Wyłudzenia zamiast wynajmu. "Albo nie ma danej klatki, albo mieszkania"

28.07.2019 | Wyłudzenia zamiast wynajmu. "Albo nie ma danej klatki, albo mieszkania"
28.07.2019 | Wyłudzenia zamiast wynajmu. "Albo nie ma danej klatki, albo mieszkania"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
28.07.2019 | Wyłudzenia zamiast wynajmu. "Albo nie ma danej klatki, albo mieszkania"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Mimo letnich upałów można wyjechać na wakacje i wylądować na lodzie. Znowu, jak co roku, grasują w sieci oszuści, którzy wynajmują cudze lokale. Turyści są zszokowani, prawdziwi właściciele też. Wynajmowane są także lokale, które w rzeczywistości nie istnieją. Apelujemy o sprawdzanie ofert.

Mieszkanie na wakacje w Kołobrzegu do wynajęcia. Tanio. Tyle, że tak naprawdę lokal nie należy do ogłoszeniodawcy, a zamiast wynajmu jest wyłudzenie pieniędzy.

Właścicielka apartamentu w nadmorskim kurorcie bardzo się zdziwiła, gdy na jednym z portali ogłoszeniowych zobaczyła swoje wakacyjne mieszkanie oferowane przez obcą osobę. Zgadzała się lokalizacja, zdjęcia, tylko cena była podejrzanie niska.

- Okazało się, że apartamenty zostały wystawione przez kompletnie inną osobę, nam nieznaną. Zawiadomiliśmy policję - mówi Milena Debert–Żulicka z firmy Apartamenty "Balticon" w Kołobrzegu.

Właścicielka wcieliła się w detektywa i zarezerwowała własne mieszkanie. Dostała nawet fakturę i z takimi dowodami poszła na policję.

- Policja zareagowałaby dopiero wtedy, gdyby zostały wpłacone pieniądze, czyli gdybym dokończyła tą swoją prowokację. Trochę szkoda mi było tych pieniędzy - mówi Ewelina Skweres-Pietraszko z firmy Apartamenty "Balticon".

Szereg krętactw

Takich wakacyjnych przekrętów było w Kołobrzegu w ostatni weekend pięć.

Zamiast na wakacjach turyści zostają na lodzie. W modnych kurortach liczba oszukanych rośnie.

- Mieliśmy jedenaście zgłoszeń tego typu - podaje podkom. Radosław Talaśka z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Ostatnie w środę. Turystka wynajęła mieszkanie w Sopocie - ulica i adres oraz budynek na mapie się zgadzały. Prawie.

- Przyjeżdżamy na miejsce i okazuje się, że budynek stoi, ale albo nie ma danej klatki, albo nie ma danego mieszkania - tłumaczy podkom. Radosław Talaśka z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Kreatywność oszustów

Rzekomy właściciel zniknął z kilkusetzłotową zaliczką. Jego kompan po fachu pod Giewontem okazał się jeszcze bardziej pomysłowy.

- Dzień przed przyjazdem do Zakopanego pani otrzymała informację SMS, iż w domku, który miał być przez nią wynajęty doszło do pożaru i nie nadaje się on do użytku - opowiada kom. Agnieszka Szopińska z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Władze modnych kurortów przestrzegają - w pełni sezonu nie ma okazyjnych cen. Za to okazja czyni złodzieja.

Weryfikacja i rezerwacja

Miasta uruchamiają własne listy sprawdzonych, legalnych kwater działających na terenie gminy. Każdy może kliknąć i sprawdzić, czy dany apartament istnieje i do kogo należy.

- Szybka weryfikacja. Może to zająć naprawdę 2-3 minuty i jesteśmy zdecydowanie pewniejsi - podpowiada Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów.

Ważne jest też gdzie szukamy wakacyjnych ogłoszeń.

- Ważne są opinie. To jest przewaga też portalu rezerwacyjnego nad portalem ogłoszeniowym. Ogłoszenia nie mają opinii. Portale rezerwacyjne te opinie posiadają - mówi Grzegorz Kołodziej z portalu noclegi.pl.

Ściganie oszustów nie jest łatwe. Policja musi poprosić sąd, by ten zwolnił z tajemnicy bank i ujawnił właściciela konta, na które wpłynęła zaliczka. O ile konto należy do oszusta. To trwa. Dłużej niż wakacje.

- Nikt, kto oszukuje w internecie nie może czuć się anonimowy - zapewnia podinsp. Alicja Śledziona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Za karę pobyt w apartamencie więziennym. Do 8 lat urlopu od życia.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- To zabójstwo miało wywołać szok, zwrócić uwagę i spowodować zastraszenie - mówi prokurator Alvin Bragg o zbrodni na Manhattanie. Podejrzanemu o zabicie szefa firmy ubezpieczeniowej młodemu Amerykaninowi postawiono zarzuty między innymi zabójstwa pierwszego stopnia oraz terroryzmu.

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Paul Watson to 75-letni aktywista, któremu groziło w Japonii 15 lat więzienia, co w jego wieku jest praktycznie dożywociem. Tokio polowało na niego od lat z powodu zakłócania przez Watsona i jego ludzi pracy statków wielorybniczych. Gdy niecałe pół roku temu trafił do aresztu na Grenlandii, groziła mu ekstradycja do Tokio. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osób.

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS