Głosowanie w II turze wyborów poza miejscem zamieszkania. O czym należy pamiętać?

05.07.2020 | Głosowanie w II turze wyborów poza miejscem zamieszkania. O czym należy pamiętać?
05.07.2020 | Głosowanie w II turze wyborów poza miejscem zamieszkania. O czym należy pamiętać?
Magda Łucyan | Fakty TVN
05.07.2020 | Głosowanie w II turze wyborów poza miejscem zamieszkania. O czym należy pamiętać?Magda Łucyan | Fakty TVN

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w samym środku wakacji. W tym czasie wielu Polaków przebywa na urlopach. Jednak to nie stanowi problemu, bo każdy, kto rusza na Mazury, na Wybrzeże lub w góry, może zagłosować. Wystarczy, że z urzędu gminy, w której spisie wyborców się znajduje, weźmie zaświadczenie o prawie do głosowania.

Ostateczny pojedynek na linii Trzaskowski-Duda, czyli druga tura wyborów prezydenckich, już 12 lipca. To dla nas wszystkich najważniejsza data.

Każdy kto rusza na Mazury, na Wybrzeże lub w góry może zagłosować. Wystarczy, że z urzędu gminy, w której rejestrze wyborców się znajduje, weźmie zaświadczenie o prawie do głosowania. To najprostszy i najszybszy sposób, by zyskać prawo do głosowania w dowolnej komisji na terenie całego kraju.

Można to zrobić do piątku, czyli do 10 lipca. Szybciej trzeba działać, jeżeli chce się dopisać do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce. Na to mamy czas do wtorku 7 lipca.

Co bardzo ważne - wszyscy ci, którzy dopisali się do spisu wyborców przed pierwszą turą, teraz, przed drugą turą, nie mogą dopisać się do innego spisu w drodze wniosku. To oznacza, że muszą głosować tam, gdzie dopisali się przed pierwszą turą.

W wielu przypadkach były to wakacyjne lokalizacje. Dlatego jeżeli wyborca nie może być tam, gdzie się dopisał, ma dwie możliwości. Po pierwsze, może wrócić po zaświadczenie osobiście. - Jeżeli wyborca dopisał się w Zakopanem, to musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie gminy w Zakopanem - wyjaśnia Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego.

Drugi scenariusz jest taki, że upoważnimy kogoś, kto zaświadczenie odbierze za nas, a potem wyśle je do nas pocztą.

Jest jeszcze jedna ważna data, dla tych, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego. Do piątku 10 lipca muszą wrzucić koperty zwrotne do nadawczych skrzynek pocztowych w swojej gminie. Kto tego nie zdąży zrobić, może jeszcze w dniu wyborów osobiście dostarczyć kopertę do swojej komisji wyborczej.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- To zabójstwo miało wywołać szok, zwrócić uwagę i spowodować zastraszenie - mówi prokurator Alvin Bragg o zbrodni na Manhattanie. Podejrzanemu o zabicie szefa firmy ubezpieczeniowej młodemu Amerykaninowi postawiono zarzuty między innymi zabójstwa pierwszego stopnia oraz terroryzmu.

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Paul Watson to 75-letni aktywista, któremu groziło w Japonii 15 lat więzienia, co w jego wieku jest praktycznie dożywociem. Tokio polowało na niego od lat z powodu zakłócania przez Watsona i jego ludzi pracy statków wielorybniczych. Gdy niecałe pół roku temu trafił do aresztu na Grenlandii, groziła mu ekstradycja do Tokio. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osób.

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS