Fakty - oglądaj online

Głosowanie w II turze wyborów poza miejscem zamieszkania. O czym należy pamiętać?

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w samym środku wakacji. W tym czasie wielu Polaków przebywa na urlopach. Jednak to nie stanowi problemu, bo każdy, kto rusza na Mazury, na Wybrzeże lub w góry, może zagłosować. Wystarczy, że z urzędu gminy, w której spisie wyborców się znajduje, weźmie zaświadczenie o prawie do głosowania.

Ostateczny pojedynek na linii Trzaskowski-Duda, czyli druga tura wyborów prezydenckich, już 12 lipca. To dla nas wszystkich najważniejsza data.

"Niezbędnik" wyborcy. Terminy i zaświadczenia, o których trzeba pamiętać

Druga tura wyborów prezydenckich coraz bliżej. W połowie lipca jest wakacyjny szczyt, ale...

Każdy kto rusza na Mazury, na Wybrzeże lub w góry może zagłosować. Wystarczy, że z urzędu gminy, w której rejestrze wyborców się znajduje, weźmie zaświadczenie o prawie do głosowania. To najprostszy i najszybszy sposób, by zyskać prawo do głosowania w dowolnej komisji na terenie całego kraju.

Można to zrobić do piątku, czyli do 10 lipca. Szybciej trzeba działać, jeżeli chce się dopisać do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce. Na to mamy czas do wtorku 7 lipca.

Co bardzo ważne - wszyscy ci, którzy dopisali się do spisu wyborców przed pierwszą turą, teraz, przed drugą turą, nie mogą dopisać się do innego spisu w drodze wniosku. To oznacza, że muszą głosować tam, gdzie dopisali się przed pierwszą turą.

W wielu przypadkach były to wakacyjne lokalizacje. Dlatego jeżeli wyborca nie może być tam, gdzie się dopisał, ma dwie możliwości. Po pierwsze, może wrócić po zaświadczenie osobiście. - Jeżeli wyborca dopisał się w Zakopanem, to musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie gminy w Zakopanem - wyjaśnia Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego.

Drugi scenariusz jest taki, że upoważnimy kogoś, kto zaświadczenie odbierze za nas, a potem wyśle je do nas pocztą.

Jest jeszcze jedna ważna data, dla tych, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego. Do piątku 10 lipca muszą wrzucić koperty zwrotne do nadawczych skrzynek pocztowych w swojej gminie. Kto tego nie zdąży zrobić, może jeszcze w dniu wyborów osobiście dostarczyć kopertę do swojej komisji wyborczej.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix