Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
 • "Zostawili samochody, pozamykali, poszli popatrzeć". Strażacy musieli biec
 • 14-latek przyłapany na podrabianiu pieniędzy
Zbrodnicza terapia

Ma dyplom z Malezji, sprzedaje filtry i majtki. Znachor przez dwa lata leczył raka piersi

Wyczuła guzek w piersi, ale zamiast do onkologa, poszła do znachora. Zioła miały raka wyleczyć, a chora pierś miała uschnąć. Kiedy pękła, szpital niewiele mógł już zrobić. Za to dużo do zrobienia ma prokuratura.

60-letnia pacjentka trafiła do szpitala, bo nowotwór rozerwał jej pierś. Wbrew zapewnieniom znachora-irydologa pierś nie uschła i nie odpadła. Po usunięciu tego, co z piersi i guza zostało, kobieta wróciła do domu w stanie terminalnym, a szpital zawiadomił prokuraturę.

- Pokrzywdzona kobieta została narażona na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - ocenia Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Kobieta trafiła do irydologa z ogłoszenia, bo wyczuła w piersi zmianę. Irydolog popatrzył w oczy, ocenił tęczówkę i stwierdził, że to rak piersi.  I że wyleczy go dietą i ziołami w cenie 200 zł za porcję.

Szarlataneria? - Powinniśmy używać zdecydowanie bardziej stanowczych określeń w tego typu sytuacjach, szczególnie, jeśli chodzi o pacjentów nowotworowych. To jest po prostu zbrodnia - ocenia dr Jerzy Sieńko z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

"Jak na dworcu kolejowym"

Pokrzywdzona pacjentka nie potrafiła lekarzom racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zamiast u onkologa, szukała pomocy u znachora. I to przez dwa lata. A czas w onkologii liczy się szczególnie.

- Jesteśmy jak na dworcu kolejowym. Przyjeżdżają pociągi i musimy wskoczyć do tego pociągu razem z pacjentem, aby go uratować - tłumaczy prof. Aleksander Skotnicki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

60-latka, wbrew logice, wierzyła znachorowi nawet z otwartą raną w piersi. Jak tłumaczy psycholog Alicja Buczak-Zapart, szarlatani "mają siłę wpływu, dają nam nadzieje i jeszcze potrafią to robić w sposób spójny wewnętrznie".

Suplementy, filtry i majtki

Wystudiowaną siłę wpływu irydolog podpiera certyfikatem z udziału w prowadzonych na odległość zajęciach z zakresu irydologii. Przez firmę z... Malezji. Rzeczywiście, taka firma istnieje, przynajmniej wirtualnie. Oprócz suplementów diety ("na wszystko") sprzedaje m.in. filtry do wody i majtki.

Irydolog przyjmuje w kilku miastach w kraju. Nie odbiera telefonu. Ma asystentkę. - Ja tylko prowadzę rejestrację i nic więcej nie chcę wiedzieć, ani nic mnie nie interesuje, po prostu - słyszymy od niej.

Lekarze biją na alarm. Im głośniej, tym większa szansa, że zdąży się kogoś wyrwać z rąk znachora na czas. - Przychodzą do nas w takim stadium choroby nowotworowej, gdzie my możemy im tylko pomóc troszkę jeszcze pożyć - mówi onkolog dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Metoda na bydło

Irydologia narodziła się w starożytności. Na podstawie tęczówki oceniano stan zdrowia... bydła. Faktycznie, z ludzkich oczu też można wyczytać wiele, w tym raka oka lub raka z przerzutami.

- Nowotwory piersi mogą tworzyć przerzuty, ale nie żebym oceniał pierwotne ognisko na podstawie zmian w oku - tłumaczy dr Robert Leszek z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W onkologii zamiast wróżb potrzebna jest diagnostyka. Znachor irydolog żadnych badań nie zaleca.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
malta
malta

Kosztami leczenia obciążyć Panią, by rozumu nabrała.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Wielkie nerwy
   Wielkie nerwy

   ułolaboga, że dyplom ma z Malezji? U nas minister finansów dyplomu żadnego nie ma...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix