Fakty - oglądaj online

  • Foto: Marek Cacaj / Baltictech | Video: Jarosław Kostkowski / Fakty TVN
  • Ulegli wypadkowi, ale nie rezygnują z marzeń. "Potrzebują protez sportowych"
  • Prognoza pogody na czwartek 1 października
Skarb na dnie?

Nurkowie odkryli wrak z ogromnym ładunkiem. "Pobudza wyobraźnię bardzo mocno"

Polscy nurkowie na tropie ogromnej sensacji. Po roku poszukiwań znaleźli na dnie Bałtyku wrak niemieckiego parowca SS Karlsruhe. - Jeśli Niemcy mieli wywieźć Bursztynową Komnatę poprzez morze, to Karlsruhe był dla nich ostatnią szansą - ocenia jeden z płetwonurków.

Archeologiczna sensacja na Ostrowie Lednickim

Jeden z mostów łączących kolebkę państwa polskiego - wyspę Ostrów Lednicki ze stałym lądem - jest...

Bałtyk jest pełen tajemnic, które mogą odkryć najbardziej odważni.

90 metrów pod wodą nurkowie ryzykowali, ale też dokonali jednego z największych odkryć ostatnich lat. Po roku poszukiwań znaleźli wrak niemieckiego parowca SS Karlsruhe. Są też na tropie ogromnej sensacji.

- Jeśli Niemcy mieli wywieźć Bursztynową Komnatę poprzez morze, to Karlsruhe był dla nich ostatnią szansą. My jej oczywiście tam nie widzieliśmy, ale skrzynie, które widzieliśmy w ładowniach, poprzewracane i przysypane mułem, jakby pobudzają wyobraźnię bardzo mocno - opowiada Tomasz Stachura, płetwonurek i odkrywca.

Bursztynowa Komnata na zamku w Niemodlinie daje wyobrażenie zaginionego oryginału. Odkrywcy wraku przypuszczają, że Komnata może się znajdować w ładowni parowca. Karlsruhe w ostatni rejs wyruszył 11 kwietnia 1945 roku, kiedy Rosjanie zdobyli już Królewiec.

Na przeładowanym pokładzie było prawie 1100 osób, w większości uciekinierów z Prus Wschodnich. Statek miał dotrzeć do Danii, ale 13 kwietnia został zaatakowany przez radzieckie samoloty i zatopiony na północ od Ustki. Uratowano 91 osób.

- Znajduje się tam sprzęt wojskowy oraz skrzynie. Dosyć spora liczba skrzyń - mówi Tomasz Zwara, płetwonurek.

Tajemniczy ładunek waży ponad 300 ton. - Priorytetem była wówczas ewakuacja ludzi, ale wstawiono tam ładunek, w związku z czym jednym z prawdopodobieństw jest to, iż znajdują się tam elementy Bursztynowej Komnaty - ocenia Tomasz Zwara.

"Przypadek jest bez precedensu"

Statek zbudowany w 1905 roku zatonął pionowo. Jego dziób złożył się jak harmonijka, a skrzynie przemieściły.

- Leży dość głęboko, dość daleko od brzegu, także pewnie nurkowanie tam, wydobywanie obiektów z tego wraku, będzie bardzo trudne - jest zdania Marcin Westphal z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Dar Prus dla cara Rosji, zrabowany z Carskiego Sioła, ostatni raz był widziany na zamku w Królewcu. Rosjanie twierdzą, że pod koniec wojny Bursztynowa Komnata mogła tam spłonąć, ale równie dobrze zostać wywieziona. Tajemnicę do grobu zabrał gauleiter (kierownik okręgu) Prus Wschodnich Erich Koch. Nazista zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 roku.

- Przypadek jest bez precedensu, bo zabytki giną, zostały niszczone, zrabowane, ale to, że tak duży obiekt przepadł zupełnie bez wieści, jest raczej sytuacją wyjątkową - podkreśla profesor Andrzej Sakson z Instytutu Zachodniego imienia Zygmunta Wojciechowskiego.

Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia, zaginiony skarb może przestanie być tylko mitem.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix