"Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"

02.07.2020 | "Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"
02.07.2020 | "Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.07.2020 | "Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest działaniem nieodpowiedzialnym"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Premier namawia do głosowania. Szczególnie tych, którzy mają więcej niż 60 lat. Wirus jest w odwrocie, już nie trzeba się go bać - podkreśla Mateusz Morawiecki i tłumaczy, że koronawirus latem jest słabszy, tak jak grypa. W zrozumieniu tego, po co premier nawołuje, by już się nie bać koronawirusa, pomógł rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.

Sytuacja epidemiczna została opanowana? Nie jest to opinia wirusologa, tylko teza wygłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego, który dodatkowo zachęca też do udziału w wyborach.

Gdyby to była jedna wypowiedź, można byłoby jeszcze uznać, że padła w ferworze kampanijnego wiecu. Ale gdy to samo, a nawet więcej, premier powtórzył kilkukrotnie, to nie ma mowy o tym, że poddał się emocjom chwili, kiedy mówił o koronawirusie, że "jest w odwrocie" i "nie trzeba się go bać".

W zrozumieniu tego, po co premier nawołuje, by już się nie bać koronawirusa, pomógł rzecznik sztabu Andrzeja Dudy. Stwierdził on, że podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich frekwencja w grupie osób w wieku powyżej 60. roku życia była o 10 punktów procentowych niższa niż w październiku 2019 roku podczas wyborów parlamentarnych.

Wynika z tego więc, że w tej konkretnej grupie elektoratu jest jeszcze duża rezerwa osób, które mogłyby zagłosować na Andrzeja Dudę. Adam Bielan mówił nawet o milionie potencjalnych wyborców.

- Zaprzęganie pandemii do akcji wyborczej jest naprawdę działaniem nieodpowiedzialnym - ocenia Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Nie ma się czego bać?

Według sondażowych danych - zbieranych po wyjściu z lokali wyborczych - podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich część najstarszych wyborców została w domach. W wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 roku głosować poszło ponad sześć milionów wyborców powyżej 60. roku życia. 28 czerwca, pewnie również z powodu obaw o własne zdrowie, spora grupa seniorów nie poszła do lokali - w pierwszej turze wyborów zagłosowało blisko milion wyborców powyżej 60. roku życia mniej. Co potwierdzają badania, ta grupa wiekowa w ogromnej mierze popiera urzędującego prezydenta. Jednocześnie są to osoby, które są najbardziej narażone na powikłania w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

- Nie rozumiem, dlaczego mamy zmieniać postępowanie w odstępie dwutygodniowym, kiedy liczba zachorowań jest na zbliżonym poziomie. Także nie bagatelizujemy tego zagrożenia - apeluje doktor Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń", odnosząc się do słów premiera Morawieckiego

- Myślę, że troszkę pochopnie premier naszego kraju używa takich bardzo optymistycznych słów - dodaje profesor Anna Boroń-Kaczmarska, wirusolog.

Cały czas pojawiają się nowe dane dotyczące potwierdzonych zakażeń w Polsce. Najgorszy w ostatnim okresie był 8 czerwca, kiedy to odnotowano aż 599 nowych przypadków jednej doby. Potem była chwila tak zwanego "wypłaszczenia" a nawet lekkiego spadku. Jednak w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowano łącznie ponad 750 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Trudno zatem dostrzec to, o czym stara się przekonywać premier, który zapewnia, że "nie ma się już czego bać".

- Jeżeli takie słowa zostały wypowiedziane wczoraj, to należy się zapytać o to, w jakich okolicznościach, w jakim kontekście - mówi, pytany o słowa szefa rządu, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Odpowiadając - Mateusz Morawiecki wypowiadał te słowa na wiecach wyborczych w Tomaszowie Lubelskim i w Kraśniku.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS