Seria błędów
Nieudana interwencja policjantów we Wrocławiu. "To była żenada"
Funkcjonariusze z Wrocławia szukają mężczyzny, który uciekł podczas próby zatrzymania. Poszukiwany mężczyzna w niedzielę najpierw zabarykadował się w samochodzie, po czym odjechał - niemal taranując ojca z dzieckiem. Zdaniem ekspertów policjanci podczas interwencji przede wszystkim powinni doprowadzić do tego, by silnik samochodu był wyłączony.
W niedzielę przed godziną 14 pan Adam z Wrocławia rozpoznał trójkę mężczyzn, którzy mieli okradać jego sklep. Kiedy zobaczył sprawców na ulicy, zareagował i wezwał policję.
- Wykonałem szybki telefon na 112, prosząc o interwencję policji nieoznakowanej, zaznaczam to kilkakrotnie - mówi pan Adam, który chce pozostać anonimowy.
Policjanci szukają mężczyzny, który uciekł podczas próby zatrzymania na wrocławskich Partynicach....Zaczął uciekać przed funkcjonariuszami, padł strzał. Policja publikuje wizerunek mężczyzny
- Po 25 minutach od tego zgłoszenia nikt nie przyjechał, wykonałem następny telefon - opowiada.
Jednak zarzuty mężczyzny odpiera policja. Sierżant Aleksandra Rodecka z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu przekazała, że funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce wezwania.
Pan Adam był już nawet gotów działać w pojedynkę. - Przy głównej ulicy zobaczyłem radiowóz oznakowany. Powiedziałem panom policjantom: zróbcie coś i zatrzymajcie, bo zaraz odjadą - opowiada.
Pan Adam relacjonuje, że funkcjonariusze pozwolili jednemu z podejrzanych mężczyzn schronić się w aucie.
- Przez 10-15 minut (policjant - przyp. red.) prosił tego złodzieja, który siedział w aucie, o otwarcie drzwi. Cały czas celując tym pistoletem w stronę kierowcy, który się zamknął - mówi pan Adam.
Kierowca postanowił jednak uciec.
- Pomimo wielokrotnych próśb do zatrzymania, wydawanych przez policjantów, mężczyzna nie zatrzymał się, policjanci oddali w sposób bezpieczny jeden strzał - informuje sierż. Aleksandra Rodecka z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
- Gdy padły strzały, też padłem, bo znajdowałem się na linii ognia, że tak powiem - mówi świadek zdarzenia Maciej Wełyczko z "Gazety Sąsiedzkiej" we Wrocławiu.
Interwencja we Wrocławiu - przełożeni badają sprawę
Pojawiają się kolejne pytania w sprawie śmierci 25-letniego Dmytra Nikiforenki. Mężczyzna zmarł...Nowe informacje w sprawie śmierci 25-latka w izbie wytrzeźwień
- Czas, który pozwolił kierowcy na przygotowanie się, wygospodarowanie sobie odrobinę tego czasu, doprowadził w konsekwencji do tego, że uciekł policjantom - dodaje Grzegorz Mikołajczyk, były instruktor pododdziałów antyterrorystycznych.
Finał interwencji mógł być jeszcze gorszy. Uciekający funkcjonariuszom mężczyzna wjechał na chodnik i omal nie rozjechał wózka z dzieckiem i jego ojca.
- Nie zastanawiając się długo chciałem się rzucić przed auto, żeby zasłonić swoim ciałem, bo wiedziałem że przejedzie to dziecko. Ojciec tego dziecka zrobił dokładnie to samo, przesuwając się w drugą stronę - opowiada pan Adam.
Przełożeni policjantów badają teraz kulisy akcji, która nie przynosi im chluby. - Policjanci działali w sytuacji dynamicznej - tłumaczy okoliczności zdarzenia sierżant Aleksandra Rodecka.
- 10 minut dobre to trwało: "proszę wysiadać", "proszę otworzyć drzwi". W ogóle to była żenada, no nie taka powinna być reakcja. Powinno być to zdecydowanie szybciej - ocenia pan Adam.
Policja publikuje teraz zdjęcie uciekiniera - prawdopodobnie to obywatel Gruzji.
Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
czytaj więcej »Przekazanie zamku w Wojnowicach a "willa plus". Na czym polega różnica?
Rządowe media i politycy PiS próbują bronić działań ministra Przemysława Czarnka określanych jako program "willa plus" powołując się na przykład przekazania zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej. To nietrafiony przykład, bo - jak przypominają politycy opozycji - obiekt jest nie do sprywatyzowania, nie do sprzedania, a nawet nie do oddania jakiemukolwiek innemu podmiotowi w czasowe użytkowanie.
czytaj więcej »Prezydent Andrzej Duda mianował nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Nominację odebrał w Pałacu Prezydenckim, a godzinę później na Placu Piłsudskiego uroczyście objął stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał Wiesław Kukuła to były komandos, służył między innymi w Iraku, a ostatnio tworzył Wojska Obrony Terytorialnej.
czytaj więcej »"Lex pilot" opóźnione. "To będzie czas na to, żeby rząd przemyślał, czy chce się upierać przy tych absurdalnych zapisach"
Partia rządząca przegrała głosowanie podczas obrad sejmowej komisji cyfryzacji w sprawie ustawy "lex pilot". "Za" i "przeciw" była taka sama liczba posłów, dlatego zdecydowało stanowisko przewodniczącego. Będzie zatem wysłuchanie publiczne w sprawie powszechnie krytykowanych przepisów.
czytaj więcej »Spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej odbyła się narada polityków PiS
W poniedziałek po południu rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej pierwszy raz w tym roku na Nowogrodzkiej obradował też Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów - listy wyborcze i nadchodząca kampania.
czytaj więcej »Ołeksij Reznikow może stracić stanowisko ministra obrony Ukrainy
Dymisji jeszcze nie ma, a informacji nie potwierdzili prezydent i premier Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma pożegnać się ze stanowiskiem ministra obrony. W tle są podejrzenia o korupcję w resorcie. Tymczasem na froncie ukraińska armia jest w bardzo trudnej sytuacji, a Rosjanie szykują ofensywę.
czytaj więcej »Amerykańskie służby wyławiają szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego
Nurkowie amerykańskiej marynarki wojennej wydobywają z dna Atlantyku szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego. Zestrzelono go nad płytkim akwenem około 10 kilometrów od wybrzeża Karoliny Południowej. Eksperci zbadają aparaturę, którą przenosił balon.
czytaj więcej »10-letni Miłosz uratował życie swojemu tacie, który zasłabł za kierownicą
Warunki na drodze były tego dnia fatalne. Na autostradzie A1 na wysokości Łodzi osobowe auto zjechało z drogi i uderzyło w barierki. Kierowca stracił przytomność, ale 10-letni pasażer zachował się wzorowo. Zadzwonił pod numer 112 i razem z operatorką uratowali kierowcy życie.
czytaj więcej »Beyonce triumfowała na gali Grammy. Zgarnęła aż cztery statuetki
To była wyjątkowa noc dla Beyonce - amerykańska piosenkarka została najczęściej nagradzaną artystką w historii prestiżowych nagród Grammy. Beyonce miała aż 9 nominacji, a wygrała w czterech kategoriach. Muzyczny wieczór w Los Angeles miał jednak więcej bohaterek i bohaterów.
czytaj więcej »31. Finał WOŚP już za nami, ale aukcje wciąż trwają
Dłużej nie ma już co czekać, bo do końca licytacji zostały trzy dni, a do kupienia jest wyjątkowy, wspólny prezent od redakcji "Faktów" TVN i TVN24. To był czas walki z ustawą lex TVN. Polacy wyszli wtedy na ulice, a Henryk Sawka narysował 11 unikatowych prac, które można kupić na licytacji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jednak nie jedyne rzeczy do wylicytowania.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 7 lutego
We wtorek prognozowane są zachmurzenia z przejaśnienia, a na zachodzie rozpogodzeniami. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpią słabe opady śniegu do 2 centymetrów. Temperatura wyniesie od -5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce, przez -1 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 4 stopni Celsjusza Pomorzu i Wybrzeżu. Wiatr będzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 5 lutego
Przemysław Czarnek i Zbigniew Ziobro jako ministrowie fundują liczne organizacje, które są ideowo związane z prawicą. W programie powiemy również o tzw. ustawie pilotowej, a także o tym, jak strażacy zostali okradzeni ze swojego sprzętu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Nie tylko minister Czarnek był hojny. Dotacji nie szczędził też minister Ziobro
Miliony złotych z kieszeni Polaków wydają ministrowie nie na edukację dzieci i młodzieży, czy pomoc ofiarom przestępstw, ale dla swoich politycznych znajomych. Minister Przemysław Czarnek funduje im między innymi siedziby, a jego partyjni koledzy nie widzą w tym nic złego.
czytaj więcej »