Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowców

08.11.2022 | Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowców
08.11.2022 | Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowców
Marek Nowicki | Fakty TVN
08.11.2022 | Wystarczy smartfon, żeby zmierzyć tętno krwi. Pozwala na to aplikacja polskich naukowcówMarek Nowicki | Fakty TVN

Aplikacja wykorzystuje kamerę smartfona do zbadania stanu zdrowia pacjenta. To oprogramowanie opracowywane przez Polaków. Na razie aplikacja potrafi określić tętno, puls i natlenienie krwi. W przyszłości rozpozna nawet objawy depresji lub lęku.

Wersja demo aplikacji przygotowanej przez MX Labs pokazuje, jak wielkie możliwości może dawać zwykła komórka, w której zamontujemy skaner z odpowiednim oprogramowaniem.

- Twarz po chwili się skanuje i po chwili kalibracji mamy już sygnał pulsowania twarzy. To nie jest tylko jakaś fajna graficzka, tylko to jest prawdziwy sygnał tego, jak krew płynie przez moją twarz. Za pomocą widzenia maszynowego my jesteśmy w stanie wyciągnąć tę informację, i zmierzyć na przykład puls, który pojawił się po kilku sekundach - wyjaśnia Przemysław Jaworski, wiceprezes ds. technologii MX Labs.

Po następnych kilkunastu sekundach aplikacja policzy też zmienność tętna i częstotliwość oddechu. Można też sprawdzić natlenienie krwi.

Za opracowanie aplikacji odpowiada polski zespół. - Naszą technologię tworzymy w stałej współpracy z naukowcami z Europy oraz Stanów Zjednoczonych, ale naszą najważniejszą uniwersytecką współpracą jest ta z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Naukowcy wrocławskiego UM dbają o rozwój i część medyczną, a badania przedkliniczne, które właśnie przeprowadzamy, trwają od roku w tamtejszych laboratoriach. Planujemy również przeprowadzić z nimi fazę kliniczną - mówi wiceprezes MX Labs.

Fale świetlne ze skanera pochłaniane są przez naczynia krwionośne pod skórą w różnym stopniu - w zależności od ich wypełnienia. W ten sposób można się dowiedzieć bardzo dużo o ogólnej kondycji sercowo-naczyniowej pacjenta: czy nie ma na przykład kłopotów z nadciśnieniem, udaru, albo zawału serca. - Mamy do czynienia z technologią, która bazuje na zjawisku fotoplatyzmografii, czyli wykrywaniu przez kamerę wideo pulsowania skóry twarzy na skutek przepływu krwi zaraz pod skórą - tłumaczy Jaworski.

- Docelowo (możliwych do zdiagnozowania - przyp. red.) tych chorób będzie więcej, ponieważ "idziemy" też w kierunku zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że za dwa-trzy lata będziemy w stanie diagnozować również depresję i stany lękowe - mówi Jaworski.

"Potrzeba nam lekarzy naukowców, wizjonerów"

Na razie aplikacja nie zastąpi wizyty u lekarza i klasycznych badań, ale z pewnością do tego typu programów, bazujących na sztucznej inteligencji, należy przyszłość medycyny. Dzięki nim diagnostyka chorób będzie szybsza i tańsza.

- Część rzeczy można naprawdę robić, nie przychodząc do lekarza, ale lekarz musi w tym uczestniczyć - zaznacza prof. Halina Podbielska z Politechniki Wrocławskiej.

Profesor Podbielska wraz ze swoją uczelnią podjęła starania o stworzenie wydziału lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej.

- Potrzeba nam lekarzy naukowców, wizjonerów, którzy będą tę polską medycynę tworzyć w atmosferze nowości, dorównywania najlepszym, tworzenia czegoś nowego nawet. Przykładem jest ten skaner - podkreśla Podbielska.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS