Fakty - oglądaj online

 • Foto: Tomasz Gzell/Artur Reszko/Piotr Nowak/Grzegorz Michałowski / PAP | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
 • "Leki, łapówki i urzędnik NFZ". Reportaż "Superwizjera" o 20:00 w TVN24
 • Katowicki ratusz zatrudnił złotą rączkę dla seniorów

Hasła "zmiany" i "kroku do przodu". Kandydaci opozycji ruszyli z kampanią

W pierwszy weekend kampanii wyborczej kandydaci opozycji proszą o wsparcie. Obiecują, że zrobią wszystko, by odbudować w Polsce wspólnotę godności i wolności, w której nikt nie powinien się czuć wykluczony. Mówią, że w kraju zrobiło się duszno i konieczna jest zmiana.

Kandydaci zbierają podpisy, przedstawiają sztaby i walczą o głosy Polaków

Kampania prezydencka - czas start. Kandydaci zbierają podpisy, przedstawiają sztaby, jeżdżą po...

Czasu do wyborów prezydenckich nie pozostało zbyt wiele, więc większość kandydatów opozycji ruszyła w Polskę na spotkania z wyborcami. Liczy się każde spotkanie, uścisk dłoni, każdy podpis pod listą poparcia. Robert Biedroń chce ich zebrać pół miliona (potrzeba co najmniej 100 tys.).

- Jeżeli państwo się podpiszecie, to wybierzecie cywilizację godności. Wybierzecie nowoczesne państwo dobrobytu. Europejską, świecka, równą Polskę. A jeśli się nie podpiszecie, to z dużym prawdopodobieństwem będzie tak, jak było, albo tak, jak jest - mówił Robert Biedroń, kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich.

Wątek "zmiany" pojawiał się w wielu wystąpieniach. Nie tylko podczas Rady Krajowej PO, gdzie Małgorzata Kidawa-Błońska z jednej strony zapowiedziała zmianę, a z drugiej mówiła o swojej wizji prezydentury, Platformy i Polski przyszłości, w której dojdzie do, jak to ujęła, prawdziwej zmiany.

- Musimy myśleć o przyszłości. Musimy myśleć o tym, co przed nami. Musimy wyznaczać sobie cele i plany, ale jednego nie możemy robić: nie możemy się odwracać i nie możemy się cofać. Nawet o pół kroku - zapowiadała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

- Chcielibyśmy w końcu, żeby Polska, żebyśmy jako społeczeństwo zrobili krok do przodu - apelował Robert Biedroń.

"Nieuzasadniony podział"

Motyw "kroku do przodu" to nie jedyne, co łączy kandydatów opozycji. Dość zgodnie wskazywali, że jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoi przed prezydentem, jest zakończenie podziałów w społeczeństwie. Plan rozładowania agresji, która odsuwa ludzi od siebie i niszczy więzi w narodzie.

- Jednym z największych problemów naszego kraju jest zupełnie nieuzasadniony podział, jest zupełnie nieuzasadniony spór. Jest to, że przez trzydzieści lat wybudowaliśmy dom, ale coraz trudniej wielu z nas jest w nim mieszkać - zaznaczył Szymon Hołownia, niezależny kandydat na prezydenta.

- Mam wrażenie, że teraz, w tym naszym polskim domu, jest bardzo duża duchota i stęchlizna - dodała Kidawa-Błońska.

Każdy z kandydatów ma swój pomysł na to, jak ten dom "przewietrzyć". Każdy też zapowiada, że jest gotów ciężko pracować.

"Trzeba się wziąć do roboty"

Jedni mówili o swym doświadczeniu i sile ugrupowań, a inni o własnej energii i braku obaw.

- Posiadanie obaw, czy lękanie się, to jest jedna z najgłupszych rzeczy, jakie w życiu można robić. Trzeba się wziąć do roboty - nawoływał Szymon Hołownia.

Władysław Kosiniak-Kamysz po porannej konferencji w Sejmie też ruszył w teren. Zapowiadał zajęcie się sprawami tylko teoretycznie lokalnymi, które wreszcie powinien dostrzec prezydent. Jednym z postulatów kandydata PSL jest rewitalizacja Łodzi.

- To jest nasze zobowiązanie, które trzeba spłacić. Naszego pokolenia, też polityków, ale nie tylko - tłumaczył Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział powołanie Krajowego Funduszu Rewitalizacji Łodzi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Grzegorzogz0
Grzegorzogz0

Nie wiem jak napisać komentarz do faktów po faktach z dzisiaj. Mam prawie 40 lat i prawie od początku oglądam tvn. Przez propagandę TVP przestałem oglądać wiadomości. Obrzydlo mi całkowicie i liczyłem że tutaj będzie można w spokoju posłuchać tego co mają do powiedzenia goście (akurat dzisiaj był Kosiniak Kamysz) ale niestety nie rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix