Fakty - oglądaj online

Poradnik wyborcy

Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z 27 tysięcy komisji wyborczych. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem stałego zameldowania? Do kiedy trzeba dopisać się do spisu wyborców? Skąd wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania? Oto najważniejsze daty i informacje.

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych dla poszczególnych komitetów. W...

Za niespełna miesiąc, 13 października, każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. Lokale będą czynne w Polsce od godziny 7 do godziny 21. Głosować będzie można również za granicą, w polskich ambasadach. Nad przebiegiem głosowania będzie czuwać kilkaset tysięcy członków komisji obwodowych.

Aby oddać ważny głos, wyborcy powinni znać swoje prawa i obowiązki.

- Jeśli chodzi o wszystkie te posunięcia, które wyborcy mogą wykonać, to należy je wykonać jak najwcześniej - radzi Krzysztof Lorenz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego.

Ta rada szczególnie dotyczy tych, którzy ostatnio zmienili miejsce zamieszkania lub w dniu wyborów chcą głosować w innym mieście lub poza granicami Polski. Tacy wyborcy muszą dopisać się albo do rejestru wyborców (na stałe), albo do spisu wyborców (tylko na najbliższe wybory). W tym celu powinni stawić się osobiście w urzędzie gminy lub wykorzystać internetową platformę ePUAP.

Wyborcy mogą też głosować na podstawie zaświadczenia, które wcześniej muszą odebrać w urzędzie gminy w miejscu swojego stałego zamieszkania.

- Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania, utworzonym zarówno w kraju, jak i za granicą, jak i na polskim statku morskim - informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.

Terminy wniosków

Zarówno głosujący na podstawie zaświadczenia, jak i chcący dopisać się do spisu wyborców, muszą pamiętać o terminach. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy pobrać z urzędu gminy, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 11 października.

Obserwatorzy OBWE będą monitorować wybory w Polsce. Przyjrzą się relacjom mediów

W związku z zaplanowanymi na 13 października wyborami parlamentarnymi do Polski przyjadą...

Jeszcze mniej czasu mają ci, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców. Jeśli chcą głosować w Polsce, wniosek muszą złożyć osobiście najpóźniej do 8 października. Jeśli chcą głosować za granicą, to wnioski muszą złożyć do 10 października w polskich placówkach dyplomatycznych. Aby to zrobić, nie trzeba osobiście stawić się w konsulacie lub w ambasadzie.

- W przypadku zagranicy rzeczywiście z Kodeksu wyborczego wynika, że takiego zgłoszenia możemy dokonać telefonicznie - potwierdza Grzegorz Gąsior, ekspert Krajowego Biura Wyborczego.

W wyborach możemy głosować też korespondencyjnie lub poprzez pełnomocnika. Taka forma głosowania jest przeznaczona przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo przez pełnomocnika mogą głosować osoby, które ukończyły 75 rok życia, ale warto pamiętać, że nie wszędzie te przepisy obowiązują.

- Niestety, wyborcy za granicą zostali pozbawieni możliwości głosowania korespondencyjnego, co w przypadku dużych krajów i małej liczby obwodów głosowania jest szczególnie uciążliwe - wyjaśnia ekspert od prawa wyborczego Anna Godzwon.

Głosowanie przez pełnomocnika też jest możliwe tylko na terenie Polski.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
STANISŁAW1960
STANISŁAW1960

komentarz ukryty - pokaż

Trzeba pilnować żeby nikt nie sfałszował wyborów PIS przegra wybory i my będziemy dochodzić do prawdy

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 27 lutego

    Fakty z 27 lutego

    W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, jednak ponad 40 osób czeka na wyniki testów, ponad 50 jest objętych kwarantanną, a półtora tysiąca osób jest monitorowanych. W programie powiemy również o ochronie zdrowia w kampanii prezydenckiej, o procesie prezydenta Sieradza, a także o poważnej kontuzji Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Szumowski: koronawirus w Polsce to kwestia najbliższych dni

    Szumowski: koronawirus w Polsce to kwestia najbliższych dni

    W Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, jednak ponad 40 osób czeka na wyniki testów, ponad 50 jest objętych kwarantanną, a półtora tysiąca jest monitorowanych. Wyższe uczelnie odwołują wyjazdy do Włoch, a minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecuje codzienne konferencje i apeluje do turystów, którzy nie mają objawów kaszlu, gorączki i duszności, aby nie udawali się na oddziały zakaźne.

    czytaj więcej »
   • Koronawirus w blisko 50 krajach. "Nadchodzi epidemia"

    Koronawirus w blisko 50 krajach. "Nadchodzi epidemia"

    Koronawirus SARS-CoV-2 pokonuje kolejne granice. W Arabii Saudyjskiej władze zamykają dla pielgrzymów Mekkę i Medynę. Do Izraela pierwszy przypadek przywiózł turysta wracający z Włoch. Pierwsze przypadki odnotowano także w Danii i Norwegii. Z kolei we Włoszech gubernator Lombardii poddaje się kwarantannie, bo wirusa ma jego najbliższa współpracownica.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 28 lutego

    Prognoza pogody na piątek 28 lutego

    W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze wystąpią opady śnieg i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 996 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 26 lutego

    Fakty z 26 lutego

    Koronawirus jest na świecie tematem numer jeden. Polacy z niepokojem pytają - lekarze i politycy próbują odpowiadać. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, choć są osoby podejrzane i badane. W programie powiemy również o gospodarczych skutkach epidemii koronawirusa, o kolejnych przypadkach zakażenia, a także o kampanijnych obietnicach Andrzeja Dudy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • "Kilka tysięcy obywateli poddanych kontroli"

    "Kilka tysięcy obywateli poddanych kontroli"

    Polacy z niepokojem pytają - lekarze i politycy próbują odpowiadać. Koronawirus jest na świecie tematem numer jeden. Wirus rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, są osoby podejrzane i badane. Ile zrobiono testów, ile przygotowano łóżek i izolatek na oddziałach zakaźnych?

    czytaj więcej »
   tvnpix