Wojsko będzie na Westerplatte. Adamowicz: to nie oznacza, że będzie dyktować warunki

10.08 | Wojsko będzie na Westerplatte. Adamowicz: to nie oznacza, że będzie dyktować warunkitvn24

1 września na Westerplatte będzie wojsko. Bo zawsze było i zawsze będzie - deklaruje Paweł Adamowicz. I dodaje, że gospodarzem uroczystości jest miasto, a nie rząd czy minister obrony. I to prezydent Gdańska napisze scenariusz, wyśle zaproszenia i zdecyduje, kto odczyta apel pamięci.

Deklaracja prezydenta Gdańska daje szanse na porozumienie z MON-em i na to, że 1 września na Westerplatte będzie wojsko.

- Oczywiście, że wojsko się pojawi. Wojsko było, jest i będzie zapraszane, ale organizatorem jest Gdańsk i scenariusz jest opracowywany przez prezydenta Gdańska. I prezydent Gdańska zaprasza wojsko, ale zaprasza. Nie oznacza to, że wojsko będzie dyktować warunki - oświadczył Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

"Zostań"

Paweł Adamowicz nie chce, by powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, kiedy zgodnie ze scenariuszem, apel poległych - w tym fragment "smoleński" - mieli odczytywać żołnierz i harcerz. Ale w czasie uroczystości wojskowy żandarm i pracownica MON zablokowali harcerza. Pracownica MON podeszła do niego i rzuciła krótko: "proszę stać".

Wtedy ministrem był Antoni Macierewicz, a PiS w pełni popierało taką cenzurę uroczystości, mimo innego ustalonego scenariusza. - Zostałem oszukany, zostali oszukani harcerze, my wszyscy - stwierdził Adamowicz.

W zeszłym roku prezydent Gdańska negocjował scenariusz uroczystości, bo Antoni Macierewicz tzw. apele smoleńskie wpisywał nawet w uroczystości rocznicowe powstania wielkopolskiego i powstania styczniowego.

Retorycznie o retoryce

Teraz Adamowicz chce mieć pełny wpływ na organizację obchodów. Jak to odebrał Mariusz Błaszczak, obecny minister obrony narodowej? - Prezydent Gdańska na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa, wpisując się w retorykę, która była retoryką tych, którzy na Polskę napadli - przekonywał w czwartek.

- Błaszczak nam sugeruje, że my jesteśmy jakąś piątą kolumną niemiecką, że my stosujemy retorykę Niemców... No, bezwstydny..., powiedziałbym głośniej, ale nie wypada parlamentarzyście - skomentował Jerzy Borowczak, działacz opozycji w PRL, poseł PO.

Mariusz Błaszczak w piątek miał okazję nawet porozmawiać na ten temat z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS-u sprawy nie skomentował, ale politycy tej partii oskarżają Pawła Adamowicza o upolitycznianie uroczystości historycznych i wykorzystywanie ich w kampanii samorządowej.

- On (Adamowicz - przyp. red.) stara się jakoś wpisać w te szaty i w ten nurt przeciwników rządu i pokazać, że jest jeszcze bardziej w tym twardy niż przedstawiciele Platformy - ocenił Łukasz Schreiber, poseł PiS.

"Fakty" TVN sprawdziły, że akurat w tej sprawie nie ma różnic między kandydatem Platformy na prezydenta Gdańska a Pawłem Adamowiczem.

- Prezydent Adamowicz robi dobrze, że twardo i jasno mówi: świętujmy razem, ale róbmy to tak, żeby szanować wrażliwość wszystkich Polaków - oświadczył Jarosław Wałęsa, kandydat PO.

Spór dotyka harcerzy

Mówiąc o wrażliwości historycznej albo o jej braku, warto zacytować także pewną wypowiedź prezydenckiego ministra. - Według mojej wiedzy historycznej na Westerplatte doszło do starcia wojskowego, a nie zlotu młodzieży - skomentował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Przez lata uroczystości na Westerplatte nie były jednak rekonstrukcją wojskową, tylko hołdem dla milionów ofiar wojny i jak najbardziej pacyfistyczną przestrogą przed wojną. Choćby dlatego przez lata brali w niej udział także młodzi ludzie - harcerze. Do zeszłego roku nikt nie próbował im w tym przeszkadzać.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS