Biskupi: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazania

18.10.2020 | Biskupi przypominają: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazania
18.10.2020 | Biskupi przypominają: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazania
Jacek Tacik | Fakty TVN
18.10.2020 | Biskupi przypominają: lekceważenie obostrzeń to łamanie piątego przykazaniaJacek Tacik | Fakty TVN

Limity, maski i odezwa biskupa. Arcybiskup Gądecki w szczycie epidemii dziękuje lekarzom za ciężką pracę, która bywa czasami niedostrzegana. Sam ma koronawirusa. Po spotkaniu biskupów w Łodzi, nie on jeden.

W Warszawie wprowadzono strefę czerwoną. Ograniczenia dotyczą również uczestnictwa we mszach świętych.

- Mamy ten limit miejsc, więc to jest ponad 200 osób, które u nas w kościele może się zmieścić. Miejsca są znaczone, więc generalnie chodzi o to, żeby była ta przestrzeń wokół - opowiada ojciec Łukasz Filc, dominikanin.

Na jedną osobę w strefie czerwonej ma przypadać siedem metrów kwadratowych. Nie wszyscy się zmieszczą i nie wszyscy muszą uczestniczyć we mszy. Obowiązuje dyspensa.

- Są strefy, są odległości, są maseczki, nie ma się czego bać - mówi jeden z wiernych.

Ale o tym, że jest się czego bać, mówią nie tylko lekarze, ale także hierarchowie.

"Nikt nie wpadł, że to może stanowić jakiś problem"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zrobił test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny.

- Jest nieco osłabiony rzeczywiście, ale nie ma też żadnych typowych, niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na COVID, czyli te wszystkie kwestie związane ze smakiem, zapachem. Nie ma gorączki - opowiada ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Na początku października biskupi spotkali się w Łodzi na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. Na jego zakończenie powstało zdjęcie, na którym duchowni pozują bez maseczek. Poza arcybiskupem Gądeckim koronawirusa mają - sekretarz generalny KEP biskup Artur Miziński, biskup opolski Andrzej Czaja, metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, a w kwarantannie przebywa prymas arcybiskup Wojciech Polak.

- W czasie robienia zdjęcia fotograf poprosił, by księża biskupi ściągnęli te maseczki na sam moment robienia zdjęcia. Było to na wolnym powietrzu, było to na zewnątrz. Więc wydawało się, że być może nikt nie wpadł na to, że to może stanowić jakiś problem - tłumaczy ksiądz Leszek Gęsiak.

Duchowni apelują

W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, który jest w czerwonej strefie, też nikt nie widzi problemu. Za cztery dni odbędzie się tam jubileuszowy odpust.

- Tutaj może przebywać łącznie w jednym momencie 515 osób zachowując wszystkie zalecenia państwowe - wyjaśnia ksiądz Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła w Krakowie.

Pytanie brzmi - czy takie zalecenia da się zachować na cmentarzu? Za dwa tygodnie mają odbyć się uroczystości Wszystkich Świętych. Część biskupów apeluje, żeby na groby pójść wcześniej niż pierwszego listopada, albo później.

- Upieranie się, że muszę w tym dniu pójść na grób, bo inaczej nie będę świętował, to już jest magia. To już nie byłoby katolickie obchodzenie tego dnia zadusznego - mówi ojciec Jacek Prusak, jezuita.

Lekceważenie obostrzeń na cmentarzach i w kościołach to według duchownych - łamanie piątego przykazania - "nie zabijaj".

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS