Fakty - oglądaj online

Kandydat poszukiwany

Kto kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich? Ruszyła giełda nazwisk

Rozmowy o kandydacie opozycji na prezydenta nieformalnie już się zaczęły. Jako pierwszy głos zabrał Donald Tusk, a wtórował mu Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj mówili o kandydacie, który nie tylko połączy opozycję, ale ma szansę u części wyborców PiS-u.

W przyszłym roku wybory prezydenckie. "To absolutnie strategiczna sprawa"

Żeby zatrzymać PiS, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta - mówi Donald Tusk i to jeden z głosów,...

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Środy Śląskiej.

- To tylko u nas niektórzy krzyczeli, że się tego nie da zrobić i wcześniej przez osiem lat się nie dało, jakoś rozdzielić pieniędzy uczciwie między ludzi - mówił prezydent do zgromadzonych na spotkaniu.

Andrzej Duda jako urzędujący prezydent, który otrzymał już obietnicę poparcia w wyścigu o reelekcję ze strony Prawa i Sprawiedliwości, ma więcej czasu na kampanię niż opozycja, która zajęta jest powyborczymi rozliczeniami.

Choć rozmowy dotyczące prezydenckiej kampanii po stronie opozycji już się rozpoczęły.

Cały czas pojawia się pytanie, czy w wyborach prezydenckich wystartuje były premier Donald Tusk. - Widzimy się (z Tuskiem - przyp. red.) w listopadzie w Zagrzebiu na zjeździe EPP (Europejskiej Partii Ludowej - przyp. red.). Wszystko jest otwarte. Najpierw przedstawimy drogę dojścia do tej kandydatury, a później oczywiście także wskazania personalne, ale to w tej kolejności - tłumaczy Grzegorz Schetyna.

"Racjonalne podejście"

Sam Donald Tusk już w środę mobilizował opozycję do prezydenckiego wyścigu.

- Ja mam dobrą ocenę swojej pracy na rzecz Polski, ale gdybym dowiedział się, że ktoś inny ma większe szanse przekonać tych niezdecydowanych, bym to absolutnie zaakceptował - mówił przewodniczący Rady Europejskiej.

- To jest racjonalne podejście. Nie stawianie siebie na pierwszym miejscu, tylko stawianie sprawy na pierwszym miejscu - ocenia słowa Tuska Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL.

- Rozumiem Donalda Tuska, zgadzam się z nim całkowicie - dodaje Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera dodaje, że należy wystawić takiego kandydata, który już na starcie będzie miał największą szansę na wygraną.

Zdaniem Donalda Tuska idealny kandydat opozycji powinien umieć przekonać tych, którzy głosują na obóz rządzący.

- On wyraźnie powiedział, że warto zastanowić się nad kandydatem, który ma zdolność sięgnięcia po elektorat, który głosował na Andrzeja Dudę. Ja widzę tylko jednego takiego kandydata, który potrafi sięgać po elektorat PiS-owski. To Władysław Kosiniak-Kamysz - twierdzi Michał Kamiński.

Będzie porozumienie?

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce. Kiedy mogą się odbyć?

Wybory prezydenckie odbywają się w Polsce co pięć lat. Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda...

Lewica ma na razie jednego kandydata na kandydata, ale jeszcze bez partyjnego wsparcia.

- Ja się nie uchylam od trudnej pracy, więc wezmę taką odpowiedzialność - mówi Robert Biedroń pytany o ewentualny start w wyborach prezydenckich.

W samej Platformie Małgorzata Kidawa-Błońska jest tak samo często wymieniana, jak Rafał Trzaskowski i Donald Tusk.

- Sam Donald Tusk przede wszystkim nie wie, czy wystartuje, więc trudno oceniać jego szanse - mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Dobry parlamentarny wynik PSL-u zwiększa apetyt jego lidera, który nie unikał debat i nie mówi "zastanowię się". Władysław Kosiniak-Kamysz mówi "jestem gotowy" do startu w wyborach prezydenckich, a PSL coraz rzadziej nazywa się nie partią wsi, a partią konserwatywną.

W takiej sytuacji Ludwik Dorn ocenia, że nie "nie będzie żadnego kandydata wszystkich partii opozycyjnych" w wyborach prezydenckich. A w takim układzie najbardziej skutecznym wariantem działań byłoby, gdyby opozycji udało się wynegocjować porozumienie, że przegrani w pierwszej turze poprą kandydata, który w drugiej turze zmierzy się z Andrzejem Dudą.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 3 grudnia

  Fakty z 3 grudnia

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

  Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

  czytaj więcej »
 • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

  Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

  czytaj więcej »
 • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

  Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

  czytaj więcej »
 • "Teleporada to jest taki substytut"

  "Teleporada to jest taki substytut"

  Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

  Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 2 grudnia

  Fakty z 2 grudnia

  Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

  W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

  czytaj więcej »
tvnpix