Fakty - oglądaj online

Tragedia w kopalni Murcki-Staszic. Prawdopodobną przyczyną wstrząsu "zaszłości eksploatacyjne"

Żałoba w kopalni Murcki-Staszic. Trzej górnicy nie żyją, sześciu jest rannych. Jak mówią świadkowie - ten wstrząs był jak trzęsienie ziemi. Wysoki na cztery metry górniczy chodnik został niemal całkowicie zmiażdżony.

"Lokalne trzęsienie ziemi" w kopalni Murcki-Staszic. Trzech górników nie żyje

Żałoba w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Trzej górnicy nie żyją, sześciu jest rannych....

Dla górników, którzy przeżyli, najtrudniejsze były pierwsze minuty po wstrząsie.

- Niesamowita siła, dostaje się po prostu uderzenie od spodu i nogi łamie i później zależy, kto na co wpadnie i ile ma szczęścia - mówi Michał Patalong, poszkodowany górnik.

Chodnik, w którym pracowało 9 górników, miał ponad 4 metry wysokości. Po tąpnięciu, żeby dostać się w rejon gdzie doszło do wypadku, ratownicy musieli przedzierać się na kolanach.

- Próbowałem (- wyjść o własnych siłach - przyp. red.), ale nie dało rady - mówi Mariusz Reguła, poszkodowany górnik.

- Cały czas miałem kontakt z kolegami, tylko że wszyscy byli unieruchomieni, bo albo nogi połamane, albo przygniecenie, także kontakt mieliśmy ze sobą - dodaje Michał Patalong, poszkodowany górnik.

Pan Michał i Pan Mariusz zdawali sobie sprawę, że bez pomocy ratowników nie wydostaną się z zasypanego chodnika. Górnicy mieli także świadomość, że z każdą minutą będzie im się coraz trudniej oddychało.

- Podobno ratownicy byli niedaleko, byli w rejonie. Także chodnika całego na szczęście nie zasypało, mieli dojście do nas - mówi Michał Patalong, poszkodowany górnik.

Trójce nie udało się pomóc

Po dotarciu do miejsca, gdzie doszło do katastrofy okazało się, że trzem pracownikom nie uda się już pomoc. Pozostała szóstka po wyjeździe na powierzchnię natychmiast trafiła do szpitali. W przypadku dwóch górników urazy są poważne.

"Zamkniemy wszystkie kopalnie". Sporny temat kampanii na Śląsku

Kampania na Śląsku przebiega nad wyraz spokojnie. Tak jak w innych regionach kraju dominują na...

- Obydwaj odnieśli bardzo złożone i bardzo skomplikowane obrażenia kończyn dolnych, dlatego przewidujemy, że czas operacji będzie długi - podaje prof. Damian Kusz, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu szpitala w Katowicach Ochojcu.

"Rejon był dosyć spokojny"

Epicentrum wstrząsu było 250 metrów od miejsca, w którym znajdowała się załoga.

- Wcześniej w tym rejonie, w ostatnich kilkunastu tygodniach, nie było żadnych wstrząsów. Mieliśmy wstrząsy na kopalni Staszic, ale w innym rejonie, ten rejon był dosyć spokojny - mówi Piotr Bojarski, wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej.

Jak zatem doszło do katastrofy - wyjaśni teraz komisja Wyższego Urzędu Górniczego. Eksperci mają już pierwsze wnioski.

- Prawdopodobną przyczyną, tą wstępnie ustaloną, są zaszłości eksploatacyjne sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Na pewno nie była to działalność bieżąca związana z wydobyciem - mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Te ustalenia ma potwierdzić wizja lokalna. Jeśli będzie to bezpieczne, zostanie ona przeprowadzona jeszcze w tym tygodniu.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
antoni_bojar

Pracowałem w tej kopalni 22 lata i chociaż z racji wykształcenia byłem kolejarzem to znam zagrożenia występujące na dole. Na tąpnięcia nie ma siły! Mogę tylko współczuć kolegom górnikom i ich rodzinom. Składam szczere kondolencje rodzinom zmarłych.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 21 listopada

    Fakty z 21 listopada

    Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

    "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

    Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

    czytaj więcej »
   • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

    "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

    Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 22 listopada

    Prognoza pogody na piątek 22 listopada

    W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami, na Wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 20 listopada

    Fakty z 20 listopada

    Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt dotyczący Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W programie także o tajemniczym kandydacie Koalicji Obywatelskiej, o spotkaniu Lecha Wałęsy z wiceprezydentem USA, oraz o pomyśle posłanek Lewicy, aby w oficjalnych sejmowych dokumentach używać końcówek żeńskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

    czytaj więcej »
   • Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

    Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

    Krótko po północy z wtorku na środę ruszyła sejmowa maszyna. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt przejęcia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd na gwałt szuka pieniędzy do budżetu. Nie będzie ich miał z likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS, bo projekt został wycofany.

    czytaj więcej »
   tvnpix