Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
  • Kolizja auta, którym jechał Jarosław Gowin. "Na szczęście nikomu nic się nie stało"
  • Adam Słodowy nie żyje. "Stworzył grupę ludzi, która majsterkuje do dzisiaj"
Z lewej strony

Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"

Nadchodzi czas kampanii prezydenckiej. W sobotę poznamy kandydata Platformy Obywatelskiej, a w poniedziałek do prezydenckich przymiarek ma zasiąść Lewica. Kiedyś to Robert Biedroń wydawał się pewnym kandydatem. Czemu dziś na Lewicy nie ma pewności?

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich? Platforma zdecyduje w sobotę, Lewica do końca miesiąca

Platforma Obywatelska jest zajęta prawyborami prezydenckimi. Przed wyborami prezydenckimi ważą...

- Zamykamy pracę sejmowo-klubową, zamykamy pracę partyjną w sobotę i od poniedziałku siadamy w kwestii prezydentury - zapowiada szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Plan na najbliższe dni jest następujący:

Już w sobotę partie SLD i Wiosna mają ogłosić swoje połączenie przy obecności koalicyjnego Razem - to ma być sygnał, że lewica się konsoliduje. W kolejnym tygodniu politycy mają dostać wyniki zleconych badań i sondaży i podjąć ostateczną decyzję o kandydacie na prezydenta.

- Podejmiemy tę decyzję wspólnie, wspólnie ją ogłosimy. Nie namówicie mnie państwo na żadne przecieki - ucina Adrian Zandberg z Razem.

Ale Lewica czeka na jeszcze jedną rzecz - ogłoszenie wyników prawyborów w PO. Wtedy sytuacja ma być jasna. - Ja najpierw chcę zobaczyć, jaki jest porządek gry na boisku - mówi Włodzimierz Czarzasty. - Wszystkie inne figury będą już na szachownicy - dodaje Adrian Zandberg.

Ona czy on?

Lewica z interwencją w CBA. Posłowie chcą poznać raport w sprawie Banasia

Szef MSWiA w towarzystwie premiera chwalił się przechwyconą kontrabandą, ale konfrontować się z...

Niezależnie jednak od wyniku prawyborów w PO, Lewica najpewniej będzie przekonywać, że wszyscy pozostali kandydaci w wyborach prezydenckich są prawicowi i tylko kandydat Lewicy niesie nową nadzieję i nową jakość.

On kontra reszta - taki jest pomysł na kampanię. Pojawia się jeszcze tylko pytanie - czy będziemy mieli do czynienia z kandydatem, czy może kandydatką?

Jeśli prawybory w PO wygrałby nieoczekiwanie Jacek Jaśkowiak, to kandydatka Lewicy byłaby też jedyną kobietą w stawce.

- Nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do tego, że kobiety, które stanowią połowę naszego społeczeństwa, też mogą ubiegać się o to stanowisko - mówi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

- Widzimy, że po prawej stronie sceny politycznej robi się całkiem ciasno - zauważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka klubu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Obie panie są na giełdzie nazwisk. Tyle tylko, że to sejmowe i senackie debiutantki. Osoby nowe w polityce. Kandydaci najczęściej wymieniani to Adrian Zandberg i Robert Biedroń. Jednak oni zajęci są Sejmem i Brukselą, a wyzwanie w kampanii byłoby duże.

"Będziemy się pięknie różnić"

Kto będzie pierwszą damą? Jaśkowiak: odpowiem jak Kaczyński

Mam świadomość, że jest mi trudniej wygrać prawybory niż potem wygrać z Andrzejem Dudą -...

- Mam wrażenie, że trudno jest znaleźć tego jednego kandydata - mówi o sytuacji Lewicy Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej.

Nieco inaczej o całej sytuacji mówią inni przedstawiciele PO.

- Każda z tych osób na pewno będzie zasługiwała na to, żeby być godnym przeciwnikiem - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska. - Będziemy się pięknie różnić i pięknie rywalizować - dodaje Joanna Mucha.

Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że koniec końców prezydentem zostanie Andrzej Duda. Tak właśnie się może skończyć wahanie i przydługie korowody z doborem kandydatów. To tyczy się też Koalicji Obywatelskiej.

Lewica nie widzi tu jednak problemu, bo, jak mówi Anna Maria Żukowska "to nie są wyścigi", a sam Włodzimierz Czarzasty przyznaje, że jest "mistrzem w wyczekiwaniu".

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix