Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"

05.07.2019 | Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"
05.07.2019 | Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"
Robert Jałocha | Fakty TVN
05.07.2019 | Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"Robert Jałocha | Fakty TVN

Żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci. Wrocław jest pierwszym miastem, które zapisało to w specjalnej uchwale. Jak mówił prezydent Wrocławia - to krok w stronę rozsądku i zdrowia.

Dwudniowy Antoś pierwsze kryterium przyjęcia do żłobka we Wrocławiu już spełnił. Gdy trochę urośnie, a rodzice w kalendarzu zaznaczą 20. tydzień życia, to chłopiec będzie już spełniał dwa kryteria. Bo miejsce zamieszkania i wiek to jeszcze nie wszystko.

- Rodzice, którzy chcą, żeby ich dzieci były we wrocławskich żłobkach publicznych, będą musieli przedstawić zaświadczenie o tym, że dziecko odbyło obowiązkowe szczepienie, bądź zaświadczenie o tym, że są jakieś ku temu przeciwwskazania - mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

- Po konsultacjach z miastem doszliśmy do wniosku, że nie będziemy wprowadzać kryterium punktowego. (Szczepienie - przyp. red.) to jest warunek, który musi być spełniony przy przyjęciu dzieci do żłobków - dodaje Marcin Kostka, adwokat z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy".

Decyzję, by w nowej uchwale dodać przepis o szczepieniach, podjęto prawie jednomyślnie. Nikt z 34 radnych nie zagłosował "przeciw". Od głosu wstrzymały się cztery osoby.

Jednak przed głosowaniem pojawiały się głosy, że wprowadzenie takiego wymagania jest dyskryminacją. - Bronię ludzkiej wolności. No proszę państwa, edukujmy, ale nie dyskryminujmy. Chyba podatnicy Wrocławia to są także ci ludzie, którzy nie chcą szczepić dzieci - mówił Piotr Maryński, radny z ramienia PiS.

Na takie argumenty odpowiedź mogła być tylko jedna. - My nie chcemy nic więcej ponad to, o czym dzisiaj mówią przepisy prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Mówią one o tym, że dzieci powinny być szczepione - zapewnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

"Już mamy podwojoną liczbę zachorowań na odrę"

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że liczba tych, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień, rośnie.

W 2018 roku odnotowano ponad 40 tysięcy takich przypadków. W tym na pewno będzie więcej, bo 42 tysiące było już po pierwszym kwartale.

- Mamy pół roku, a już mamy podwojoną liczbę zachorowań na odrę w stosunku do roku 2018 - przestrzega profesor Andrzej Gładysz z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wrocław to pierwsze miasto, w którym niezaszczepione dzieci na pewno nie będą przyjęte do publicznego żłobka. Ale podobne rozwiązania, dające zaszczepionym dzieciom pierwszeństwo na liście, wprowadziły samorządy w Warszawie, Olsztynie, Częstochowie, Sosnowcu i Krakowie.

- Miejsc w żłobkach jest zawsze mniej, niż liczba chętnych dzieci. De facto oznacza to, że dziecko nieszczepione nie dostanie się do placówki, do żłobka samorządowego - tłumaczy Łukasz Wantuch, radny Krakowa.

- Uważam, że to nam pomoże w jakiś sposób ograniczyć dużą zachorowalność, która w niektórych miesiącach w żłobku jest naprawdę wysoka - mówi Małgorzata Piotrowska, dyrektorka żłobka numer 23 w Krakowie.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS