Fakty - oglądaj online

Kandydat poszukiwany

Kto kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich? Ruszyła giełda nazwisk

Rozmowy o kandydacie opozycji na prezydenta nieformalnie już się zaczęły. Jako pierwszy głos zabrał Donald Tusk, a wtórował mu Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj mówili o kandydacie, który nie tylko połączy opozycję, ale ma szansę u części wyborców PiS-u.

W przyszłym roku wybory prezydenckie. "To absolutnie strategiczna sprawa"

Żeby zatrzymać PiS, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta - mówi Donald Tusk i to jeden z głosów,...

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Środy Śląskiej.

- To tylko u nas niektórzy krzyczeli, że się tego nie da zrobić i wcześniej przez osiem lat się nie dało, jakoś rozdzielić pieniędzy uczciwie między ludzi - mówił prezydent do zgromadzonych na spotkaniu.

Andrzej Duda jako urzędujący prezydent, który otrzymał już obietnicę poparcia w wyścigu o reelekcję ze strony Prawa i Sprawiedliwości, ma więcej czasu na kampanię niż opozycja, która zajęta jest powyborczymi rozliczeniami.

Choć rozmowy dotyczące prezydenckiej kampanii po stronie opozycji już się rozpoczęły.

Cały czas pojawia się pytanie, czy w wyborach prezydenckich wystartuje były premier Donald Tusk. - Widzimy się (z Tuskiem - przyp. red.) w listopadzie w Zagrzebiu na zjeździe EPP (Europejskiej Partii Ludowej - przyp. red.). Wszystko jest otwarte. Najpierw przedstawimy drogę dojścia do tej kandydatury, a później oczywiście także wskazania personalne, ale to w tej kolejności - tłumaczy Grzegorz Schetyna.

"Racjonalne podejście"

Sam Donald Tusk już w środę mobilizował opozycję do prezydenckiego wyścigu.

- Ja mam dobrą ocenę swojej pracy na rzecz Polski, ale gdybym dowiedział się, że ktoś inny ma większe szanse przekonać tych niezdecydowanych, bym to absolutnie zaakceptował - mówił przewodniczący Rady Europejskiej.

- To jest racjonalne podejście. Nie stawianie siebie na pierwszym miejscu, tylko stawianie sprawy na pierwszym miejscu - ocenia słowa Tuska Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL.

- Rozumiem Donalda Tuska, zgadzam się z nim całkowicie - dodaje Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera dodaje, że należy wystawić takiego kandydata, który już na starcie będzie miał największą szansę na wygraną.

Zdaniem Donalda Tuska idealny kandydat opozycji powinien umieć przekonać tych, którzy głosują na obóz rządzący.

- On wyraźnie powiedział, że warto zastanowić się nad kandydatem, który ma zdolność sięgnięcia po elektorat, który głosował na Andrzeja Dudę. Ja widzę tylko jednego takiego kandydata, który potrafi sięgać po elektorat PiS-owski. To Władysław Kosiniak-Kamysz - twierdzi Michał Kamiński.

Będzie porozumienie?

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce. Kiedy mogą się odbyć?

Wybory prezydenckie odbywają się w Polsce co pięć lat. Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda...

Lewica ma na razie jednego kandydata na kandydata, ale jeszcze bez partyjnego wsparcia.

- Ja się nie uchylam od trudnej pracy, więc wezmę taką odpowiedzialność - mówi Robert Biedroń pytany o ewentualny start w wyborach prezydenckich.

W samej Platformie Małgorzata Kidawa-Błońska jest tak samo często wymieniana, jak Rafał Trzaskowski i Donald Tusk.

- Sam Donald Tusk przede wszystkim nie wie, czy wystartuje, więc trudno oceniać jego szanse - mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Dobry parlamentarny wynik PSL-u zwiększa apetyt jego lidera, który nie unikał debat i nie mówi "zastanowię się". Władysław Kosiniak-Kamysz mówi "jestem gotowy" do startu w wyborach prezydenckich, a PSL coraz rzadziej nazywa się nie partią wsi, a partią konserwatywną.

W takiej sytuacji Ludwik Dorn ocenia, że nie "nie będzie żadnego kandydata wszystkich partii opozycyjnych" w wyborach prezydenckich. A w takim układzie najbardziej skutecznym wariantem działań byłoby, gdyby opozycji udało się wynegocjować porozumienie, że przegrani w pierwszej turze poprą kandydata, który w drugiej turze zmierzy się z Andrzejem Dudą.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 12 listopada

  Fakty z 12 listopada

  Marszałkiem Sejmu została wybrana posłanka PiS Elżbieta Witek, a marszałkiem Senatu - senator KO Tomasz Grodzki. Opozycja triumfuje w izbie wyższej. W programie powiemy także o rozwoju sytuacji wokół Teatru Bagatela, gdzie aktorki miały być molestowane przez dyrektora. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

  Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

  Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu głosami nie tylko posłów PiS, ale także PSL. Innych kandydatów nie było. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpoczęło się od przemówienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza i orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił pojednawczo. Były minister obrony z kolei - o wszechobecnych agentach, groźnym gender i Polsce dla wybranych.

  czytaj więcej »
 • Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

  Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

  Australia płonie. Ogień szalejący w południowo-wschodniej części kraju wymyka się spod kontroli, dotarł już do przedmieść Sydney. Straż pożarna mówi, że zbliża się kolejny front gorącego powietrza. W kłębach dymu znika jeden z najbardziej niezwykłych lasów na świecie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 13 listopada

  Prognoza pogody na środę 13 listopada

  W środę pochmurno i opady deszczu do 5-15 mm, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5-15 cm. Na Pomorzu Zachodnim pochmurno, ale na ogół bez opadów. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, tylko na wschodzie kraju południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Na południu kraju wiatr okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, w górach silny wiatr (80-110 km/h).

  czytaj więcej »
 • Fakty z 11 listopada

  Fakty z 11 listopada

  W niedzielę Polacy świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W wielu miastach z tej okazji odbyły się uroczystości. W programie także o przygotowaniach do uroczystego rozpoczęcia posiedzenia nowo wybranego parlamentu, o wynikach wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, o zatrzymaniu rosyjskiego historyka, a także zmniejszającej się liczbie wykonywanych przeszczepów. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
tvnpix