Stała się jednym z symboli oporu. "Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie"

11.05 | Stała się jednym z symboli oporu. "Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie"archiwum prywatne

77. dzień wojny przyniósł ciszę w Charkowie. To była pierwsza od tygodni noc bez ostrzału i kolejna noc ostrzału kombinatu Azowstal. Jednym z symboli oporu stała się 21-letnia sanitariuszka Kateryna Poliszczuk.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Ukraińska armia odnosi lokalne sukcesy - na wschód od Charkowa zajmuje niewielkie miejscowości i dzięki temu ustał ostrzał na stolicę obwodu, jednak na długiej linii frontu wciąż trwają zacięte walki. Ukraińcy mają nadzieję, że przełamią impas dzięki dostawom broni z Zachodu, ale amerykański wywiad podaje, że Władimir Putin planuje długą, wyniszczającą wojnę. Ponadto pojawiają się informacje, że Rosja ma zamiar anektować kolejne ukraińskie tereny - między innymi obwód chersoński.

Obecnie dla Rosji największym problemem jest walczący Mariupol i obrońcy z huty Azowstal, którzy nie składają broni.

W środę pułk Azow pokazał najnowsze zdjęcia rannych obrońców w podziemiach zakładów Azowstal w Mariupolu. Kombinat bombardowany jest bez przerwy. Tylko w ciągu poprzedniej doby było 38 nalotów, w tym z użyciem bombowców strategicznych. Ale Rosjanie nie mogą złamać ducha Ukraińców.

Obrońcy Mariupola wciąż muszą wyciągać żołnierzy spod gruzów. Spośród tysiąca walczących co najmniej połowa jest ranna. Pod ziemią jest prowizoryczny szpital, ale brakuje lekarstw i środków dezynfekujących. - Ludzie umierają z braku antybiotyków. I to w 2022 roku z powodu niezbyt groźnych ran - mówi jeden z medyków broniących się w zakładach Azowstal.

W podziemiach panują ciężkie warunki - żołnierze śpią na deskach, nad niewielkimi ogniskami gotują jedzenie. Woda - tylko techniczna, z przemysłowych zbiorników huty.

"Jest wzorem dla całego ukraińskiego narodu"

Bohaterką wśród bohaterów jest sanitariuszka Katia. Swoim śpiewem i uśmiechem w zniszczonych fabrycznych halach zagrzewa wszystkich do walki.

- Trzymamy się, wrogowie łamią sobie na nas zęby. Dopóki oni są, my walczymy do końca - mówi na jednym z nagrań Kateryna Poliszczuk, pseudonim Ptaszek. Kateryna ma 21 lat. Na Ukrainie jest już legendą. - Z jednej strony jesteśmy w szoku, że ona jest tam, ale z drugiej strony - podnosi nas na duchu, jest wzorem dla całego ukraińskiego narodu - mówi przyjaciel i pracodawca Kateryny Ołeksandr Byczkow. Trzy lata temu z wyróżnieniem skończyła szkołę artystyczną w Tarnopolu. Potem pracowała w szkole motocyklowej, bo uwielbia motocykle.

Pod koniec zeszłego roku poszła na front, bo nadciągała wojna. - Mówiła mi: ja wiem, że będę tam potrzebna, chcę pomagać żołnierzom i ich leczyć - wspomina Wiktoria Ryżykowa, przyjaciółka sanitariuszki.

Cały świat prosi Putina o łaskę dla obrońców Mariupola, ale dla Rosjan są oni najbardziej znienawidzonymi wrogami na świecie. Mimo to przyjaciele Katii wierzą, że jeszcze zobaczą ją i jej towarzyszy broni. - Ona nie może zginąć. Ja nie widzę jej na tamtym świecie. Ja widzę ją tylko tutaj - mówi Ryżykowa.

Na jednym z nagrań udostępnionych przez pułk Azow słychać, jak jeden z obrońców zakładów Azowstal mówi do Kateryny "ty jesteś teraz gwiazdą, zna cię cały świat".

- Jaka gwiazda? Gwiazdy się spalają, a my będziemy żyć wiecznie - odpowiada sanitariuszka.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS