Fakty - oglądaj online

Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"

W tę niedzielę w sztabie Prawa i Sprawiedliwości była euforia, ale i refleksja. Politycy PiS cieszą się ze zwycięstwa, ale Jarosław Kaczyński studził nastroje. Czy Mateusz Morawiecki będzie kandydatem na premiera? Czy wicepremierem zostanie Zbigniew Ziobro? Czy Jadwiga Wiśniewska zostanie szefową dyplomacji?

Obietnice wyborcze PiS. "Rządzącym trudniej będzie tworzyć bezpieczne budżety"

Dotrzymywanie słowa, w tym czteroleciu, które jest przed nami, może być trudniejsze niż w tym,...

- Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej - stwierdził po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W tę niedzielę w sztabie PiS było widać, że nawet duże zwycięstwo nie przeszkadza w tym, żeby już w czasie wieczoru wyborczego rozpoczęły się pierwsze rozliczenia kampanii.

- Ci najbardziej przedsiębiorczy ludzie, ludzie, którzy są źródłem spektakularnego sukcesu gospodarczego Polski ostatnich lat, wolą głosować na inne ugrupowanie niż Zjednoczona Prawica - stwierdził Jarosław Gowin po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. - Trzeba wyciągać wnioski z faktów - dodał.

Kondycja przystawek i głównego obozu

W zwycięskim sztabie nikt nie ukrywał, że oprócz wyniku całego komitetu wyborczego równie ważne są wyniki wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy - ile szabel i jakie poparcie ma Porozumienie Jarosława Gowina, a ile Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

- Mam nadzieję, że to będzie nie mniej niż osiem (mandatów - przyp. red.), bo ostatnio ośmiu parlamentarzystów Solidarnej Polski dostało się do Sejmu - powiedział Zbigniew Ziobro.

PiS wygrywa w wyborach. "Mamy rekordowy w historii Polski wynik"

Jarosław Kaczyński przegrał wybory w Warszawie, ale PiS zdecydowanie wygrał w Polsce, jeśli...

Wygląda na to, że w nowym Sejmie będzie nawet kilkunastu polityków nazywanych "ziobrystami". To może mieć wpływ na rząd, bo prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może mieć także chęć i szansę na tekę wicepremiera.

Pierwszy był ostatnim

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów jako pierwszy przemówił Jarosław Kaczyński. Potem udzielił głosu Mateuszowi Morawieckiemu, a po nim wystąpił jeszcze raz.

- Wiatr wiał nam w oczy przez cztery lata. Droga, z plecakiem kamieni, pod górę - tak cztery lata rządów PiS podsumował szef rządu. - Otóż ta droga była pod górę, kręta, i jeszcze nas obrzucano kamieniami - dodał po nim prezes PiS. Na końcu Jarosław Kaczyński wspomniał o stojącej w korku i nieobecnej na sali byłej premier Beacie Szydło.

Prezes PiS miał pierwsze i ostatnie słowo. Nie tylko ten fakt daje pewność, że to Jarosław Kaczyński zdecyduje o ewentualnych zmianach w rządzie.

Jakie zmiany w rządzie?

Mateusz Morawiecki raczej nie musi się obawiać o stanowisko, ale jedna zmiana wydaje się dzisiaj bardzo prawdopodobna - na stanowisku szefa MSZ. Na nowego ministra spraw zagranicznych typowana jest eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska. Ona sama nie potwierdza i nie zaprzecza.

Kurski sfotografowany z Kaczyńskim. Sasin: nie wnikam w to, jak zarządza telewizją

W niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes państwowej telewizji Jacek Kurski...

- Mateusz Morawiecki, z tym zastrzeżeniem, że będziemy mieli samodzielną większość, będzie naszym premierem - potwierdził w poniedziałek Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, kiedy pytano go o kandydata na szefa rządu.

- Zwycięskiego składu się nie zmienia - skomentował Krzysztof Sobolewski, kandydat PiS na posła. - Ja się stawię do pracy wszędzie tam, gdzie będę potrzebny. Ta praca, którą wykonuję, daje mi dużą satysfakcję - zapewnił ze swojej strony wicepremier Jacek Sasin.

Nie ma Piotrowicza, ale zmiany w sądach mają być

Jeśli chodzi o poselskie kadry PiS-u, to do Sejmu dostał się były marszałek Marek Kuchciński. Z poparciem większym niż cztery lata temu.

Za to niemal na pewno zabraknie Stanisława Piotrowicza i Bernadety Krynickiej. Oboje budzili kontrowersje. Stanisław Piotrowicz był twarzą zmian w wymiarze sprawiedliwości. Jeśli chodzi o zmiany w sądownictwie, to PiS ma do nich wrócić już na początku nowej kadencji.

- Aby sądy przestały być kulą u nogi polskiej gospodarki - tłumaczył w niedzielę Zbigniew Ziobro.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów rzeczniczka PiS Beata Mazurek opublikowała w internecie zdjęcie, na którym widać grupę polityków PiS wokół prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W tym gronie znalazł się także prezes telewizji publicznej Jacek Kurski. On wie już, że mało mu przychylny Krzysztof Czabański - szef Rady Mediów Narodowych - nie będzie posłem, chociaż Krzysztofa Czabańskiego w wyborach mocno wsparł sam Jarosław Kaczyński.

Foto: https://twitter.com/beatamk/ Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez Beatę Mazurek

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 24 października

  Fakty z 24 października

  U prezydenta Andrzeja Dudy potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, przybywa obostrzeń. W programie także o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o nadchodzącej zmianie czasu. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

  Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

  Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Teraz na baczności muszą się mieć osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni miały z nim kontakt, w tym Iga Świątek, która została odznaczona przez prezydenta. Polska tenisistka poinformowała, że regularnie się bada, nie ma żadnych objawów, ale udaje się na kwarantannę i czeka na wynik testu.

  czytaj więcej »
 • W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

  W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że świat znalazł się w krytycznym momencie pandemii COVID-19. - Następne miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznej ścieżce - oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Słowacja zaczęła testować wszystkich swoich obywateli, a premier Czech Andrej Babisz żałuje, że wcześniej nie wprowadził lockdownu.

  czytaj więcej »
 • Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

  Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

  Inicjatywa "Senior w koronie" powstała w marcu - w odpowiedzi na problemy spowodowane przez pandemię COVID-19. Wolontariusze pomagają seniorom, którzy nie chodzą, mają problemy ze słuchem, ze wzrokiem i nie są w stanie ugotować sobie obiadu. Wparcie dla seniorów obiecuje także rząd.

  czytaj więcej »
 • W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

  W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

  W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na zimowy: o godzinie 3 w nocy zegarki przesuną się o godzinę do tyłu. Przynajmniej te, które są sterowane komputerowo. W przyszłym roku ma być gotowa unijna dyrektywa znosząca zmianę czasu. Prawdopodobnie zostaniemy przy tym letnim.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 25 października

  Prognoza pogody na niedzielę 25 października

  W niedzielę pogodnie, tylko na Pomorzu oraz południowym-wschodzie kraju więcej chmur, a na Podkarpaciu pod wieczór słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, a wysoko w Karkonoszach do 10 stopni Celsjusza. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, w Sudetach osiągający w porywach prędkość do 60-80 km/h,

  czytaj więcej »
 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  Rząd ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty. To między innymi zmiany w szkołach podstawowych oraz w działalności lokali gastronomicznych. W programie powiemy również o protestach po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o niezwykłej sile internautów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

  Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 153 osoby, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Rozpoczynamy dramatyczny wyścig z epidemią. Stawką jest wyhamowanie stale rosnącej liczby zakażeń i ciężko chorych wymagających pomocy w szpitalu. Od soboty czerwona strefa zostanie rozciągnięta na całą Polskę. Rząd wprowadza nowe ograniczenia dotyczące seniorów, uczniów podstawówek i branży gastronomicznej.

  czytaj więcej »
 • Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

  Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

  Wystarczyło kilka godzin, by na ulice wyszły tysiące osób - nie tylko kobiety. To reakcja na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Największy i najostrzejszy miał miejsce w Warszawie. Przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego policja użyła gazu i siły wobec demonstrujących. Były mandaty i zatrzymania.

  czytaj więcej »
tvnpix