Fakty - oglądaj online

Wzorce niezależności?

Sędziowie z dyscyplinarkami, znajoma ministra. Kim są kandydaci do KRS?

W Krajowej Radzie Sądownictwa trwa wymiana kadrowa. Z kilku tysięcy sędziów w Polsce, do piętnastoosobowej rady, zgłosiło się osiemnastu. Nieoficjalnie wiadomo, że kilku z nich ma dyscyplinarki na koncie. Jaki dorobek mają sędziowie, którzy mają być wzorem i strażą sędziowskiej niezależności?

Marszałek Senatu wstrzymał się z ogłoszeniem sukcesu po tym, jak do Krajowej Rady Sądownictwa na piętnaście miejsc zgłosiło się osiemnastu kandydatów. - Będzie wielkim sukcesem, jak polski wymiar sprawiedliwości będzie się zmieniał - oświadczył Stanisław Karczewski.

- To jest porażka, że na ponad 10 tysięcy sędziów, z różnych sądów, jest taka liczba kandydatów. To porażka tych, którzy uchwalali tą ustawę - podkreślił Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując liczbę kandydatów stwierdził: "To bardzo dużo, to o trzech za dużo. W związku z tym trzeba będzie dokonać wyboru".

"Środowisko sędziowskie wywierało gigantyczną presję"

Mimo szantaży zdecydowali się zgłosić swoje kandydatury, by naprawiać wymiar sprawiedliwości - ocenił w "Tak jest" członek komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie, Sebastian Kaleta, komentując zgłoszenia kandydatur sędziowskich...

Sędziowie krytykują kolegów

- Gdyby kandydaci byli moimi znajomi, to zerwałbym z nimi stosunki. Ja mogę tylko im powiedzieć, że bardzo im współczuję, ponieważ pokazali, że nie mają charakteru prawdziwego sędziego, który potrafi być niezależny - ocenił Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek Sejmu ciągle nie przedstawił oficjalnie kandydatów. Ma to zrobić w przyszłym tygodniu, po zweryfikowaniu, czy zgłoszenia są prawidłowe. W dodatku, jak dowiedziały się "Fakty" TVN, jeden z kandydatów rozważa wycofanie zgłoszenia.

Barbara Piwnik, sędzia i była minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera, zmian w KRS nie krytykowała tak ostro jak reszta sędziów, ale w czwartek w "Czarno na Białym" w TVN24 opisała idealnych kandydatów do rady.

- Powinien się wyróżniać pewnego rodzaju niepokornością czy charyzmą w środowisku - mówiła.

18 kandydatów do KRS. Wśród nich sędzia z Iustitii, która apelowała o bojkot wyborów do Rady

Kandydatury osiemnastu sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o KRS, należało zgłosić do północy. Lista jest zamknięta. Centrum Informacyjne Sejmu nie ujawnia nazwisk zgłoszonych osób.

Dyscyplinarki i pomówienia

Tymczasem na nową kadencję KRS zgłosili się przede wszystkim sędziowie sądów rejonowych albo nowi szefowie sądów okręgowych, mianowani przez Zbigniewa Ziobrę. Jest wśród nich również znajoma ministra. To oni mają oczyścić wymiar sprawiedliwości z resztek komunizmu i patologii.

- To sądy same miały się oczyścić. Tak się nie stało - przekonywał w kwietniu zeszłego roku Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Wśród osiemnastu kandydatów do KRS jest trzech kandydatów, którzy mają na koncie wyroki dyscyplinarne. W tym kandydat, który dwadzieścia siedem razy zawiadamiał o przestępstwach, o których wiedział, że ich nie popełniono.

- Jeżeli sędzia wchodzący w skład KRS ma dawać gwarancję prawidłowego pełnienia przez siebie funkcji, to nie może mieć takich plam na honorze - oświadczyła Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Dwóch innych kandydatów miało wyroki dyscyplinarne za dodatkowe zatrudnienie bez zezwolenia i pomówienia innych sędziów.

Sędziowie-kandydaci do nowej KRS zgłaszani na ostatnią chwilę. Czy uda się na czas?

W czwartek do północy można zgłaszać kandydatury sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Opozycja jest przekonana, że będą to kandydaci Zbigniewa Ziobry. Na razie nie ma ich wielu. Gdyby ich zabrakło, procedurę należałoby powtórzyć, ale PiS jest...

Zabili go, ale uciekł

Podpułkownik Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy w stanie spoczynku, listę wyroków dyscyplinarnych ma najdłuższą, ale i największą chęć oczyszczania sądów. Na pytanie, czy środowisko jest w stanie się samo oczyścić i usunąć tych przestępców komunistycznych odpowiada: "nie, to środowisko wychowuje swoich następców wedle wzorców, które obowiązują"

Lewiński był ukarany także za to, że pomówił prokuratorów wojskowych z Poznania o planowanie zabicia go w czasie przesłuchania i upozorowanie jego samobójstwa. Jego kandydaturę, w sposób tajny, nadal weryfikuje Marszałek Sejmu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
szalonymick

brawo PiS!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   oldboy49
   oldboy49

   Kim są kandydaci - to jasne sami swoi

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 23 stycznia

      Fakty z 23 stycznia

      Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W programie powiemy również o wystąpieniach przywódców na V Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem, o sprawie Ewy Tylman, którą - zdaniem sądu apelacyjnego - należy zbadać od nowa oraz o wizycie Grety Thunberg w polskich kopalniach. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

      Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

      Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że między Sejmem a Sądem Najwyższym zachodzi spór kompetencyjny. Murem staje za nimi prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Z kolei eksperci podają niezwykle obrazowy przykład - kobieta i mężczyzna nie spierają się, o to, kto ma urodzić dziecko. Mają w tej sprawie zupełnie inne kompetencje. Niech Sejm uchwala ustawy, niech sąd wydaje wyroki i niech politycy nigdy nie starają się na nie wpływać.

      czytaj więcej »
     • "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

      "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

      Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pance, brytyjski książę Karol oraz kilkudziesięciu innych przywódców wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Uroczystości były związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obchody to historia i pamięć, ale też wielkie polityczne i dyplomatyczne przedsięwzięcie. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, bez ostrych słów, bez kłamstw sprytnie rozgrywał własne interesy. W obchodach nie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

      czytaj więcej »
     • Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

      Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

      Kilkunastoletnia Greta Thunberg, która aktywnie walczy o klimat, odwiedziła kopalnię Guido i kopalnię Makoszowy w Zabrzu. Polscy górnicy rozumieją więcej niż politycy - mówiła aktywistka podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Niestety ci, którzy zdecydowali się spotkać z Gretą, słyszą, że są zdrajcami.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

      Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

      W piątek wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. W północnej części kraju będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1009 hPa.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 22 stycznia

      Fakty z 22 stycznia

      Kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego ma w czwartek odpowiedzieć na pytanie, czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS mogą być podważane. Do akcji wkroczyli jednak marszałek Sejmu i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także raporcie NIK w sprawie afery GetBack, a także o coraz gorętszej walce o fotel szefa PO. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

      Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

      Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

      czytaj więcej »
     • Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

      Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

      To się zdarzyło właściwie w tym samym czasie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wnioski z kontroli instytucji państwowych w sprawie afery GetBack, a Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odszedł ze stanowiska. Jednocześnie politycy PiS jakby stracili chęć na odwoływanie Mariana Banasia. Opozycja łączy to właśnie z raportem NIK na temat afery GetBack.

      czytaj więcej »
     • Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

      Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

      Nie będzie śledztwa w sprawie zniszczonych dowodów w sprawie wypadku z udziałem premier Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. Na jednej ze zniszczonych płyt CD było nagranie z monitoringu, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Był to zapis z kamery monitoringu umieszczonej na ulicy równoległej do tej, na której doszło do wypadku. Być może dzięki nagraniu można by ustalić innych innych świadków zdarzenia.

      czytaj więcej »
     • Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

      Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

      W walce o fotel szefa Platformy Obywatelskiej jest coraz mniej chętnych. Joanna Mucha zrezygnowała z wyścigu. Poparła Borysa Budkę, podobnie jak Bartosz Arłukowicz. Oprócz Borysa Budki wciąż kandydują Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak i Bogdan Zdrojewski.

      czytaj więcej »
     tvnpix