Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać. "Wystarczy nawet mała rzecz"

27.01.2022 | Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać. "Wystarczy nawet mała rzecz"
27.01.2022 | Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać. "Wystarczy nawet mała rzecz"
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.01.2022 | Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać. "Wystarczy nawet mała rzecz"Renata Kijowska | Fakty TVN

Każdy z tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma swoją motywację do działania i swoją historię. Cel jednak mają taki sam: zebrać jak najwięcej środków. Do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostały tylko 3 dni.

W krakowskim sztabie, gdzie trwają przygotowania do niedzielnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, aż huczy. Laminowane są puszki, by deszcz i śnieg nie przeszkodziły w kwestowaniu. W niedzielę wszystko już będzie w rękach wolontariuszy - na przykład dziewięciomiesięcznej Aniki. Dziewczynka będzie wśród 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach na całym świecie.

- Nie ma gorszych, nie ma lepszych wolontariuszy. Wszyscy, którzy angażują się, dają kawałeczek swojego serca, które się potem przekuwa się na ratowanie życia - podkreśla Piotr Błoński, szef Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Urzędzie Miasta Krakowa.

Jagienka Hursztyn zagra z Orkiestrą już piąty raz. W tym roku zaprasza na spacer z łódzkimi alpakami. Trudno będzie się oprzeć tej licytacji.

- Jest taka alpaka Lenek, który ciągle całuje - mówi dziewczynka.

Jagienka na WOŚP-owych licytacjach wystawia też swoje dzieła, czyli ceramikę. - Nie trzeba robić nie wiadomo czego. Wystarczy nawet mała rzecz, ale może naprawdę wiele zrobić - zachęca wolontariuszka.

Dziewczynka wiele zrobiła przez ostatnie lata, bo i sama wiele dostała. Sprzęt z serduszkami był na każdym etapie jej leczenia. Jagienka cierpi z powodu ekstremalnej deformacji kręgosłupa. Podczas swojego pierwszego Finału grała w szpitalu. Nie przerwała zbiórki, nawet gdy z bólu nie mogła się ruszać.

- Nawet do mojego pokoju przychodzili, żeby wrzucić - wspomina Jagna. - Czuliśmy, że to nie skończy się po pierwszym razie, bo dostała taki ogrom wsparcia - mówi mama dziewczynki, Małgorzata Hursztyn.

Każdy z tysięcy wolontariuszy ma swoją motywację

Łukasz Berezak, jeden z bardziej znanych wolontariuszy WOŚP, w tym roku z puszką nie wyjdzie. Nie tylko z powodu pandemii.

- Zmiana leczenia i depresja, która spowodowała wyłączenie w ogóle Łukasza z życia. W tej chwili jest ciutkę lepiej - wyjaśnia mama Łukasza, Izabela Berezak.

Może postęp w zbiórce do e-puszki podniesie Łukasza na duchu, bo kolejne finały WOŚP znaczyły drogę do jego dorosłości. Dziś Łukasz ma już 18 lat.

- Na pewno jest to dla niego wyjątkowy Finał, ponieważ on też ma swój jubileusz: to już 10 lat, jak pomaga - zaznacza mama Łukasza.

Każdy z tysięcy wolontariuszy ma swoją motywację. Panu Tomaszowi sprzęt WOŚP ratował syna. Na tegoroczny Finał wybiera się z córką i - jak mówi - ma sposoby, by puszka się zapełniła.

- Być uśmiechniętym, zadowolonym. Być otwartym do ludzi, ale z drugiej strony nie narzucać się - zdradza pan Tomasz Krakowiak.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS