Fakty - oglądaj online

Obietnica za obietnicą. Politycy przed wyborami zapowiadają socjalne prezenty

Cena za głosy, czyli bilans wyborczych obietnic, które padają ze wszystkich stron. Socjalne prezenty chętnie rozdają i ci, którzy o władzę walczą, i ci, którzy chcą ją utrzymać. O tym, jak potem utrzymać w ryzach budżet, tak chętnie już nie mówią.

"Hat-trick" Kaczyńskiego? "Wszyscy będziemy za wszystko płacić więcej"

PiS chce polskiej wersji państwa dobrobytu i obiecuje wyborcom kolejne wydatki. Podatki te same,...

Ani w czasie pochodu w Tarnowskich Górach, ani w innych miejscach na Śląsku, gdzie był premier, nie odpowiedział na najważniejsze pytanie, dotyczące dodatkowych świadczeń dla emerytów.

- Bardzo cyniczne jest proponowanie drugiej "trzynastki" emerytom. Tymczasem ta pierwsza nawet nie jest zapisana w budżecie na 2020 rok - zauważa Piotr Zgorzelski z PSL.

To starcie na polu emerytalnych obietnic. PSL obiecuje emerytury bez podatku, Koalicja Obywatelska proponuje to samo dla pracujących emerytów i jeszcze premię emerytalną w wysokości 20 tysięcy złotych.

Dodatkowe świadczenia dla emerytów Prawo i Sprawiedliwość obiecało w sobotę. Jedno od 2020 roku, a dwa za dwa lata, chociaż rząd przygotował budżet na 2020 rok bez wpisanej choćby jednej dodatkowej wypłaty. - Prace nad budżetem będą kontynuowane jeszcze w następnym parlamencie - zapewnia Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Co z kosztami?

Ekonomista o przedwyborczych obietnicach: "albo tego nie zrobią, albo będzie podwyżka podatków"

Być może w przyszłym roku na świecie będzie znacznie poważniejszy kryzys niż na razie sądzimy, że...

Obietnic jest jednak więcej. PSL proponuje nawet 50 tysięcy złotych mieszkaniowego wkładu dla młodych rodzin. Koalicja Obywatelska chce zaktywizować najmniej zarabiających, ale tak, by nie stracili zatrudniający ich przedsiębiorcy i proponuje ponad 600 złotych bonusu aktywizującego.

PiS chce podnosić płacę minimalną na koniec 2020 roku do 3000 złotych. Za cztery lata to ma być już 4000 złotych. Obietnica zwiększenia pensji minimalnej była najważniejszą zapowiedzią na sobotniej konwencji PiS-u w Lublinie. Widowiskowej i dużej konwencji. Grzegorz Schetyna pyta - ile kosztowała podatników? Ponieważ partie dostają subwencje z budżetu.

- Ile kosztowała dzisiejsza konwencja PiS w Lublinie? My przedstawimy koszty, które były związane z konwencją, którą przeprowadziliśmy wczoraj w Warszawie - mówi Grzegorz Schetyna z PO.

Joachim Brudziński odpowiedział Grzegorzowi Schetynie, żeby nie pochlipywał i nie rozpaczał, bo PO ma takie same możliwości finansowe jak PiS. Uznał, że to żałosne i śmieszne żale. PiS ma większe pieniądze, bo ma większą subwencję za zwycięstwo w poprzednich wyborach i kosztów konwencji teraz nie ujawni.

- Kosztowała tyle, ile kosztują standardowo takie konwencje w przypadku każdej partii, a dokładne sprawozdanie finansowe zostanie złożone przez Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości do Państwowej Komisji Wyborczej po zakończonych wyborach - zapowiada Radosław Fogiel z PiS.

- Oni żyją cztery lata w Bizancjum, oni zajęli się na początek kupowaniem samolotów dla VIP-ów, samochodów, limuzyn, dawania sobie premii. Oni żyją w Bizancjum i też bizantyjskie robią konwencje - uważa Sławomir Neumann z PO.

Obietnice są, ale nie ma dat

To nie koniec kosztownych obietnic. PiS proponuje dwa dwumiliardowe fundusze na modernizację i remonty szkół oraz szpitali. PSL chce wydawać więcej na służbę zdrowia - sześć i osiem dziesiątych PKB. Koalicja Obywatelska obiecuje usprawnienia na SOR-ach i maksymalnie trzy tygodnie oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty.

Koalicja chce też przywrócić pięćdziesięcioprocentowy uzysk dla twórców, czyli coś, co twórcy częściowo stracili za rządów Platformy. Ludowcy, podobnie jak PiS, chcą zwiększyć i wyrównać z poziomem europejskim dopłaty dla rolników, ale tu sporo zależy od porozumień w Unii i jej budżetu. W związku z tym ci, którzy obiecują, nie podają konkretnych dat.

Cała opozycja obiecuje również utrzymanie wszystkich już wprowadzonych socjalnych programów PiS-u.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zdelegalizować myślistwo

już za same obietnice rozdawnictwa powinien być sąd

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dawidov

   Glupcy uwierza a madrzy nie pojda na wybory, bigos gotowy.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Donald11
     Donald11

     Oni wszyscy zwariowali. Czekam na partię, która powie, że 500+ będzie tylko dla potrzebujących a emerytury po 65/70, i na nich będę głosował.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 22 listopada

        Fakty z 22 listopada

        Gorące i nerwowe głosowania w Sejmie. Wybrano nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W programie powiemy również o tajemniczej śmierci rowerzystki, sprawie agenta Tomka i europośle PiS, który utknął na balkonie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

        czytaj więcej »
       • "Trzeba anulować, bo my przegramy". Wydarzenia w Sejmie etap po etapie

        "Trzeba anulować, bo my przegramy". Wydarzenia w Sejmie etap po etapie

        W prokuraturze jest już zawiadomienie Lewicy o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Anulowała nocne głosowanie w sprawie wyboru posłów członków KRS-u, gdy jej partyjna koleżanka podpowiedziała jej, że PiS może głosowanie przegrać. Wyników anulowanego głosowania nie ujawniła. Według Ryszarda Terleckiego to głosowanie "wypadło, rzeczywiście, trochę niezręcznie".

        czytaj więcej »
       • Zagadkowa śmierć 61-letniej rowerzystki

        Zagadkowa śmierć 61-letniej rowerzystki

        Śląska policja szuka dwóch kobiet, które mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki śmierci 61-letniej rowerzystki. Na zdjęciach z monitoringu widać jak kobieta jedzie chodnikiem. Gdy minęła ją jadąca z naprzeciwka ciężarówka, kobieta leżała już martwa. Miała widoczne obrażenia.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na sobotę 23 listopada

        Prognoza pogody na sobotę 23 listopada

        Na wschodzie wystąpią opady deszczu, a na Suwalszczyźnie i Podlasiu deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Poza tym będzie dość pogodnie. Temperatura wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 21 listopada

        Fakty z 21 listopada

        Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

        czytaj więcej »
       • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

        "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

        Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

        czytaj więcej »
       • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

        "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

        Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

        czytaj więcej »
       tvnpix