Z dziesięciu nowych karetek jeżdżą tylko cztery. Gdzie są pozostałe?

14.01.2020 | Z dziesięciu nowych karetek jeżdżą tylko cztery. Gdzie są pozostałe?
14.01.2020 | Z dziesięciu nowych karetek jeżdżą tylko cztery. Gdzie są pozostałe?
Robert Jałocha | Fakty TVN
14.01.2020 | Z dziesięciu nowych karetek jeżdżą tylko cztery. Gdzie są pozostałe?Robert Jałocha | Fakty TVN

Na tropie karetek z pogotowia ratunkowego we Wrocławiu. Wiadomo, że zakupiono je we wrześniu 2019 roku i że większość z nich stoi w garażu. Nie wiadomo natomiast, kiedy zaczną jeździć do pacjentów.

Dyrektorowi Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu Zbigniewowi Mlądzkiemu chcieliśmy zadać pytanie dotyczące karetek dostarczonych do pogotowia we wrześniu 2019 roku.

Niestety dyrektor nie chciał rozmawiać. - To nie będzie interesujący materiał - powiedział tylko.

Skoro nie udało nam się dowiedzieć, czy ambulanse jeżdżą, spróbowaliśmy ustalić, gdzie mogą stać. W warsztacie odpowiadającym za naprawę karetek widać tylko te, które same potrzebują ratunku. Na parkingu przed budynkiem nowych karetek też nie ma.

Dziesięć karetek zamkniętych w garażu?

Dyspozytor, słysząc pytanie dotyczące zakupionych ambulansów, odsyła do dyrektora. Kolejna wizyta w jego gabinecie nie jest już jednak konieczna.

Informacje o tym, że część aut schowana jest w garażu, potwierdziło dwóch pracowników. Nie wspominają jednak, że oprócz nowych karetek zamknięto tam też dziesięć ambulansów, które od roku nie wyjechały do żadnego pacjenta.

Powodem przerwy ma być postępowanie prokuratorskie i opinia biegłego wskazująca, że karetki są za ciężkie.

- W mojej ocenie do czasu wyjaśnienia tej sprawy przez prokuraturę, mają przerwę techniczną - mówił dyrektor Mlądzki we wrześniu 2019 roku.

Dyrektorowi pogotowia nie przeszkadzało to jednak, by pozować na ich tle podczas uroczystości z wiceministrem zdrowia.

Jak tłumaczył Mlądzki, auta mogły zostać uwiecznione na zdjęciach podczas uroczystości. - Wtedy te ambulanse znajdowały się w tych miejscach, ale one nie udzielały świadczeń zdrowotnych - zapewniał dyrektor Pogotowania Ratunkowego we Wrocławiu.

W sprawie ambulansów, które pogotowie ma od września 2019, dostaliśmy w końcu informację. Z dziesięciu nowych karetek jeżdżą tylko cztery. Tu problemem też w pewnym sensie jest waga, bo nowe auta wymagają od ratowników prawa jazdy kategorii C - na ciężarówki. Na razie kierowców z takimi uprawnieniami w pogotowiu brak. Do końca 2020 roku ma je zdobyć 67 osób.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS