Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Polacy ratują dzikie zwierzęta i wypuszczają je na wolność. "Bardzo szybko zrodziła się między nami więź"
 • Prognoza pogody na poniedziałek 26 lutego
Groźny arsen

Niebezpieczny arsen. Wysoki poziom może być przyczyną raka

Unikajmy arsenu, a zwiększymy swoje szanse, by uniknąć raka - apelują lekarze ze Szczecina i przedstawiają wyniki swoich badań. Arsen ma duże znaczenie. Pilnujmy więc diety i dbajmy o środowisko.

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego apelują: uważajcie na ten pierwiastek - arsen. Lekarze ze Szczecina przez ponad trzy lata obserwowali półtora tysiąca zdrowych kobiet. Te, które miały niski poziom arsenu, nie chorowały na raka.

- Stwierdziliśmy, po tych ponad trzech latach, że w tej kohorcie rozwinęło się blisko sto raków, i że wszystkie rozwinęły się w grupie, która ma wysoki arsen - mówi prof. Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

U osób z wysokim poziomem arsenu we krwi ryzyko zachorowania na raka wzrasta o kilkadziesiąt procent. Aby je zmniejszyć, trzeba stosować odpowiednią dietę i badać właśnie poziom arsenu.

- Zdecydowanie dietę trzeba dostosować do poziomu arsenu, który mamy we krwi. Pomiar może pokazać, co i w jakich ilościach możemy spożywać - tłumaczy Magdalena Muszyńska z Laboratorium Medycznego Read-Gene S.A.

Na którym piętrze mieszka smog? A w kranach jest? Ile zwierząt zabił? Jak żyć?

Czy smog śmierdzi? Do którego sięga piętra? A może da się ukryć przed nim w samochodzie? I co to znaczy, że teraz dusi nas smog "londyński", a latem nadciągnie smog "Los Angeles"? Zadajemy nieoczywiste pytania o smog, a ekspert udziela...

Zdrowe produkty?

Unikać arsenu jednak nie jest łatwo, bo występuje nawet w tak, wydawać by się mogło, zdrowych produktach jak ryż, kakao, ryby morskie i owoce morza.

- W krajach śródziemnomorskich, jak kobieta planuje zajść w ciążę, to wszyscy jej sugerują, aby na jakiś czas odstawiła owoce morza - mówi prof. Lubiński.

Choroby nowotworowe w XXI wieku stały się głównym zabójcą ludzkości. Liczba osób dotkniętych rakiem z każdym rokiem rośnie. Jedna z przyczyn ukryta jest w naszych genach. Głównym powodem tego wzrostu zachorowań na raka może być jednak skażenie środowiska, w którym żyjemy.

Arsen może być tu kluczem do rozwikłania zagadki. Pierwiastek ten występuje nie tylko w żywności, ale też w powietrzu, wodzie i glebie. Co więc robić? Jak sobie radzić? Lekarze radzą po prostu się badać i o swoim stanie zdrowia wiedzieć jak najwięcej. Podobnie radzi pani Joanna, która od zeszłego roku walczy z rakiem.

- Zachęcam do badań, aktywnego trybu życia, zdrowego odżywiania się i samokontroli - mówi.

Niestety, poziom arsenu we krwi można zbadać tylko w niektórych laboratoriach w Polsce. I to wyłącznie prywatnie. Kosztuje to kilkadziesiąt złotych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
wojtuś

Moze wysluchac tez innych, ktorzy nie wyrokuja w prosty sposob: aresen=rak, olow=rak, rtec=rak? As we krwi jest malo wiarygodnym markerem.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   wojtuś

   Wg p. prof. Wysoki arsen=rak. Jak wysoki?, czy uwaza p. prof. ze od As dostaje sie raka? Jako patomorfolog, powinien Pan wiedziec, ze przyczymna raka nie jest "jednoskladnikowa", patogeneza nowotworow jest o wiele bardziej zlozona niz sie Wam wydaje. To samo mowil p. prof, co do olowiu, kadmu rteci itp. A'propos, niedawno p.prof. mial prowadzic projekt rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     DPiM
     DPiM

     Jeszcze jedna zupełnie nie potrzebna informacja - po co wam szkoły jak nie możecie sklecić prostej informacji. Po pierwsze fakty skoro jest w ryżu to jak go mogę uniknąć - nie jeść ryżu? Konkrety - jaka dieta, ile, gdzie tego arsenu...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       tvnpix