Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?

14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?
14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z 27 tysięcy komisji wyborczych. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem stałego zameldowania? Do kiedy trzeba dopisać się do spisu wyborców? Skąd wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania? Oto najważniejsze daty i informacje.

Za niespełna miesiąc, 13 października, każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. Lokale będą czynne w Polsce od godziny 7 do godziny 21. Głosować będzie można również za granicą, w polskich ambasadach. Nad przebiegiem głosowania będzie czuwać kilkaset tysięcy członków komisji obwodowych.

Aby oddać ważny głos, wyborcy powinni znać swoje prawa i obowiązki.

- Jeśli chodzi o wszystkie te posunięcia, które wyborcy mogą wykonać, to należy je wykonać jak najwcześniej - radzi Krzysztof Lorenz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego.

Ta rada szczególnie dotyczy tych, którzy ostatnio zmienili miejsce zamieszkania lub w dniu wyborów chcą głosować w innym mieście lub poza granicami Polski. Tacy wyborcy muszą dopisać się albo do rejestru wyborców (na stałe), albo do spisu wyborców (tylko na najbliższe wybory). W tym celu powinni stawić się osobiście w urzędzie gminy lub wykorzystać internetową platformę ePUAP.

Wyborcy mogą też głosować na podstawie zaświadczenia, które wcześniej muszą odebrać w urzędzie gminy w miejscu swojego stałego zamieszkania.

- Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania, utworzonym zarówno w kraju, jak i za granicą, jak i na polskim statku morskim - informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.

Terminy wniosków

Zarówno głosujący na podstawie zaświadczenia, jak i chcący dopisać się do spisu wyborców, muszą pamiętać o terminach. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy pobrać z urzędu gminy, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 11 października.

Jeszcze mniej czasu mają ci, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców. Jeśli chcą głosować w Polsce, wniosek muszą złożyć osobiście najpóźniej do 8 października. Jeśli chcą głosować za granicą, to wnioski muszą złożyć do 10 października w polskich placówkach dyplomatycznych. Aby to zrobić, nie trzeba osobiście stawić się w konsulacie lub w ambasadzie.

- W przypadku zagranicy rzeczywiście z Kodeksu wyborczego wynika, że takiego zgłoszenia możemy dokonać telefonicznie - potwierdza Grzegorz Gąsior, ekspert Krajowego Biura Wyborczego.

W wyborach możemy głosować też korespondencyjnie lub poprzez pełnomocnika. Taka forma głosowania jest przeznaczona przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo przez pełnomocnika mogą głosować osoby, które ukończyły 75 rok życia, ale warto pamiętać, że nie wszędzie te przepisy obowiązują.

- Niestety, wyborcy za granicą zostali pozbawieni możliwości głosowania korespondencyjnego, co w przypadku dużych krajów i małej liczby obwodów głosowania jest szczególnie uciążliwe - wyjaśnia ekspert od prawa wyborczego Anna Godzwon.

Głosowanie przez pełnomocnika też jest możliwe tylko na terenie Polski.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS