Ostatnie przygotowania, gigantyczne wyzwanie. Już kilka przypadków naruszenia ciszy

Ostatnie przygotowania, gigantyczne wyzwanie. Już kilka przypadków naruszenia ciszy
Ostatnie przygotowania, gigantyczne wyzwanie. Już kilka przypadków naruszenia ciszy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
Ostatnie przygotowania, gigantyczne wyzwanie. Już kilka przypadków naruszenia ciszyArleta Zalewska | Fakty TVN

W sobotę w lokalach wyborczych w całej Polsce trwały przygotowania do wyborów do Sejmu i Senatu. Trwa cisza wyborcza.

Nie jedna, nie dwie, ale po kilkanaście osób w każdym lokalu wyborczym na terenie całego kraju pracowało w sobotę, by już w niedzielę każdy spośród 30 milionów uprawnionych do głosowania mógł zdecydować o składzie przyszłego parlamentu.

- Sprawdziliśmy, zaprotokołowaliśmy to. Jutro dopiero będziemy te karty pieczętować i już od 7:00 wydawać wyborcom - tłumaczy Jędrzej Piątek z Komisji Obwodowej numer 109 w Poznaniu.

Szefowie komisji z listą zadań w ręku punkt po punkcie odhaczali wykonanie kolejnych z nich. Kodeks wyborczy bardzo rygorystycznie reguluje to, co musi się w każdym z lokali znaleźć. Do tego dochodzi przygotowanie kart, miejsc do głosowania i urny. Każde wybory to gigantyczne organizacyjne wyzwanie.

- Właśnie przygotowujemy lokal wyborczy. Ustawiamy stoliki, stanowiska wyborcze, urny i właśnie przyjechały karty do głosowania - opowiada Piotr Lewandowski z Komisji Obwodowej numer 58 w Białymstoku.

- Trzeba przygotować wszystkie materiały biurowe typu nakładki, listy i przeliczyć karty, które dostaliśmy już w dniu dzisiejszym - mówi Magdalena Szmida-Półbratek z Komisji Obwodowej numer 6 we Wrocławiu.

- Wywieszaliśmy obwieszczenie urzędowe. Sprawdzaliśmy lokal, czy nie ma materiałów agitujących. Także wnętrze budynku i zewnątrz - tłumaczy Artur Moskała z Komisji Obwodowej numer 289 w Krakowie.

Nie tylko w Polsce

Do niedzieli, do godziny zamknięcia drzwi we wszystkich lokalach, o polityce mówić publicznie nie można. W Kartuzach i Nowym Tomyślu policja ukarała mandatem osoby, które zrywały i niszczyły plakaty wyborcze. Każdy taki incydent będzie uznany za naruszenie ciszy wyborczej. Ta zasada obowiązuje również za granicą. W Stanach Zjednoczonych Polacy mogą głosować od soboty.

W Ameryce rekord. 48 komisji wyborczych. O 16 więcej niż cztery lata temu. Najwięcej komisji wyborczych jest w aglomeracji chicagowskiej - relacjonuje z Waszyngtonu Marcin Wrona.

- Polacy na Wyspach jeszcze nigdy nie mieli tak blisko do komisji wyborczych, jak w tym roku. Punktów, w których można głosować, jest w całym Zjednoczonym Królestwie aż 54. Rozrzucone są od Jersey u wybrzeży Francji po Aberdeen i Inverness na północy Szkocji. W największych miastach od 7.00 rano otwartych będzie jutro po kilka komisji. W Londynie aż 11 - opisuje wyborczą rzeczywistość na Wyspach Maciej Woroch.

Żeby zagłosować - każdy musi mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Żeby głos był ważny - stawiamy jeden krzyżyk na karcie z kandydatami do Sejmu i jeden z tymi do Senatu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS