Fakty - oglądaj online

Bitwa o Westerplatte

Wojsko będzie na Westerplatte. Adamowicz: to nie oznacza, że będzie dyktować warunki

1 września na Westerplatte będzie wojsko. Bo zawsze było i zawsze będzie - deklaruje Paweł Adamowicz. I dodaje, że gospodarzem uroczystości jest miasto, a nie rząd czy minister obrony. I to prezydent Gdańska napisze scenariusz, wyśle zaproszenia i zdecyduje, kto odczyta apel pamięci.

Deklaracja prezydenta Gdańska daje szanse na porozumienie z MON-em i na to, że 1 września na Westerplatte będzie wojsko.

- Oczywiście, że wojsko się pojawi. Wojsko było, jest i będzie zapraszane, ale organizatorem jest Gdańsk i scenariusz jest opracowywany przez prezydenta Gdańska. I prezydent Gdańska zaprasza wojsko, ale zaprasza. Nie oznacza to, że wojsko będzie dyktować warunki - oświadczył Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Spór o obchody 1 września na Westerplatte

Polityczna wojna o Westerplatte. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówi, że wojsko zostanie zaproszone na obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, ale pod warunkiem, że Apel Poległych odczytają harcerze i harcerki. Mówi, że nie ma zaufania do...

"Zostań"

Paweł Adamowicz nie chce, by powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, kiedy zgodnie ze scenariuszem, apel poległych - w tym fragment "smoleński" - mieli odczytywać żołnierz i harcerz. Ale w czasie uroczystości wojskowy żandarm i pracownica MON zablokowali harcerza. Pracownica MON podeszła do niego i rzuciła krótko: "proszę stać".

Wtedy ministrem był Antoni Macierewicz, a PiS w pełni popierało taką cenzurę uroczystości, mimo innego ustalonego scenariusza. - Zostałem oszukany, zostali oszukani harcerze, my wszyscy - stwierdził Adamowicz.

W zeszłym roku prezydent Gdańska negocjował scenariusz uroczystości, bo Antoni Macierewicz tzw. apele smoleńskie wpisywał nawet w uroczystości rocznicowe powstania wielkopolskiego i powstania styczniowego.

Sąd ukarał Adamowicza za poniżenie członka Młodzieży Wszechpolskiej. "Prezydentowi to nie przystoi"

Na karę 2,5 tysiąca złotych grzywny Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w piątek Pawła Adamowicza. W prywatnym akcie oskarżenia działacz Młodzieży Wszechpolskiej zarzucił prezydentowi Gdańska poniżenie go. Miało do tego dojść poprzez nazwanie działacza...

Retorycznie o retoryce

Teraz Adamowicz chce mieć pełny wpływ na organizację obchodów. Jak to odebrał Mariusz Błaszczak, obecny minister obrony narodowej? - Prezydent Gdańska na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa, wpisując się w retorykę, która była retoryką tych, którzy na Polskę napadli - przekonywał w czwartek.

- Błaszczak nam sugeruje, że my jesteśmy jakąś piątą kolumną niemiecką, że my stosujemy retorykę Niemców... No, bezwstydny..., powiedziałbym głośniej, ale nie wypada parlamentarzyście - skomentował Jerzy Borowczak, działacz opozycji w PRL, poseł PO.

Mariusz Błaszczak w piątek miał okazję nawet porozmawiać na ten temat z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS-u sprawy nie skomentował, ale politycy tej partii oskarżają Pawła Adamowicza o upolitycznianie uroczystości historycznych i wykorzystywanie ich w kampanii samorządowej.

- On (Adamowicz - przyp. red.) stara się jakoś wpisać w te szaty i w ten nurt przeciwników rządu i pokazać, że jest jeszcze bardziej w tym twardy niż przedstawiciele Platformy - ocenił Łukasz Schreiber, poseł PiS.

"Fakty" TVN sprawdziły, że akurat w tej sprawie nie ma różnic między kandydatem Platformy na prezydenta Gdańska a Pawłem Adamowiczem.

- Prezydent Adamowicz robi dobrze, że twardo i jasno mówi: świętujmy razem, ale róbmy to tak, żeby szanować wrażliwość wszystkich Polaków - oświadczył Jarosław Wałęsa, kandydat PO.

Kłótnia o obchody 1 września na Westerplatte. Kolejne oświadczenia MON i Adamowicza

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz skłamał, mówiąc że Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte - oświadczyło w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. Tym słowom zaprzeczyła rzeczniczka Adamowicza, która wyjaśniła, że na...

Spór dotyka harcerzy

Mówiąc o wrażliwości historycznej albo o jej braku, warto zacytować także pewną wypowiedź prezydenckiego ministra. - Według mojej wiedzy historycznej na Westerplatte doszło do starcia wojskowego, a nie zlotu młodzieży - skomentował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Przez lata uroczystości na Westerplatte nie były jednak rekonstrukcją wojskową, tylko hołdem dla milionów ofiar wojny i jak najbardziej pacyfistyczną przestrogą przed wojną. Choćby dlatego przez lata brali w niej udział także młodzi ludzie - harcerze. Do zeszłego roku nikt nie próbował im w tym przeszkadzać.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 stycznia

  Fakty z 17 stycznia

  Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Czy jego zabójstwu można było zapobiec? Matka sprawcy informowała policję, że jej syn może coś zrobić, a korespondencja krążyła między policją a zakładem karnym. W programie również o pierwszym ładunku medycznej marihuany, który trafił do Polski, gram ma kosztować 65 złotych,a pacjentów, którym jest potrzebna, są tysiące. Powiemy także o ofierze gwałtu, która mieszka kilka domów dalej od jednego z oskarżonych o jej gwałt. Sąd zdecydował się bowiem wypuścić podejrzanych. W programie również o akcie oskarżenia w sprawie organizacji "urodzin" Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Podczas uroczystej sesji na Dworze Artusa wspominali i żegnali go przyjaciele, a podczas przemarszu ulicami miasta gdańszczanie. Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza teraz wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności. Do piątku do godziny 17:00 każdy może przyjść i osobiście pożegnać prezydenta Gdańska. Można wpisać się także do księgi kondolencyjnej. Przed wejściem do budynku powstała bardzo długa, kilkusetmetrowa kolejka. W piątek po 17:00 trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędzie się pogrzeb.

  czytaj więcej »
 • Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  W sądzie jest akt oskarżenia wobec kolejnych sześciu osób - to organizatorzy i uczestnicy "urodzin Hitlera", które pokazał "Superwizjer" TVN. Już wcześniej byli pod lupą prokuratury w podobnych sprawach. Teraz zarzuca im się propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, na pozostałym obszarze kraju przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Ślisko! Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Wybrzeżu i 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 stycznia

  Fakty z 16 stycznia

  Gdańskie władze podały harmonogram uroczystości związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. W programie także między innymi o dalszych losach brexitu, o ustawie budżetowej na przyszły rok, a także o trudnych warunkach pogodowych w górach. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  W czwartek po południu rozpocznie się pożegnanie Pawła Adamowicza - po specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska trumna zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę od mszy w Bazylice Mariackiej. Rodzina zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów, ale wesprzeć bliskie sercu prezydenta organizacje dobroczynne - WOŚP i hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

  czytaj więcej »
tvnpix