Fakty - oglądaj online

Wysoka frekwencja i kolejki do lokali. Wybory mają zakończyć się zgodnie z planem

O ile nie zdarzy się coś nadzwyczajnego, to cisza wyborcza skończy się o godzinie 21. Wtedy poznamy sondażowe wyniki wyborów. Frekwencja w wyborach na godzinę 17 wyniosła 45,94 procent. Wszystkie lokale zostały otwarte bez przeszkód, ale nie obyło się bez drobnych incydentów. W lokalu w Królikowie doszło do niewielkiego pożaru. Z powodu dymu komisja przeniosła się do innego pomieszczenia. Nie obyło się też bez długich kolejek do lokali wyborczych za granicą.

Protokoły z zagranicznych obwodów wpłynęły do Okręgowej Komisji Wyborczej

Poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Według nich PiS zdobywa 43,6...

Polacy ruszyli po rekord frekwencji w wyborach parlamentarnych. Do południa swój głos do urn wyborczych wrzuciło ponad pięć milionów wyborców. Frekwencja na godzinę 12 wyniosła w całej Polsce 18,14 procent. Dla porównania: do godziny 12 w wyborach do Sejmu i Senatu cztery lata temu zagłosowało 16,47 procent wyborców, a w maju tego roku, gdy wybieraliśmy europosłów - 14,39 procent.

Dlaczego Polacy chodzą na wybory? "No bo decydujemy o losie Polski", "Idę tylko dla siebie, żeby się poczuć lepiej", "Niech się ludzie tak naprawdę szczerze wypowiedzą, czego chcą, a nie potem krytykują", "Każdy głos jest szalenie ważny" - to tylko niektóre odpowiedzi, jakie usłyszeliśmy od wyborców w tę niedzielę.

Największą frekwencję do godziny 12 odnotowano w Nowym Sączu, Bielsku-Białej i Tarnowie.

Dym w lokalu

To bardzo ważne, że wszystkie lokale wyborcze udało się otworzyć punktualnie i bez przeszkód. Dzięki temu wybory mają się zakończyć zgodnie z planem o 21.

Najpoważniejszy incydent miał miejsce w lokalu wyborczym w Królikowie (województwo kujawsko-pomorskie). Nie miał on jednak wpływu na przebieg wyborów. W pomieszczeniu lokalu wyborczego zapaliła się lampa na suficie. Wezwano straż pożarną, a głosowanie przeniesiono do pomieszczeń obok.

Polacy głosują za granicą, kolejki przed konsulatami. "Pierwszy raz widzę coś takiego"

We Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Belgii - Polacy mieszkający za...

- Przerwa trwała od godziny 8.30 do godziny 9.13. W czasie, kiedy wybuchł pożar, nie było w lokalu żadnego wyborcy - poinformowała Renata Kabulla, koordynatorka do spraw wyborów w gminie Szubin.

W czasie takich incydentów najważniejsze jest to, żeby żaden wyborca, który chciał zagłosować, nie został odprawiony z kwitkiem.

Na ponad 27 tysięcy lokali w całej Polsce odnotowano zaledwie kilka incydentów z udziałem członków komisji wyborczych. Kilku okazało się nietrzeźwych, jeden członek komisji wyborczej w Warszawie przyniósł ze sobą broń.

Długie kolejki za granicą

Wybory w lokalach wyborczych za granicą charakteryzowały się długimi kolejkami. Dokumentują je nagrania wideo i zdjęcia z całego świata. Polacy mieszkający lub przebywający za granicą musieli czekać nawet godzinę na pobranie kart wyborczych. Wszyscy wcześniej dopisali się do spisu wyborców albo pobrali w kraju zaświadczenie o prawie do głosowania.

Kolejki były między innymi przed polskim konsulatem w Nowym Jorku, a także w Londynie, gdzie Polaków nie odstraszył padający z przerwami deszcz. - Bo to są polskie wybory, prawda? I rodzice, i dziadkowie, i wszyscy walczyli o wolność, więc trzeba głosować - usłyszeliśmy od jednego z wyborców w Londynie.

Cisza wyborcza trwa do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych.

Wieczór wyborczy w TVN24 "Czas decyzji" rozpocznie się już o godzinie 20.35.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 12 listopada

  Fakty z 12 listopada

  Marszałkiem Sejmu została wybrana posłanka PiS Elżbieta Witek, a marszałkiem Senatu - senator KO Tomasz Grodzki. Opozycja triumfuje w izbie wyższej. W programie powiemy także o rozwoju sytuacji wokół Teatru Bagatela, gdzie aktorki miały być molestowane przez dyrektora. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

  Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

  Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu głosami nie tylko posłów PiS, ale także PSL. Innych kandydatów nie było. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpoczęło się od przemówienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza i orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił pojednawczo. Były minister obrony z kolei - o wszechobecnych agentach, groźnym gender i Polsce dla wybranych.

  czytaj więcej »
 • Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

  Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

  Australia płonie. Ogień szalejący w południowo-wschodniej części kraju wymyka się spod kontroli, dotarł już do przedmieść Sydney. Straż pożarna mówi, że zbliża się kolejny front gorącego powietrza. W kłębach dymu znika jeden z najbardziej niezwykłych lasów na świecie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 13 listopada

  Prognoza pogody na środę 13 listopada

  W środę pochmurno i opady deszczu do 5-15 mm, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5-15 cm. Na Pomorzu Zachodnim pochmurno, ale na ogół bez opadów. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, tylko na wschodzie kraju południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Na południu kraju wiatr okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, w górach silny wiatr (80-110 km/h).

  czytaj więcej »
 • Fakty z 11 listopada

  Fakty z 11 listopada

  W niedzielę Polacy świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W wielu miastach z tej okazji odbyły się uroczystości. W programie także o przygotowaniach do uroczystego rozpoczęcia posiedzenia nowo wybranego parlamentu, o wynikach wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, o zatrzymaniu rosyjskiego historyka, a także zmniejszającej się liczbie wykonywanych przeszczepów. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
tvnpix