Fakty - oglądaj online

Bitwa o Westerplatte

Wojsko będzie na Westerplatte. Adamowicz: to nie oznacza, że będzie dyktować warunki

1 września na Westerplatte będzie wojsko. Bo zawsze było i zawsze będzie - deklaruje Paweł Adamowicz. I dodaje, że gospodarzem uroczystości jest miasto, a nie rząd czy minister obrony. I to prezydent Gdańska napisze scenariusz, wyśle zaproszenia i zdecyduje, kto odczyta apel pamięci.

Deklaracja prezydenta Gdańska daje szanse na porozumienie z MON-em i na to, że 1 września na Westerplatte będzie wojsko.

- Oczywiście, że wojsko się pojawi. Wojsko było, jest i będzie zapraszane, ale organizatorem jest Gdańsk i scenariusz jest opracowywany przez prezydenta Gdańska. I prezydent Gdańska zaprasza wojsko, ale zaprasza. Nie oznacza to, że wojsko będzie dyktować warunki - oświadczył Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Spór o obchody 1 września na Westerplatte

Polityczna wojna o Westerplatte. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówi, że wojsko zostanie zaproszone na obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, ale pod warunkiem, że Apel Poległych odczytają harcerze i harcerki. Mówi, że nie ma zaufania do...

"Zostań"

Paweł Adamowicz nie chce, by powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, kiedy zgodnie ze scenariuszem, apel poległych - w tym fragment "smoleński" - mieli odczytywać żołnierz i harcerz. Ale w czasie uroczystości wojskowy żandarm i pracownica MON zablokowali harcerza. Pracownica MON podeszła do niego i rzuciła krótko: "proszę stać".

Wtedy ministrem był Antoni Macierewicz, a PiS w pełni popierało taką cenzurę uroczystości, mimo innego ustalonego scenariusza. - Zostałem oszukany, zostali oszukani harcerze, my wszyscy - stwierdził Adamowicz.

W zeszłym roku prezydent Gdańska negocjował scenariusz uroczystości, bo Antoni Macierewicz tzw. apele smoleńskie wpisywał nawet w uroczystości rocznicowe powstania wielkopolskiego i powstania styczniowego.

Sąd ukarał Adamowicza za poniżenie członka Młodzieży Wszechpolskiej. "Prezydentowi to nie przystoi"

Na karę 2,5 tysiąca złotych grzywny Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w piątek Pawła Adamowicza. W prywatnym akcie oskarżenia działacz Młodzieży Wszechpolskiej zarzucił prezydentowi Gdańska poniżenie go. Miało do tego dojść poprzez nazwanie działacza...

Retorycznie o retoryce

Teraz Adamowicz chce mieć pełny wpływ na organizację obchodów. Jak to odebrał Mariusz Błaszczak, obecny minister obrony narodowej? - Prezydent Gdańska na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa, wpisując się w retorykę, która była retoryką tych, którzy na Polskę napadli - przekonywał w czwartek.

- Błaszczak nam sugeruje, że my jesteśmy jakąś piątą kolumną niemiecką, że my stosujemy retorykę Niemców... No, bezwstydny..., powiedziałbym głośniej, ale nie wypada parlamentarzyście - skomentował Jerzy Borowczak, działacz opozycji w PRL, poseł PO.

Mariusz Błaszczak w piątek miał okazję nawet porozmawiać na ten temat z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS-u sprawy nie skomentował, ale politycy tej partii oskarżają Pawła Adamowicza o upolitycznianie uroczystości historycznych i wykorzystywanie ich w kampanii samorządowej.

- On (Adamowicz - przyp. red.) stara się jakoś wpisać w te szaty i w ten nurt przeciwników rządu i pokazać, że jest jeszcze bardziej w tym twardy niż przedstawiciele Platformy - ocenił Łukasz Schreiber, poseł PiS.

"Fakty" TVN sprawdziły, że akurat w tej sprawie nie ma różnic między kandydatem Platformy na prezydenta Gdańska a Pawłem Adamowiczem.

- Prezydent Adamowicz robi dobrze, że twardo i jasno mówi: świętujmy razem, ale róbmy to tak, żeby szanować wrażliwość wszystkich Polaków - oświadczył Jarosław Wałęsa, kandydat PO.

Kłótnia o obchody 1 września na Westerplatte. Kolejne oświadczenia MON i Adamowicza

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz skłamał, mówiąc że Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte - oświadczyło w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. Tym słowom zaprzeczyła rzeczniczka Adamowicza, która wyjaśniła, że na...

Spór dotyka harcerzy

Mówiąc o wrażliwości historycznej albo o jej braku, warto zacytować także pewną wypowiedź prezydenckiego ministra. - Według mojej wiedzy historycznej na Westerplatte doszło do starcia wojskowego, a nie zlotu młodzieży - skomentował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Przez lata uroczystości na Westerplatte nie były jednak rekonstrukcją wojskową, tylko hołdem dla milionów ofiar wojny i jak najbardziej pacyfistyczną przestrogą przed wojną. Choćby dlatego przez lata brali w niej udział także młodzi ludzie - harcerze. Do zeszłego roku nikt nie próbował im w tym przeszkadzać.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 października

  Fakty z 21 października

  Drobne incydenty i tłumy w lokalach. Polacy wybierają samorządy. W programie także rozmowa z jedyną osobą, która ocalała z katastrofy lotniczej 4 lata temu, o myśliwych, którzy chcą legalizacji polowania z łukami, a także o Polaku, który na rowerze przejechał Himalaje. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Nowoczesna technologia i pierwsze wyniki. Wieczór wyborczy w TVN24

  Nowoczesna technologia i pierwsze wyniki. Wieczór wyborczy w TVN24

  W niedzielę 21 skończy się cisza wyborcza i będziemy mogli poznać wyniki sondażu exit poll, przeprowadzonego wśród osób wychodzących z lokali wyborczych. Wieczór wyborczy w TVN24 zaczyna się o 20:45. Poprowadzi go Anita Werner. A wyniki wyborów komentować będą goście Justyny Pochanke, Moniki Olejnik, Konrada Piaseckiego i Małgorzaty Łaszcz.

  czytaj więcej »
 • Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

  Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

  Prostowanie kręgosłupów dzieci za pomocą nowoczesnych magnetycznych prętów to metoda, która oszczędza dzieciom cierpień, bo implantów nie trzeba już wymieniać, gdy mały pacjent rośnie. Kilka dni temu operację wszczepienia takich prętów przeszła w Białymstoku Amelia. Lekarze mają nadzieję, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tej metody.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 22 października

  Prognoza pogody na poniedziałek 22 października

  Rano możemy spodziewać się mgieł i zamglenia, szczególnie na południu i w centrum kraju. W trakcie dnia na południowym-wschodzie i południu kraju będzie pogodnie. W pozostałych regionach kraju będzie pochmurno z przemieszczającymi się - od północy w głąb kraju - opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Warmii i Kujawach, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W porywach na Pomorzu do 50 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 października

  Fakty z 20 października

  W Londynie setki tysięcy osób wyszły na ulice, by domagać się drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W programie również o sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym zapytaliśmy o to, czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Powiemy również o prestiżowej Nagrodzie Księżnej Asturii dla Krzysztofa Wielickiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Dziennikarz nie żyje. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza

  Dziennikarz nie żyje. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza

  Drastyczna zbrodnia w zapalnym regionie świata. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza, że na terenie jej konsulatu w Turcji zginął amerykański dziennikarz - Saudyjczyk, który bardzo się naraził dynastii Saudów. Arabia teraz twierdzi, że wdał się w bójkę i tak został zabity, ale Turcja mówi o torturowaniu go przez agentów i poćwiartowaniu, co mają potwierdzać nagrania. Wcześniej z Arabii Saudyjskiej płynęły zapewnienia, że Dżamal Chaszodżdżi wyszedł z konsulatu i dopiero potem zaginął.

  czytaj więcej »
tvnpix