Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu Macierewicza

02.07.2018 | Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu Macierewicza
02.07.2018 | Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu Macierewicza
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
02.07.2018 | Od dowódcy brygady do szefa Sztabu Generalnego. Czystki kadrowe w armii po odejściu MacierewiczaJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Na uroczystości zaprzysiężenia 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nie było ministra Błaszczaka, był za to były minister Macierewicz. I być może właśnie dlatego pułkownik Arkadiusz Mikołajczyk, który do Macierewicza mówił jak do ministra, przestał być dowódcą tej jednostki. Zmian w armii jest dużo więcej - sięgają najwyższych szczebli.

Przy okazji powołania nowego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka, pod adresem odchodzącego dowódcy gen. Leszka Surawskiego padły same pochwały. - Te obowiązki, które na panu generale spoczywały, realizowane były znakomicie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Ciśnie się na usta pytanie: skoro było tak znakomicie, to dlaczego zmiana na stanowisku? Ale pytań i odpowiedzi na uroczystości w Pałacu Prezydenckim nie było.

Pochwały od Macierewicza

Była za to druga uroczystość, na szczeblu ministerialnym, podczas której odwołany szef sztabu gen. Surawski mówił tak: - Postanowiłem zakończyć służbę na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Uznałem, że miarą mojej odpowiedzialności będzie stworzenie warunków do bezkolizyjnej realizacji wyzwań - tłumaczył gen. Surawski. Te słowa więcej mówiły o powodach dymisji.

Gen. Leszek Surawski kojarzył się z najbardziej kolizyjną współpracą prezydenta z Antonim Macierewiczem. Na przykład niespełna rok temu były minister chwalił generała, a ten pochwały przyjmował. Przy okazji Antoni Macierewicz pozwalał sobie na przytyki wobec prezydenta, który nie zgadzał się z jego wizją kierowania wojskiem.

- Chcę serdecznie podziękować panu generałowi Surawskiemu - mówił w listopadzie urzędujący wówczas, a dziś były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Przejął dowodzenie polską armią. Mówię tak troszeczkę awansem, bo formalnie rzecz biorąc, niestety, ciągle jeszcze jedność polskiego dowodzenia nie została w sposób sformalizowany przyjęta. Ta dyskusja ciągle trwa, ale to jest przesądzone - ciągnął.

Szef kontrwywiadu na spotkaniach z wyborcami

Teraz generał Surawski, który był tak chwalony przez Antoniego Macierewicza, odchodzi z armii. Tak jak z ministerstwa odeszli ludzie byłego ministra - w tym były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek, który obecnie towarzyszy Macierewiczowi na spotkaniach z wyborcami.

Antoniemu Macierewiczowi, który nie jest już ministrem, towarzyszy też ochrona - nawet w sądzie. Chociaż jest tylko szefem podkomisji badającej katastrofę lotniczą, to korzysta z ministerialnej limuzyny. Ma też gabinet w ministerialnym kompleksie, a nie w budynku, gdzie pracowali jego poprzednicy na tym stanowisku.

- To ewenement na skalę światową, nie słyszałem o sytuacji dwóch ministrach obrony naraz - komentuje Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej i poseł PO.

Były minister, były dowódca

Pod koniec maja odbyła się uroczystość zaprzysiężenia 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie było na niej ministra Błaszczaka. Dowódca odczytał tylko jego list.

- W ciągu roku udało się stworzyć brygadę, która jest wzorem do naśladowania dla innych - mówił na uroczystości 27 maja ówczesny dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Arkadiusz Mikołajczyk.

Zwracał się także per "panie ministrze" do Antoniego Macierewicza, który był na uroczystości i pozdrawiał "czołem, żołnierze", a żołnierze mu odpowiadali "czołem, panie ministrze".

Dzisiaj płk Mikołajczyk nie jest już dowódcą "wzorowej brygady" - został odwołany przez ministra Błaszczaka. - Trudno jest mi się odnosić do tej decyzji. Przyznam szczerze, że usłyszałem o niej z mediów - mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

"Nie powinien się dziwić"

- Minister Macierewicz zaczął tę swoją służbę od usunięcia portretów wszystkich swoich poprzedników z gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej. Zdaję się, że też wyeliminował i mnie, jako byłego ministra obrony narodowej. Nie powinien się dziwić, że w tej chwili tym samym tropem idzie jego następca - komentuje były prezydent Bronisław Komorowski.

Mariusz Błaszczak przeniósł swój gabinet ministra obrony do innego budynku MON-u w innej części stolicy, niż ten, w którym urzęduje Macierewicz.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS