.
Rzecznik stołecznej policji po tych słowach miał bardzo trudne zadanie.
- W tym przypadku jestem przekonany, że intencja jest zupełnie inna. Myślę, że zarówno pan prezydent, jak i każdy funkcjonariusz publiczny u nas w kraju ma na celu przede wszystkim dobro wszystkich obywateli - mówił nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji.
Protesty Strajku Kobiet były pokojowe. Posłanka Lewicy uważa, że policja działała nieadekwatnie. - Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą. Myślę, że pan prezydent Andrzej Duda także nikogo nie zabił i to jeszcze nie znaczy, że jest dobrym prezydentem - skomentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
- Prezydent staje tam, gdzie kiedyś stało ZOMO. Wolałbym, żeby prezydent zajmował się najsłabszymi, a nie wsparciem dla często bezprawnych działań własnego obozu politycznego - uznał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.
W opinii opozycji prezydent w drugiej kadencji w pełni popiera działania PiS, zupełnie nie dostrzegając innych racji.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 10 kwietnia
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Fakty z 10 kwietnia
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w całym kraju
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach obyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku rano prezydencki samolot rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło wtedy 96 osób - na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Podczas obchodów były wieńce, znicze i wspomnienia.
czytaj więcej »Co z raportem podkomisji Macierewicza? "Konieczne jest jeszcze zbadanie kilku kwestii"
Wrak i czarne skrzynki Tupolewa miały być w Polsce, miało być międzynarodowe śledztwo, miała być międzynarodowa komisja w sprawie katastrofy smoleńskiej. Zamiast tego wszystkiego jest krajowa podkomisja Antoniego Macierewicza, która wciąż nie przygotowała raportu końcowego ze swoich prac.
czytaj więcej »Wysoka liczba zgonów, coraz więcej zajętych łóżek covidowych. "Nie radzimy sobie z epidemią"
Wciąż na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się liczba nowych zakażeń koronawirusem, niepokoi też liczba zgonów. W ciągu ostatniej doby zakażenie potwierdzono u ponad 24 tysięcy osób, zmarło 749. Według lekarzy to może być szczyt trzeciej fali pandemii.
czytaj więcej »"Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Ostatnia droga Krzysztofa Krawczyka
W sobotę odbył się pogrzeb wokalisty i kompozytora Krzysztofa Krawczyka. - Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny - mówił podczas uroczystości przyjaciel muzyka biskup Andrzej Długosz. W łódzkiej katedrze i na cmentarzu w Grotnikach legendę polskiej piosenki żegnała rodzina, przyjaciele, fani i przedstawiciele władz państwowych.
czytaj więcej »Surowsze kary dla opiekunów i właścicieli psów
Od soboty, po zmianach przepisów, trzeba będzie bardzo się zastanowić, zanim spuści się swojego psa ze smyczy. Samowola w miejscu publicznym może sporo kosztować. Mandaty za brak odpowiedniej opieki nad zwierzętami mogą wynosić nawet 500 złotych.
czytaj więcej »"Jeśli możesz pracować skądkolwiek, dlaczego nie pracować z Grecji?"
Propozycja nie jest dla każdego, ale jest na tyle kusząca, by wszyscy, którzy mogą pracować zdalnie, rozważyli przeniesienie się na przykład do Grecji. Tamtejsze władze zachęcają i proponują między innymi potężną obniżkę podatków.
czytaj więcej »Prognoza pogody na niedzielę 11 kwietnia
W niedzielę w kraju będzie pogodnie. Tylko na Pomorzu wystąpi zachmurzenie i niewielkie opady deszczu. Po południu przelotne opady deszczu mogą się pojawić w Małopolsce i na Śląsku. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.
czytaj więcej »Fakty z 9 kwietnia
Nie żyje książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. O śmierci monarchy poinformował pałac Buckingham. W programie powiemy również o pandemii oczami medyków, o nabywaniu odporności po podaniu szczepionki na COVID-19, a także o tym, jak wygląda współpraca samorządu z rządem w walce z pandemią. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Wielka Brytania pogrążona w żałobie po śmierci księcia Filipa. "To dla nas trudny czas"
Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Ta wiadomość w piątek obiegła cały świat. Książę Edynburga przez lata wspierał i reprezentował brytyjską monarchię - z powagą i humorem. Miał 99 lat.
czytaj więcej »Medycy na skraju wyczerpania. "Jakiś czas temu już myślałam, że zrezygnuję"
28487 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w piątek. Zmarło 768 osób chorych na COVID-19. Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej twierdzi, że jest lepiej niż się spodziewano. Tak wygląda trzecia fala pandemii oczami władzy, a jak oczami medyków?
czytaj więcej »Jeden zamiast trzynastu punktów szczepień w Warszawie? "To są już himalaje chaosu"
Po tym, jak rząd zobowiązał samorządy, by przygotowały dodatkowe punkty szczepień, nagle się zreflektował i stwierdził, że nie wszędzie są one potrzebne. Najpierw było zlecenie, dopiero potem analiza, a w efekcie znowu mamy pretensje i chaos.
czytaj więcej »Wracają pytania o działania podkomisji Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej
W sobotę 10 kwietnia mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęła para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 czołowych polityków rożnych partii, urzędników i przedstawicieli rodzin katyńskich. W sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż pojawia się wiele podejrzeń, niedomówień czy insynuacji.
czytaj więcej »Lasy Państwowe bez dyrektora generalnego. Andrzej Konieczny odwołany
Andrzej Konieczny został odwołany ze stanowiska generalnego dyrektora Lasów Państwowych. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny odwołania. Opozycja zastanawia się więc czy nie poszło o zakup przez Koniecznego domu za niecałe 10 tysięcy złotych. Domaga się, by Lasy Państwowe skontrolował NIK.
czytaj więcej »