Co WOŚP kupi w tym roku? Sprawdzamy i pokazujemy

06.01.2019 | Co WOŚP kupi w tym roku? Sprawdzamy i pokazujemy
06.01.2019 | Co WOŚP kupi w tym roku? Sprawdzamy i pokazujemy
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.01.2019 | Co WOŚP kupi w tym roku? Sprawdzamy i pokazujemyMarek Nowicki | Fakty TVN

Tomografy, endoskopy, echokardiografy. Sprzęt z najwyższej półki, by ratować najtrudniejsze przypadki. Dla specjalistycznych szpitali dziecięcych i dla ich pacjentów w następną niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał dopiero przed nami, ale na koncie już jest 3,5 miliona złotych.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

W pierwszej kolejności WOŚP kupi w tym roku urządzenia do rezonansu i tomografii. Takie supernowoczesne, które mogą bardzo dokładnie każdemu choremu dziecku zbadać każdy organ, z mózgiem włącznie. To będzie ciężki sprzęt za ciężkie pieniądze.

- Okazało się, że gdybyśmy mieli to zrealizować, to musielibyśmy mieć w puli pieniądze NFZ. To są ogromne pieniądze. Tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny to jest wydatek typu 5-6 milionów złotych. Prawie wszystkie szpitale o to proszą - informuje Jerzy Owsiak.

Do tego dochodzi wyposażenie centralnych sterylizatorni oraz aparaty rentgenowskie i echokardiografy - głównie mobilne, czyli takie, które można dopchać do łóżka pacjenta lub na salę operacyjną. Na wiele sal operacyjnych trafi sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym. Chirurg wszystkie cięcia będzie widział na ekranie telewizora.

- Ten sprzęt w tym roku ma trafić do wysokospecjalistycznych oddziałów pediatrycznych, już nie do całej ogólnej pediatrii, ale przede wszystkim do tych szpitali, gdzie leczy się najciężej chore dzieci i najbardziej złożone choroby - tłumaczy prof. Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP.

Coraz nowsze urządzenia

Niewykluczone, że coś z najbliższej zbiórki trafi też do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie leczone są dzieci chore na raka, z wadami i chorobami wrodzonymi, małą masą urodzeniową oraz innymi zaburzeniami rozwoju. Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiał tam już nie raz, ale lista potrzeb jest bardzo długa.

- To są urządzenia, które zmieniają się z roku na rok. Są coraz bardziej precyzyjne, coraz mniej inwazyjne, a więc nie zostawiają jakichś niekorzystnych śladów w płucach dziecka. Chcielibyśmy dysponować takim sprzętem do leczenia, bo wtedy moglibyśmy zrobić najwięcej - mówi prof. Ewa Helwich, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

W ciągu niemal trzech dekad dzięki zapałowi Jurka Owsiaka i jego współpracowników, a przede wszystkim dzięki ofiarności darczyńców, udało się przekazać do szpitali sześćdziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju sprzętu medycznego. Zebrana suma robi wrażenie.

- Do miliarda brakuje nam 50 milionów złotych. Mam nadzieję, że finał pomoże nam powiedzieć: zrobiliśmy i robimy rzeczy niewiarygodne, gramy w takiej pięknej orkiestrze dwudziesty siódmy raz. Zapraszam wszystkich bardzo gorąco - oświadczył Jerzy Owsiak. Zapraszają też "Fakty" TVN.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS