"Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
Dzięki pomocy WOŚP wiele dzieci może teraz grać razem z Orkiestrą. Kiedyś to oni znajdowali się w potrzebie, teraz chcą zrobić coś dobrego dla innych.
Na koncie WOŚP jest już ponad 6 milionów złotych, ale licznik powoli przyspiesza. Pod koniec...Rusza Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest już ponad 6 milionów złotych
- Ma zaszczytny numer "001" w naszym sztabie, w którym ja też gram. Więc jak najbardziej w niedziele wyjdziemy razem kwestować - zapewnia Edyta Biel, matka Kornelii.
Gdy mama Kornelii przez lata organizowała finały WOŚP w Krakowie, nie myślała, że robi to także dla siebie, aż okazało się, że oczekiwana córka postanowiła przyjść na świat trzy miesiące za wcześnie. Kornelia trafiła na Oddział imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Wszystko, co tam było na oddziale, wszystkie te sprzęty naprawdę miały te serduszka. Gdyby ich nie było, to po prostu tego oddziału by nie było i myślę, że Kornelki by też nie było - opowiada pani Edyta.
Polę orkiestrowy sprzęt ratował jeszcze wcześniej i ciągle będzie z niego korzystać reperując małe serce.
- Pola miała dwie bardzo ciężkie operacje i zabieg jeszcze wewnątrzmaciczny i za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka - mówi Edyta Wykurz, mama Poli.
Na kogo dziewczyny wyrosną? Może pójdą w ślady Martyny? To 26-letnia magister psychologii. Wciąż studiuje, uczy dzieci angielskiego i oczywiście gra z Orkiestrą.
- Sprzęt orkiestrowy uratował mi życie, dlatego że ze Zduńskiej Woli, mojego rodzinnego miasta, karetka z inkubatorem WOŚP-owym - pierwszym zakupionym wtedy - przewiozła mnie do Łodzi - opowiada Martyna Lodczyk, wolontariuszka WOŚP.
Ogrom pomocy
Po 28. finałach WOŚP zakupił 65 tysięcy sprzętów do polskich szpitali dziecięcych za ponad miliard trzysta milionów złotych. Teraz zbiera na sprzęt dla dziecięcych oddziałów laryngologicznych.
- Potrzebujemy endoskopów, torów wizyjnych, sprzętu do diagnostyki słuchu. Kwalifikujemy dzieci do wszczepów implantów słuchowych i musimy mieć naprawdę pełną diagnostykę - wyjaśnia profesor Tomasz Zatoński, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
W zbieraniu funduszy na to znów pomoże profesor Mikołaj Spodaryk - lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, który już pół swojego życia gra z Orkiestrą.
- Marzę, żeby te orkiestrowe serduszka wszędzie były. I na mundurach policji, i na mundurach wojska, i na sutannach księży, i na dresach kibiców, bo to pokazuje, że jesteśmy jedną, wielką rodziną i chcemy sobie nawzajem pomóc - mówi profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
W 2021 roku to prostsze niż się wydaje - zapewnia słynny wolontariusz Łukasz Berezak, który wspiera Orkiestrę od lat. W tym roku uruchomił puszkę online.
- Nawet moi dziadkowie, którzy są seniorami i z technologią sobie zbytnio sobie nie radzą, również mnie wsparli - podkreśla Łukasz Berezak, wolontariusz WOŚP.
Zobacz serwis specjalny WOŚP w tvn24.pl
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 4 marca
Pierwszy przypadek zakażenie SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Co wiemy po upływie tego czasu? W programie powiemy również o konflikcie wokół unijnego Funduszu Odbudowy, o spadku liczby urodzeń w Polsce, a także o operacji kręgosłupa w asyście robota. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 289 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W czwartek również mija dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło, między innymi opracowano szczepionki, ale za to ich dystrybucja jest trudniejsza niż można było to zakładać. Mniejsze dostawy wymuszają zmiany w programie szczepień.
czytaj więcej »Mija rok od pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zmieniło się życie "pacjenta zero"?
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Od tamtego dnia życie pana Mieczysława Opałki zmieniło się na zawsze.
czytaj więcej »Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki
Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.
czytaj więcej »Prawnicy krytykują zapowiedź premiera. "Mistyfikacja na użytek polityczny"
Premier Mateusz Morawiecki chce, by Trybunał Konstytucyjny zabrał głos po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Polski. Jak zapowiada rzecznik rządu, chodzi o kwestię kompleksowego rozstrzygnięcia kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Prawnicy krytykują ruch premiera.
czytaj więcej »Teksas i Missisipi znoszą restrykcje. Biden: neandertalskie myślenie
Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią COVID-19 w ich stanach. Decyzje gubernatorów spowodowały frustrację w Białym Domu. - Ostatnie, czego nam trzeba, to myślenie neandertalczyka - skomentował prezydent USA Joe Biden.
czytaj więcej »Pierwsza podróż po uziemieniu. Boeing 737 MAX wraca do lotów w Polsce
Do tej pory to był najsłynniejszy nielatający samolot na świecie, a to za sprawą katastrof w Indonezji i Etopii, po których wszystkie Boeingi 737 MAX zostały uziemione na niemal dwa lata. Teraz boeingi wracają do latania, ale dzieje się to w czasie dużego kryzysu branży lotniczej.
czytaj więcej »W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"
Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.
czytaj więcej »"My asystujemy robotowi". Tak wygląda chirurgia przyszłości
W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie została przeprowadzona pierwsza operacja kręgosłupa z asystą robota. Placówka już planuje zakup kolejnego robota, który ma zająć się operacjami czaszki i mózgu.
czytaj więcej »"Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen benzyny. Kilka lat temu przed tą samą stacją występowali politycy obecnie rządzącej partii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 5 marca
W piątek w kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. W dziewięciu województwach ruszą szpitale tymczasowe
W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 15 tysięcy nowych zachorowań na COVID-19. W wielu szpitalach wolnych łóżek covidowych po prostu już nie ma. W dziewięciu województwach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe.
czytaj więcej »"Nasi koalicjanci wykonują czasem gesty nieracjonalne". Politycy PiS mówią o "granicach cierpliwości"
Jarosław Kaczyński wezwał Zbigniew Ziobrę do lojalności - prezes PiS oczekuje, że Solidarna Polska poprze unijny fundusz odbudowy. Bez poparcia Solidarnej Polski PiS będzie musiało liczyć na głosy opozycji.
czytaj więcej »