Problemy Kaczyńskiego, problemy Schetyny. Powyborczy ból głowy liderów

17.10 | Problemy Kaczyńskiego, problemy Schetyny. Powyborczy ból głowy liderówtvn24

Podobno nie chodzi o stanowiska, bo ważna jest Polska. Złośliwi dodają: "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry". W politycznej kuchni po wyborach jest coraz goręcej. Najgoręcej w dwóch gabinetach - Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny.

- Ambicje osobiste są bez znaczenia, życie jest krótkie, liczą się wartości, Polska. To jest najważniejsze. A my jesteśmy przyjaciółmi, rozmawiamy - w ten sposób Zbigniew Ziobro opisuje publicznie swoje negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim.

Szefowi Solidarnej Polski nie udało się uniknąć lekkiego uśmiechu na twarzy, gdy mówił, że "tu nie chodzi o stanowiska". Zwłaszcza, że elementem gry o wpływy i stanowiska jest na przykład wywiad Patryka Jakiego, bliskiego współpracownika Ziobry. Wywiad, w którym pada jasna deklaracja, że to prezes PiS-u powinien być premierem, a nie Mateusz Morawiecki.

"Przed nami, mówiąc oględnie, nie najłatwiejszy czas i dlatego dla dobra sprawy musimy podejmować przemyślane i optymalne decyzje" - uważa Patryk Jaki, eurodeputowany z list PiS-u.

- Dzisiaj decyzja jest taka, że premierem jest Mateusz Morawiecki - zapewnia Joachim Brudziński, eurodeputowany PiS.

Gra z ambitnym koalicjantem to dziś największy problem Jarosława Kaczyńskiego, bo walka o przejęcie kontroli nad Senatem wydaje się być dla rządzącej partii przegrana. Co najmniej dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej odmówiło już przejścia na stronę PiS-u, choć Prawo i Sprawiedliwość już nawet nie ukrywa, że kusi. - Moje drzwi do gabinetu były otwarte przez całą kadencję. Ja nie zamykam tych drzwi. Jeśli ktoś chce ze mną rozmawiać, one były, są i będą zawsze otwarte - przekonuje Stanisław Karczewski, obecny marszałek Senatu.

- Musiałby do końca życia żyć z piętnem, tego że poszedł na brudny układ - tak o senatorze, który ewentualnie dałbym się na mówić na transfer do PiS-u wypowiada się Bogdan Klich, senator i były minister obrony narodowej.

- To kuszenie z różnych stron będzie, ale ja o swoich senatorów jestem bardzo spokojny - zapewnia z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Kto marszałkiem?

W środę Grzegorz Schetyna wycofał się z forsowania na marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

- Nie może być tak, że ten scenariusz będzie pisał sam Grzegorz Schetyna, bo - jak widać szanowni państwo - ostatnio nie najlepiej wychodzi mu pisanie scenariuszy - mówi Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny.

Grzegorz Schetyna poinformował również, że funkcja marszałka Senatu zostanie uzgodniona przez wszystkich partnerów. Do czasu, kiedy stanowisko marszałka Senatu nie zostanie uzgodnione, nie będzie powyborczego rozliczenia w partii Grzegorza Schetyny.

Przynajmniej na jakiś czas, bo politycy tej partii używają określania "trójskok", gdy mówią o kalendarzu działań.

Najpierw w porozumieniu z całą opozycją ma nastąpić przejęcie kontroli nad Senatem. Potem Koalicja Obywatelska ma wybrać szefa klubu parlamentarnego, a w końcu mają nastąpić wybory szefa Platformy. Na razie aktualną datą jest styczeń.

- Jesteśmy parę dni po wyborach. Na razie najważniejszym priorytetem jest dobre ułożenie klubu senackiego - tłumaczy Małgorzata Kidawa-Błońska, która w kampanii była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera.

Problem, o którym po cichu mówią nawet wewnętrzni przeciwnicy Schetyny, polega głównie na braku oczywistej alternatywy. Choć w partii kipi, to nie ma tu oczywistego następcy dla obecnego przewodniczącego. Jest kilka wariantów.

Giełda nazwisk

Tak zwani "młodzi" jako szefa widzieliby Borysa Budkę lub Sławomira Nitrasa. Są zwolennicy ewolucji, którzy forsują na następce Schetyny Małgorzatę Kidawę Błońską. Czwartą osobą, która miała by przejąć po Grzegorzu Schetynie schedę, jest Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy. Mówi się również o Bogdanie Zdrojewskim, który uchodzi za głównego krytyka obecnego przewodniczącego Platformy.

- Bardzo wielu parlamentarzystów i parlamentarzystek zachęca mnie do takiej decyzji. Oczywiście, rozważam start w tych wyborach - mówi o ewentualnej walce o stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Grzegorz Schetyna skupia się na razie na Senacie. Na piątek zwołał do Warszawy wszystkich nowych senatorów Platformy. Rozmowy z PSL-em i Lewicą o kandydacie na marszałka mają ruszyć po weekendzie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS