Fakty - oglądaj online

Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"

W tę niedzielę w sztabie Prawa i Sprawiedliwości była euforia, ale i refleksja. Politycy PiS cieszą się ze zwycięstwa, ale Jarosław Kaczyński studził nastroje. Czy Mateusz Morawiecki będzie kandydatem na premiera? Czy wicepremierem zostanie Zbigniew Ziobro? Czy Jadwiga Wiśniewska zostanie szefową dyplomacji?

Obietnice wyborcze PiS. "Rządzącym trudniej będzie tworzyć bezpieczne budżety"

Dotrzymywanie słowa, w tym czteroleciu, które jest przed nami, może być trudniejsze niż w tym,...

- Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej - stwierdził po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W tę niedzielę w sztabie PiS było widać, że nawet duże zwycięstwo nie przeszkadza w tym, żeby już w czasie wieczoru wyborczego rozpoczęły się pierwsze rozliczenia kampanii.

- Ci najbardziej przedsiębiorczy ludzie, ludzie, którzy są źródłem spektakularnego sukcesu gospodarczego Polski ostatnich lat, wolą głosować na inne ugrupowanie niż Zjednoczona Prawica - stwierdził Jarosław Gowin po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. - Trzeba wyciągać wnioski z faktów - dodał.

Kondycja przystawek i głównego obozu

W zwycięskim sztabie nikt nie ukrywał, że oprócz wyniku całego komitetu wyborczego równie ważne są wyniki wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy - ile szabel i jakie poparcie ma Porozumienie Jarosława Gowina, a ile Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

- Mam nadzieję, że to będzie nie mniej niż osiem (mandatów - przyp. red.), bo ostatnio ośmiu parlamentarzystów Solidarnej Polski dostało się do Sejmu - powiedział Zbigniew Ziobro.

PiS wygrywa w wyborach. "Mamy rekordowy w historii Polski wynik"

Jarosław Kaczyński przegrał wybory w Warszawie, ale PiS zdecydowanie wygrał w Polsce, jeśli...

Wygląda na to, że w nowym Sejmie będzie nawet kilkunastu polityków nazywanych "ziobrystami". To może mieć wpływ na rząd, bo prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może mieć także chęć i szansę na tekę wicepremiera.

Pierwszy był ostatnim

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów jako pierwszy przemówił Jarosław Kaczyński. Potem udzielił głosu Mateuszowi Morawieckiemu, a po nim wystąpił jeszcze raz.

- Wiatr wiał nam w oczy przez cztery lata. Droga, z plecakiem kamieni, pod górę - tak cztery lata rządów PiS podsumował szef rządu. - Otóż ta droga była pod górę, kręta, i jeszcze nas obrzucano kamieniami - dodał po nim prezes PiS. Na końcu Jarosław Kaczyński wspomniał o stojącej w korku i nieobecnej na sali byłej premier Beacie Szydło.

Prezes PiS miał pierwsze i ostatnie słowo. Nie tylko ten fakt daje pewność, że to Jarosław Kaczyński zdecyduje o ewentualnych zmianach w rządzie.

Jakie zmiany w rządzie?

Mateusz Morawiecki raczej nie musi się obawiać o stanowisko, ale jedna zmiana wydaje się dzisiaj bardzo prawdopodobna - na stanowisku szefa MSZ. Na nowego ministra spraw zagranicznych typowana jest eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska. Ona sama nie potwierdza i nie zaprzecza.

Kurski sfotografowany z Kaczyńskim. Sasin: nie wnikam w to, jak zarządza telewizją

W niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes państwowej telewizji Jacek Kurski...

- Mateusz Morawiecki, z tym zastrzeżeniem, że będziemy mieli samodzielną większość, będzie naszym premierem - potwierdził w poniedziałek Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, kiedy pytano go o kandydata na szefa rządu.

- Zwycięskiego składu się nie zmienia - skomentował Krzysztof Sobolewski, kandydat PiS na posła. - Ja się stawię do pracy wszędzie tam, gdzie będę potrzebny. Ta praca, którą wykonuję, daje mi dużą satysfakcję - zapewnił ze swojej strony wicepremier Jacek Sasin.

Nie ma Piotrowicza, ale zmiany w sądach mają być

Jeśli chodzi o poselskie kadry PiS-u, to do Sejmu dostał się były marszałek Marek Kuchciński. Z poparciem większym niż cztery lata temu.

Za to niemal na pewno zabraknie Stanisława Piotrowicza i Bernadety Krynickiej. Oboje budzili kontrowersje. Stanisław Piotrowicz był twarzą zmian w wymiarze sprawiedliwości. Jeśli chodzi o zmiany w sądownictwie, to PiS ma do nich wrócić już na początku nowej kadencji.

- Aby sądy przestały być kulą u nogi polskiej gospodarki - tłumaczył w niedzielę Zbigniew Ziobro.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów rzeczniczka PiS Beata Mazurek opublikowała w internecie zdjęcie, na którym widać grupę polityków PiS wokół prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W tym gronie znalazł się także prezes telewizji publicznej Jacek Kurski. On wie już, że mało mu przychylny Krzysztof Czabański - szef Rady Mediów Narodowych - nie będzie posłem, chociaż Krzysztofa Czabańskiego w wyborach mocno wsparł sam Jarosław Kaczyński.

Foto: https://twitter.com/beatamk/ Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez Beatę Mazurek

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 listopada

  Fakty z 21 listopada

  Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

  czytaj więcej »
 • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 22 listopada

  Prognoza pogody na piątek 22 listopada

  W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami, na Wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 listopada

  Fakty z 20 listopada

  Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt dotyczący Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W programie także o tajemniczym kandydacie Koalicji Obywatelskiej, o spotkaniu Lecha Wałęsy z wiceprezydentem USA, oraz o pomyśle posłanek Lewicy, aby w oficjalnych sejmowych dokumentach używać końcówek żeńskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

  Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

  Krótko po północy z wtorku na środę ruszyła sejmowa maszyna. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt przejęcia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd na gwałt szuka pieniędzy do budżetu. Nie będzie ich miał z likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS, bo projekt został wycofany.

  czytaj więcej »
tvnpix